szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az energiacella magyar apostola a világra szóló találmány mellett azért biztos, ami biztos alapon valóságközelibb bevételi forrás után is nézett és az internetes kereskedelmet találta meg. A Műszertechnika Zrt.-n keresztül áttételesen beszállt egy olyan vállalkozásba, amely a netes kereskedelem infratsruktúrájában mutatkozó résekbe nyomulna be.

Nem, nem ásványvízautomaták azok a nagy fehér-kék színezésű, jól láthatóan valamilyen interaktív tevékenységre készült fémdobozok, amik szerte az országban a legkülönbözőbb, a kihelyezők által forgalmasnak tartott helyeken bukkantak fel az elmút hetekben. A szerkesztőséghez közel is felállítottak egyet, utánanéztünk, mit is kínálnak az önkiszolgáló automatának kinéző dobozok.

Az derült ki, hogy amíg az energiacella gyártása nem fordul nagyüzemi méretekbe, addig sem tétlenkedik Széles Gábor – az internetes kereskedelemre próbál felcsatlakozni. Úgy fest, megirigyelték a többnyire benzinkutas – de újságos standokon is működő – pick-pack pontok sikerét és az internetes boltokban vásárolt javak átvételének piacára próbálnak benyomulni. Báziscége, a Műszertechnika Zrt. a fő tulajdonosa a 30 millió forinttal alapított Webox Kft.-nek, amely internetes vásárlások során beszerzett cuccok automata átvevőhelyeit üzemelteti. Ezek tehát a hatalmas fehér-kék fémdobozok, rajtuk a bankautomatákhoz hasonló billentyűzet.

Széles Gábor és a Műszertechnika áll a háttérben
Széles Gábor fellegvárában, az Ikarus és a Videoton városában, Székesfehérváron jegzeték be a Webox Hungary Kft.-t 2013. június 3-án 60 millió forint jegyzett tőkével. A társaság egyetlen tulajdonosa a budapesti MT-KV Investor Kft., amelyet a Széles Gábor többségi tulajdonában lévő Műszertechnika Holding Zrt., és annak egyik igazgatósági tagja, Komáromi Veronika tulajdonol (a betűszó vélhetően a két tulajdonosra utal a cég nevében). A Webox Hungary vezető tisztségviselője pedig Bárdossy Dániel, aki ugyancsak a Műszertechnika Holding igazgatósági tagja és az Opten céginformációs szolgáltató gűjtött adatai szerint tulajdonos is a Műszertechnika Holdingban.

A szolgáltatás szeptember 15-én indult, a honlapja szerint jelenleg 70 átvevő üzemel az országban. A társasággal szerződött webshopokban vásárolt termékeket – amennyiben a vásárló megjelöli a Webox-átvételt a vásárlás során – 72 órán keresztül lehet átvenni az egyébként non-stop üzemmódban működő masinákból. A jellemzően országszerte bevásárlóközpontoknál, benzinkutaknál, élelmiszer áruházaknál elhelyezett célterminált a vásárló választhatja ki. A honlap szerint egyelőre 9 partner – közöttük a Vatera, a Extreme Digital és a Playersroom – szerződött a Webox-szal, és 6 hamarosan további belépése várható. A futárpartner a G4S, lokációs partnerek pedig például a Shell, Agip, Lukoil, Spar és az Immofinanz. A lira.hu szerepéről ellentmondásos információk találhatók, a honlap hírei között szerepel, a partnerek menüpont alatt pedig nem szerepel partnerként.

A weboxos vásárlás során előre, a webáruház által meghatározott módokon, vagy utánvéttel a Webox termináloknál is lehet fizetni. Ebben az esetben a kártya terminálon keresztül ki kell fizetni a képernyőn látható összeget, ha ez megtörtént, kinyílik a rekesz és átvehető a csomag. A készpénz nélküli folyamatok bonyolításában közreműködő partnerük a luxemburgi bejegyzésű InPost S.a.r.l., az automatákat pedig a lengyel InPost fejleszti és gyártja.

A Webox terminálokban landoló csomagok 150 ezer forint értékig biztosítottak, de arról, hogy mennyibe kerül a szolgáltatás, nincs pontos információ, az árak egyedi megállapodások függvényében változóak lehetnek. A részletekről a webáruház partnereknél érdemes érdeklődni. A cég külön hirdeti Vaterás szolgáltatását: “legféltettebb dolgaidat is biztonságban eljuttatjuk bármelyik terminálunkba mérettől és súlytól függetlenül 749.-Ft áron”. Erre külön is rákérdeztünk a cég ügyfélszolgálatán, mert a honlapon más helyen azt írják, hogy három különböző méretű rekesz van termináljaikban. A legkisebb 8x38x64 cm-es, a közepes 19x38x64 cm-es és a legnagyobb 41x38x64 cm-es. Azt a választ kaptuk, hogy ez téves információ, ez a szolgáltatás nem létezik – ez persze legkésőbb a vásárlás soron ki is derült volna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!