szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt húsz évben négyszer fogalmazódott meg a VOSZ elnökségi ülésén, hogy a szervezet ellentmondjon a mindenkori politikai hatalom gazdasági programjának, annak érdekében, hogy javuljon a vállalkozások jogszabályi és gazdasági környezete – hangzott el a szervezet által tartott, „Hallatjuk a hangunkat” című rendezvényén. A szervezet munkája a múlt évben eredményes volt, de több javaslatát nem sikerült érvényesítenie a politikában.

Akut betegként jellemezte Perjési Klára, Gyula város polgármestere a magyar gazdaságot a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének fórumán, ahol a dél-alföldi régió nyolc ellenőrző hatóságának vezetője és a vállalkozók tartottak kerekasztal-beszélgetést az ország és a régió helyzetéről Gyulán. Mint mondta, nem csak a tüneteket kellene kezelni, hanem lépéseket kellene tenni a „beteg” gyógyítására. Összességében véve a város helyzetét jónak ítélte, Gyula gazdasági szerepe felértékelődött a szomszédos Románia uniós csatlakozásával.

Farkas Zoltán, a Békés Megyei Önkormányzat Közgyűlésének alelnöke az úthálózat fejlesztésében és az infrastrukturális beruházások felgyorsításában látja a térség erejének és versenyképességének növelését.

Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára megerősítette, hogy a reformokat csak és kizárólag a parlamenti többség támogatásával lehet végrehajtani. Vagyis a kormányzó pártnak újra le kellene ülnie a liberális oldallal, vagy meg kellene próbálnia a nagykoalíciót. Ha ezek egyike sem megy, akkor óhatatlanul új választásoknak kellene jönniük. Úgy értékelte, hogy a kisebbségi kormányzás abban az esetben valósulhat meg, ha a kormányzó fél pontos és átfogó programmal gyakorolja a hatalmat, s ehhez a folyamatos parlamenti többséget biztosítani tudja. Az ad hoc intézkedésekkel hosszú, de még középtávon sem lehet kormányozni. Dávid Ferenc jelenleg nem érzékeli, hogy a kormánynak meglenne a szükséges és az új viszonyok között megvalósítható programja.

A kerekasztal-beszélgetésen résztvevő ellenőrző hatságok képviselőinek felszólalásából kiderült, hogy gyakran ők is szenvednek a jogszabályok bonyolultsága miatt: áttekinthető, betartható és végrehajtható szabályokra lenne szükség. A vállalkozók pedig élhető és kiszámítható gazdasági környezetre várnak, amely nemcsak jelenleg nincs meg – korábban sem volt. Sőt, a Békés Megyei VOSZ szervezetének alapítói szerint 20 évvel ezelőtt is hasonló problémákkal küzdöttek a vállalkozások.

Az ellenőrző hatóságok Békés Megyében jelentős előrelépéseket tettek a feketegazdaság elleni küzdelemben. Az Apeh regionális szervezete csak az idén már túl van az ezredik preventív vizsgálatán, amellyel kiszűri az adóelkerülésre létrehozott vállalkozásokat. Az ellenőrzések 10 százalékánál találtak szabálytalanságokat. Ebben a körben az esetek többségében például be sem fejezik a teljes ellenőrzést, ugyanis már a vizsgálat elején kiderül, hogy a bejegyzett külföldi cégnek a magyar képviselője fiktív, illetve a magyar cégeknek a telephelye és a székhelye nem is létezik.

Márkus András dandártábornok, a VPOP regionális parancsnoka elmondta, hogy idén az 1200 vizsgálatból 350 esetben szabtak ki bírságot, többnyire jövedéki termékekkel kapcsolatban. Visszatérő problémaként említette, hogy a piacokon történő ellenőrzéseik megindulását követően több elárusító hely tulajdonosa eltűnik, akár az áruját is visszahagyva. A térségben az illegális dohánytermékek kereskedelme okozza a legtöbb fejtörést.

A kerekasztal-tanácskozást mind az ellenőrző hatóságok képviselői, mind a VOSZ tagjai eredményesnek ítélték.
A VOSZ „Hallatjuk a Hangunkat” rendezvénysorozatát több régióban is folytatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Ingatlanmenedzser

Friss változások az ingatlanadózásban

Az ingatlanszektor szereplőinek is számolniuk kell a több ponton módosult számviteli törvény új rendelkezéseivel, a személyi jövedelemadót érintő adójogi változásokkal – miközben az ingatlanfejlesztőknek több fontos változás mellett egyes, jelenleg vitatott szabályozási elemekre is tekintettel kell lenniük. A Deloitte szakértői hívták fel a figyelmet az ingatlanszektor aktuális adójogi és számviteli változásaira.

MTI Gazdaság

A többség elfogadná a netadót

A lakosság 32 százaléka naponta internetezik, 13 százaléka heti egy-két alkalommal, 14 százaléka ennél is ritkábban a Szonda Ipsos felmérése szerint, melyet a Népszabadság felkérésére készített április végén.

MTI Gazdaság

Lassan eltűnnek a legjobb kockázati besorolású cégadósok

Lassan teljesen eltűnnek a lehető legjobb, "AAA" kockázati szintre besorolt cégadósok az európai és az amerikai vállalati szektorban a mindent felőrlő verseny és a gazdálkodást is érintő részvényesi követelések miatt, áll a Standard & Poor's kedden Londonban kiadott elemzésében.