Tetszett a cikk?

Bemutatjuk, hogyan vált a kormányfő vejének cége hét év alatt a magyar turisztikai piac megkerülhetetlen szereplőjévé.

Megállapodást kötött a BDPST Group a Gellért Szállót is birtokló cégcsoport megvételéről, amelynek nyomán elindul a nagy múltú hotel korszerűsítése – közölte nemrég közleményben a társaság. Bár a honlapjukra ez a projekt még nem került fel, az Orbán Viktor veje, Tiborcz István tulajdonában lévő cég ezzel már legalább 9 hazai és 3 külföldi épületet, többnyire szállodát üzemeltet.

Mostani cikkünkben azt mutatjuk be, hogy a BDPST Group 2015-ös megalakulása óta hogyan gyarapodott és nőtt mára a magyar turisztikai piac megkerülhetetlen szereplőjévé. A cég, amelynek honlapja szerint legfőbb célja, hogy maradandót alkossanak, lehetőségeik szerint olyat, „ami előremozdítja közösségünket, társadalmunkat”. Jelen anyagban kifejezetten az ingatlanprojektekkel foglalkozunk (a BDPST Group szállodaüzemeltetési és szállodafejlesztési-tanácsadó cége a BDPST Hotel Management Zrt.), holott a BDPST Group azóta már túllépett ezen, hiszen tagja lett a Gránit Bank, a Diófa Alapkezelő, de még a logisztikával foglalkozó Waberer’s International is. Azt is fontos megjegyezni, hogy csak olyan hotelek szerepelnek majd a cikkben, amelyek a mai napig a BDPST Group részei.

Így például a 2020-ban megnyitott, majd idén augusztus végén értékesített Andrássy úti Alice Hotel ezért nem szerepel. Pedig annak is kalandos élete volt, hiszen az államtól 2016 végén vásárolta meg a kormányfő vejének üzlettársa, Paár Attila, aki egyedüli ajánlattevőként valamivel több mint 700 millió forintot fizetett a csaknem 140 éves épületért. Nem sokkal később Tiborcz ingatlanbefektető cége, a BDPST is tulajdonos lett az ingatlanban, és bejelentették, hogy butikhotellé alakítják át a villát – mégpedig másfél milliárd forintos hitelből. Érdekesség, hogy a hotel tulajdonrészét az a WHB vette meg a BDPST Grouptól augusztusban, amely korábban az európai uniós csalás elleni hivatal célkeresztjébe került Elios Zrt.-ből kivásárolta Orbán Viktor kormányfő vejének érdekeltségét.

Na de akkor nézzük sorban a hoteleket:

Botaniq Turai Kastély

Kezdjük is talán az egyik leghíresebb épülettel, a Pest megyei Turán található Schossberger-kastéllyal. A 19. században épült ingatlan 2020 nyarától működik kastélyszállóként. Wikipédia-oldala szerint megjelenésében a kastély a francia Loire menti kastélyokat idézi és a magyarországi kastélyok egyik gyöngyszemeként tekinthetünk rá. Mint írják, az épület különlegessége abban áll, hogy építésekor kora legfejlettebb építési technológiáit és technikáit alkalmazták, így már akkor rendelkezett pl. központi fűtéssel, villanyárammal, egyedi szigeteléssel, a természetes fény pedig tüköraknás fénycsapdákon jutott le az épület alsó helyiségeibe. Különleges még az épület meredek tetejét borító természetes pala, mely Franciaországból származik.

Az 1883-ban Bukovics Gyula tervei alapján francia neoreneszánsz stílusban épült műemlék Schossberger-kastély.
MTI / MTVA / Bizományosi: Mészáros Márton

A kastélyról számos alkalommal lehetett olvasni a médiában: Justin Bieber például itt tartotta a Sziget-fellépése utáni bulit, de forgatott ott John Travolta lánya, és Michelin-csillagos séfje is volt.

Már az épület eladása érdekes volt, hiszen 2015-ben, 200 millió forintért adta el az önkormányzat, miközben az 2,3 milliárd forint értéken szerepelt az eladó könyveiben.

A vevő papíron a TRA Real Estates Kft. volt, ám a céget a BDPST Ingatlanforgalmazó és Beruházó Zrt. birtokolta. Az új tulajdonos egyik első lépése az volt, hogy megszüntette a kastély látogathatóságát, és megritkította a fákat a parkban, noha azt egy 2009-es önkormányzati rendelet helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánította.

2018 szeptemberében már arról lehetett hallani, hogy Tiborcz cége 4,5 milliárd forintot költ az épületre, amiből egy 19 szobás luxusszállót és rendezvényközpontot alakítottak ki, 10 és fél hektáron elterülő ősfás parkkal, 470 négyzetméteres terasszal és „hangulatos, külső és belső medencével” rendelkező wellness részleggel. Akkor az RTL Híradójának kérdésére elárulták, hogy a fővárostól 50 kilométerre eső épület felújítását fele részben hitelből, fele részben saját erőből, állami támogatás nélkül újítják fel. Azt már később az Átlátszó derítette ki, hogy a kastély-rekonstrukciót menedzselő TRA Real Estates Kft. három szerződés alapján jutott 1,9 milliárd forinthoz a Gránit Banktól. Azt pedig már a HVG, hogy ehhez egy év múlva egy újabb félmilliárdos hitel társult. Itt érdemes megjegyezni, hogy a Gránit Bank azóta a Tiborcz-birodalom része, tehát lényegében magának fizeti vissza a hiteleket, ha egyáltalán még fizeti és nem rendezték le az ügyletet korábban.

Akit érdekelnek a felújítás részletei, azok a cég honlapján juthatnak bővebb információhoz, egy videót mindenesetre mutatunk arról, hogy milyen lett a végeredmény:

A hotel honlapján egy december 15-ei próbafoglalás szerint egy január 13–15-ei hétvégére (a karácsonyi és szilveszteri szezont direkt hagytuk ki) biztosan több százezer forintot kell elkölteni. A legolcsóbb verzió két felnőtt részére 226 872 forint volt a Superior szobában, de aki az igazi luxust kedveli, az fizethet 3 939 024 forintot is, ezért pedig a Schossberger-lakosztályt kapja. De van szoba fél és egymillió forintért is, ha valaki nem szereti annyira szórni a pénzt.

Lifestyle Hotel Mátra

2021 október végén jelentette be a cég, hogy novembertől a BDPST Hotel Management üzemelteti a Lifestyle Hotel Mátrát. A Magyarország legmagasabb pontjától, a Kékestetőtől negyedórára található 114 szobás komplexum 220 fős étteremmel, 45 fős bárral és wellness részleggel is rendelkezik.

A 2012-ben megnyílt 114 szobás Lifestyle Hotel Mátra - az egykori Bérc Hotel - épülete.
MTI / MTVA / Bizományosi: Lehotka László

A hotel addigi tulajdonosa a Mészáros Lőrinc cégbirodalmába tartozó Hunguest Hotels volt, de előtte is igen kalandos élete volt. Egykor ugyanis még Questor-érdekeltség volt – a Tarsoly Csaba által irányított brókercég 2015-ben jelentett csődöt –, ők építették még 2011-ben. Abban az évben került rá az Unicredit Bank kb. 4,5 milliárd forintos jelzáloga, amit a pénzintézet már 2015-ben értékesített, a Hórusz Faktorház Zrt. vette meg. Utána a Mészáros bizalmasának nevezett Csík Zoltán-féle Wellnesshotel Építő Kft. nevére kerültek a jogok, ami először a Mészáros és Mészáros Kft., majd a szintén Mészáros-tulajdon Talentis Group Zrt.-hez került, az üzemeltetés végül a Hunguesthez. Onnan pedig Tiborczhoz, mégpedig úgy, hogy a mátraházi hotel hosszú évekig bűnügyi zárlat alatt volt, tavaly júniusban is ez volt még a helyzet.

Ez a 24.hu írása szerint segítette is Mészárosékat, hiszen a felcsúti milliárdos érdekeltsége kétmilliárdos árverési áron vehette meg a 3,6 milliárdot érő hotelt. A vevőknek azonban ezt a kétmilliárdot sem kellett kifizetniük: a szálloda két Quaestor-cégnek is tartozott körülbelül másfél milliárd forinttal, ezt az adósságot – amelynek visszafizetése esetén akár a Quaestor-csőd károsultjainak részbeni kártalanítása is megtörténhetett volna – azonban a felszámolók kevesebb mint 6 százalékos áron, körülbelül 80 millió forintért értékesítették.

Érdekesség az is, hogy mielőtt a BDPST átvette volna a hotelt, 2020-ban Hunguest Hotels egy 820 millió forintos támogatáshoz is hozzásegítette a hotelt, miután a Magyar Turisztikai Ügynökség 17,7 milliárd forintnyi vissza nem térítendő állami forrást osztott ki a Mészáros-érdekeltségű szálláshelyeknek. Azt a mai napig nem tudni, hogy Tiborczék mennyiért vásárolták meg a hotelt.

Ugyancsak december 15-én próbáltunk szállást foglalni Lifestyle Hotel Mátrába. Itt is a január 13-ai hétvégét néztük, erre az időszakra is a standart szobák 122–161 ezer forint értékben voltak elérhetőek, az 52 négyzetméteres Lifestyle lakosztály pedig 231–272 ezer forintért.

Relax Resort Hotel Kreischberg és Hotel Alpenblick

Nem a mátrai hotel volt az egyetlen, ami a Mészáros-birodalomtól került Tiborczékhoz, hiszen 2021 októberében két osztrák szálloda is hasonló utat járt be: a 4 csillagos Relax Hotel 91 szobával rendelkezik, az ugyancsak „négycsillagos minőségű szolgáltatásokat” nyújtó Hotel Alpenblick pedig 43 szobával. A hivatalos magyarázat szerint a két szállodát a Hunguest Hotels többi hotelétől (nagy kapacitású, közvetlen fürdőkapcsolattal rendelkező szállodák) eltérő portfóliója miatt adták el, az egységesebb termékkínálat kialakításának céljából. Brókercéget itt is találunk a múltban: az Alpenblick hotelt a korábban becsődölt Buda-Cash Brókerház tulajdonosaitól szerezték meg Mészárosék, míg a Relax korábban a Hunguest felvásárlásával került hozzájuk.

Arról, hogy az Alpenblick hogyan került a felcsúti milliárdoshoz, anno még a hotelt értékesítő ingatlanos mesélt a Hír TV-nek: „Nekem volt egy vevőm, de érdekes módon amikor az ajánlat megszületett, és kvázi az elfogadás megtörtént, akkor valamilyen, nem tudjuk, milyen kéz, erő belenyúlt, és eltűnt az eladóm, a tulajdonos. Onnantól kezdve már csak az a hír volt, hogy ugyanezé a cégcsoporté lett, amely bizonyos magyar érdekkörökhöz tartozik. Hogy hogyan történt az eladás, és mi volt a háttere, azt nem tudom, mert szó szerint eltűnt az eladó, nem volt elérhető, ami nekem igen szokatlan az üzleti világban”

A két hotel az ausztriai muraui sírégióban található, sőt a Relax Hotel úgynevezett pályaszállás, mivel alig néhány méterre található a sípályától. De aki unja a síelést, annak sem kell kétségbeesnie, szolgáltatásai között ugyanis étterem, bár, konferencia különterem, wellness, fitness, bowlingpálya, gyerekjátszó, fűtött sítároló, kerékpárkölcsönző és tároló, tágas parkoló, ajándékbolt és szabadtéri játszótér is megtalálható. Az Alpenblick Hotel pedig a település egyik első szállodája, de 2019-ben fel lett újítva, így jelenleg kinti és benti medencével, szaunavilággal, sószobával, többféle gyermek játszószobával és játszótérrel is rendelkezik.

Facebook / Hotel Relax Resort Kreischberg

A vételárról ebben az esetben is hallgattak a felek, annyit tudni, hogy amikor Mészáros még korábban egyik cégéből a másikba pakolta, akkor négymilliárd forintért „vásárolta meg” a Konzum PE Magántőkealap az Opimus Group Nyrt.-től a Hotel Relax Resort Kreischberget.

A Relax Resort Hotel Kreischbergnél a standart szoba 748 euró (mai árfolyamon 303 ezer forint) volt egy hétvégére két felnőtt részére. A legdrágább, 44 négyzetméteres Relax lakosztály ára már ezer euró felett van.

A Hotel Alpenblicknél ugyancsak január 1315 közötti hétvégét szemeltük ki magunknak: itt a standart szoba valamivel olcsóbb, 688 euró (279 ezer forint), igaz, félpanzióval és lemondási kedvezmény nélkül már 584 euróért is a mienk lehet a szoba. A csúcsot az 52 négyzetméteres Alpenblick lakosztály jelenti 864 (350 ezer forint), de ha nem akarunk lemondani, akár 734 euróval.

Hotel Atrio del Mar

A két osztrák hotelnél jóval többet foglalkozott a média Tiborczék spanyolországi terjeszkedésével, a BDPST Hotel Management Zrt. ugyanis 2021 július 15-e óta üzemelteti a Murcia tartományban lévő 4 csillagos Hotel Atrio del Mar-t. Emlékezetes, emiatt jelentette be ugyanis tavaly szeptemberben Orbán Ráhel és Tiborcz István, hogy a családostul a spanyolországi Marbellába költözik. Pont a választás előtti időszakban. Orbán Ráhel egy Instagram-bejegyzésben mindezt így tudatta a követőivel: „Hello, Spanyolország! Hello új kihívás! Nagyon izgatottak vagyunk, mert a családunk új élmény elé néz és egy csodálatos helyen kezdhették a gyerekek a tanévet. Az elmúlt 15 évben volt szerencsém rengeteg tapasztalatot gyűjteni külföldön, most a gyermekeimen a sor. Új kultúrát, új nyelvet, új embereket ismerhetnek meg és már most imádják az iskolát.”

Itt kivételesen árat is tudunk mondani: a Los Alcázaresben lévő 84 szobás szállodát 9,3 millió euróért vásárolta meg a BDPST. Ez mai árfolyamon közel 3,8 milliárd forint.

Facebook / Hotel Atrio del Mar

Az adásvétellel kapcsolatban a HVG derítette ki, hogy egy 50 évre elítélt bűnöző egykori szállodáját vették meg Tiborczék. A Spanyolország egyik legnagyobb korrupciós ügyében sikkasztás, pénzmosás és vesztegetés miatt is elítélték a korábbi tulajdonost, ami miatt az igazságszolgáltatáshoz került a szálloda, amelyet évekig árultak, mire kikötött a BDPST-nél.

A vétel után nem sokkal pedig kiderült az is, hogy a közpénzek Magyarországtól távol sem kerüli el Orbán vejének környezetét. Los Alcázares polgármestere ugyanis a papírok aláírása után nem sokkal közölte, hogy részben közpénzből felújíttatja a hotel környékét.

Bár a korábbi hírek arról szóltak, hogy Tiborczék további felvásárlási célpontokat is Spanyolországban és a hivatalos magyarázat szerint részben ezért is költöztek ki, ezek egyelőre elmaradtak.

Ugyan a spanyol tengerpartra jellemzően nem télen járunk, az összehasonlíthatóság kedvéért itt is a január 13-ai hétvégét néztük. Az úgynevezett Deluxe Room már 30 ezer forint alatt elérhető, a romantikus csomag, amibe pezsgő és csoki is beletartozik, már 57 ezer forinttól indul, de a legdrágább szoba is 88 ezer forintba kerül. Érdekesség, hogy jelentős drágulás akkor sincs, ha az augusztusi csúcsszezont nézzük ki magunknak, úgy ugyanis 46 ezer forinttól 102 ezer forintig terjed a skála két főnek két éjszakára.

Botaniq Budai Klub

„Épp dobálgattam az üres sörösdobozokat a Normafánál levő szelektív kukába, mikor egy nálam valamivel idősebb környékbeli lakos, aki eleinte üvegeket dobált ki, de aztán műanyagot is (megfelelő helyre), hirtelen közölte velem, hogy Tiborcz István kezére került az egykori Fonográf klub területe” – olvasható a Magyar Kétfarkú Kutya Párt 2020 szeptemberi bejegyzésében.

Az eladó a Piarista Rend Magyar Tartománya volt, akik az 1995-ös egyházi kárpótlás keretében kapták meg az ingatlant. Az eladást pedig Szilvásy László tartományfőnök így magyarázta a pártnak: „A telkek eddigi és jövőbeni sorsával kapcsolatban: hosszú időn keresztül vizsgáltuk annak a lehetőségét, hogy rendünk feladataihoz miként lehetne felhasználni ezeket a területeket. Arra jutottunk, hogy az ingatlanok elhelyezkedésük miatt nem alkalmasak arra, hogy közvetlenül szolgálják a tevékenységünket, ezért az értékesítés mellett döntöttünk.”

Az összesen 8600 m2-es telek azért is lehetett vonzó Tiborczéknak, mert mindkettő intézményi terület, ami azt is jelenti, hogy jóval nagyobb a beépíthetőségük, mint ha „sima” lakóövezetek lennének.

A területre az előzőektől eltérően nem hotel épül, hanem egy exkluzív klub: ahogy azt Somlyai Zoltán, a BDPST Hotel Management Zrt. vezérigazgatója és egyben már tulajdonosa elmondta, egy zártkörű, csak tagoknak látogatható, prémium szolgáltatáspalettával rendelkező szabadidős klubot is nyitnak az egykori Fonográf Étterem és Polgári Klub felújított épületében.

A cég honlapja ehhez annyit tesz hozzá, hogy „az új szabadidős és rekreációs igényekre szabott, exkluzív klub étteremmel, különböző wellness és fitnesz szolgáltatásokkal, teniszpályákkal, továbbá a gyermekek számára fenntartott, úgynevezett „kids clubbal” és több funkciós sportpályával várja a sportolni, pihenni és kikapcsolódni vágyókat.” Illetve várja majd, hiszen a felújított épület műszaki átadása 2022 év végén várható, míg a vendégek előtt 2023-ban nyitja majd meg a kapuit.

Azt itt sem tudni, mennyiért vették Tiborczék az ingatlant, de azt igen, hogy a felújításhoz régi üzlettársa, Mészáros Lőrinc segédkezett: az építkezést végző Tusculanum Hegyvidék Kft. – melynek tulajdonosa a BDPST Zrt. 1,4 milliárd forint hitelt vett fel az MKB Banktól, amely a felcsúti milliárdos tulajdona, ma már pedig a Magyar Bankholding része.

Adria-palota

A BDPST 2019-ben vásárolta meg az Adria-palotát egy dubaji befektetőtől, amely a magyar filmnézőknek is ismert lehet, hiszen többek között a Kém, a Die Hard 5, a Maigret felügyelő, illetve a Vörös Veréb című filmek egyes jeleneteit is az épület falai között forgatták, aminek köszönhetően a palotában Jennifer Lawrence, Keira Knightley, Charlize Theron és Jude Law is megfordult már.

A BDPST honlapja szerint az épület földszintjén egy üzlethelyiséget, a felsőbb szinteken pedig lakásokat és irodákat alakítanak ki. Emellett több étterem is helyet kap majd az épületben. Azért a jövő idő, mert az épület jelenleg is felújítás alatt áll, amit hitelből fizet ki a cég. Méghozzá igen masszív állami és jegybanki segítséggel: 2019-ben az akkor még állami tulajdonú Budapest Bank 2,99 milliárdos kölcsönnel segítette a vételt és a felújítást, majd a BDPST Zrt. is nyert az MNB által 2020-ban meghirdetett NHP Hajrából, amelynek célja, hogy mikro-, kis- és középvállalkozások számára felgyorsítsa a koronavírus-járvány utáni gazdasági fellendülést. A Direkt36 találata szerint összesen 3 milliárd forintot kapott a cég, mellyel a Szabadság téren található Adria-palota felújításához korábban Budapest Banktól felvett, kedvezőtlenebb kamatozású hitelét váltotta ki.

MTI / MTVA / Bizományosi: Balaton József

Az épület mindenesetre biztosan nagyon kedves Tiborcz István szívének, hiszen 2021-ben egy könyvet is írt Zsigmond Gáborral, a Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettesével együtt Hazának használj! – Az Adria-palota története címmel.

Verno House

Tavaly októberben került a BDPST-hez a Szabadság tér sarkán található szálloda. Természetesen ezt is felújítják, mégpedig „egy fiatalos, urbánus koncepció” alapján, így pedig a „Verno House 50 szobájával, spa részlegével, éttermével, valamint teraszával és bárjával egy igazi belvárosi oázis hangulatát biztosítja majd a főváros rohanó utcái között”.

A szálloda honlapja ennél is tovább megy: „A Verno House a nagyvárosi kalandok origója. Egy káprázatban burjánzó városi oázis, ahol jó magunk mögött hagyni a főváros lüktetését. Itt élhetjük át igazán a testi-lelki felfrissülés varázsát. S közben a budapesti kincseket őrző zsilipek is megnyílnak előttünk, hogy elmeséljék nekünk mindazt, ami a város szívében rejtőzik. A különleges kalandra csábító miliőben úrrá lesz rajtunk a vágy, hogy a rohanó utcák szorításából a természet ölelésébe szökjünk, ahol mi magunk is megtapasztalhatjuk a növények titokzatos rituáléját: a légzés nyugalmát, a kivirágzás varázsát.”

Bár a cég honlapján arról írnak, hogy várhatóan 2022 harmadik negyedévére készülő el a hotel, amikor nemrég bejelentették a Gellért hotel megvásárlását, akkor még csak arról írtak, hogy hamarosan megnyitják az ötcsillagos Verno House-t, ami egy korábbi bejelentés szerint december 15-re volt várható.

Foglalni viszont már ide is lehet: a legolcsóbb szoba 750 euró (igaz, nyitási kedvezmény is van most 487,5 euróért), a legdrágább 1904 euró (nyitási akció 1237,6 euró).

D8 Hotel

Tavaly nyáron jelentette be a BDPST, hogy a tulajdonába került a Budapest belvárosában a Dorottya utcában található, 137 szobával rendelkező, 3 csillag superior minősítésű D8 hotel. A 2018-ban megnyitott hotel akkor már másfél éve zárva volt a koronavírus-járvány okozta lezárások miatt.

Facebook / D8 Hotel Budapest

A cég honlapja szerint D8 hotel klasszikus bed&breakfast szállodaként üzemel. „A háromcsillagos szegmensben a lokációjából adódóan a D8 Hotel egyedi tulajdonságokkal rendelkezik. Szó szerint a belváros szívében ugyanis ebben a vendégek által kifejezetten keresett kategóriában nem található hasonlóan nagy szobaszámmal szálloda” – magyarázta Somlyai Zoltán, a BDPST Group szálloda divíziójának vezetője.

A 2018-as nyitás után a turizmus.com így jellemezte a hotelt: „A ház, amely a soft opening óta gyakorlatilag telt házzal üzemel, nemcsak belsőépítészeti megoldásaiban trendi és fiatalos, hanem szolgáltatásaiban is. Semmit nem akar eladni a vendégnek elsősorban, a fővárosban 1-2-3 napot töltő üzletembereknek, vagy egyéni városlátogatóknak , mint amire tényleg szükségük van. Kényelmes szobák, térítésmentes wifi, kávésarok és reggeliző (a reggeli nem kötelező, hanem külön fizetendő), lobby bár, s ami a lényeg, központi elhelyezkedés várja a vendégeket.”

A D8 Hotelben 200 eurótól indulnak a foglalások két személy számára a január 13-ai hétvégén, és erre az időszakra a legdrágább lehetőség is 234 eurót. Egy héttel később már elérhető a családi szoba is 328 eurós maximum áron.

Andrássy Kúria & Spa

Még 2019 decemberében közölte a BDPST, hogy megvásárolta a tarcali Andrássy Rezidencia Wine & Spa szállodát tulajdonló és üzemeltető Témadesign Kft.-t. A Borsod-Abaúj-Zemplén megye egyetlen ötcsillagos szállodájának helyet adó kúria épülete hosszú ideig az Andrássyak tulajdonában állt: az 1700-as években épült főúri udvarház az 1830-as években került az Andrássyak tulajdonába, és az ő leszármazottaik birtokolták egészen a II. világháborút követő államosításokig. Szállodaként végül 2008-ban nyitotta meg először kapuit.

Tiborczék természetesen ezt a szállodát is felújították, ami után 12 új szobával, kültéri medencével, valamint egy esküvők és konferenciák számára kialakított rendezvényhelyszínnel bővült a szálloda. A felújításban itt is segített az állam, hiszen az új szobák kialakítására és a belső terek felújítására még a korábbi tulajdonos által a Kisfaludy Turisztikai Fejlesztési Program keretén belül elnyert, 324,5 millió forintos vissza nem térítendő szállodafejlesztési támogatás felhasználásával kerül sor. Igaz, a BDPST Group ennél szélesebb körű beruházást hajtott végre. A szálloda 2021 májusától fogadja a vendégeket, akik többek közt a barlangfürdőben kényeztethetik magukat, de „vinoterápiával és luxuskozmetikával is lehet szépülni”

Facebook / Andrássy Kúria & Spa

Annyiban nincs meglepetés, hogy ezt a szállodát is Mészárostól vette Tiborcz, és a cégbírósághoz benyújtott adatok alapján hitelt is felvettek ennek érdekében. A Privátbankár.hu kutakodta ki, hogy a megvásárolt üzletrészt az állami Magyar Fejlesztési Bank zálogjoggal terhelte, és Tiborczék mintegy 881 millió forintnyi banki kölcsönből finanszírozták az ügyletet. Korábban Mészáros Lőrinc cége, a Témadesign Kft. is vett fel hitelt a szállodára. Az Opten adatbázisa alapján akkor a – az azóta ugye Tiborcz tulajdonában lévő - Gránit Bank jegyezte a zálogjogot, méghozzá 550 millió forint értékben.

Külön érdekesség, hogy a Témadesign Kft.-t az orosz Sberbank hiteléből alapították, de nem Mészáros, hanem az Egerszalókhoz kötődő Szepesi család. A felcsúti milliárdoshoz 2017-ben került a hotel.

Itt a Superior lakosztály adja a legolcsóbb megoldást a január 13-ai hétvégére, 165 ezer forinttól, míg a legdrágább lehetőség 430 ezer forintba kerül.

Hotel Dorothea

A BDPST Group 2016-ban megvette, majd 2019. áprilisában megkapta az építési engedélyt a Vörösmarty tér szomszédságában található, a Mahart-, valamint a Futura-házat is átölelő épülettömb komplex felújítására. Azért épülettömb, mert 3 különböző épületről van szó: a Mahart-házról, valamint a Weber- és Münnich-házról.

A Vörösmarty tér szomszédságában elhelyezkedő épületegyüttes a felújítást követően felső kategóriás design hotelként, valamint exkluzív lakásokat – 28 darabot, a szerk.– kínáló prémium lakóépületként funkcionál majd, de éttermeknek és üzlethelyiségeknek is helyet fog adni – olvasható a cég honlapján, mely szerint 2023-ra várható a nyitás. Az épületegyüttesben nyíló ötcsillagos hotelt a Marriott International lánc fogja üzemeltetni az Autograph Collection Hotels márka alatt és összesen 216 szoba lesz benne.

Itt is megjelenik az állam: a 24.hu derítette ki, hogy az Orbán Viktor miniszterelnök vejéhez tartozó társaságnak a 100 százalékban állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank Zrt. (MFB) biztosít 8,4 milliárd forint kölcsönt a felújításhoz. Azért Mészárostól itt sem tudnak elszakadni, a Tiborcz István közvetett tulajdonában álló Dorottya Investment Zrt.-t az elmúlt években a részben Mészáros Lőrinc tulajdonában álló Takarékbank hitelezte. Nem is kis mértékben, hiszen a Magyar Országos Közjegyzői Kamara hitelbiztosítéki nyilvántartása szerint részletekben több milliárd forint kölcsönt vettek fel. A pénzre szükség is van, hiszen az épülő hotel szerkezetébe 2000 tonna betonacélt és 300 tonna tető acélszerkezetet építettek be. Akit érdekelnek a további részletek, azok kattintsanak.

A kormány nem csak pénzzel segített: még 2018-ban nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházássá minősítette a projektet, így a beruházót soron kívüli hatósági eljárás illeti meg, például 15 napon belül el kell bírálni az építési engedélyt, miközben erre más esetekben akár hónapokat kell várni. Amikor a hírről beszámoló RTL Híradó beszámolt a lépésről, megkérdezte a kormányt, miért volt erre szükség, a Kormányzati Tájékoztatási Központ azt közölte, hogy a belvárosban az összes hasonló beruházás megkapta a kiemelt státuszt, így „miért ez lenne kivétel”. Azt pedig a HVG derítette ki, hogy a kormány úgy is segített, hogy rendeletet módosított, így pedig már megengedte az építtetőnek, hogy a szecessziós műemléket a fejlesztők gyakorlatilag a kedvük szerint kibelezzék. Egy kivételt kértek csak: „az épületek részleges bontására is csak a közterület felé eső utcafronti homlokzati rész teljes megtartásával kerülhet sor".

Mennyi az annyi?

Idén júniusban írtunk arról, hogy Tiborcz ingatlanokban és pénzügyi befektetésekben is megtestesülő vagyonát már a hitelek nélkül is 47 milliárd forintra becsülik, ha pedig tervezett fejlesztései elkészülnek, és mentesülnek a kölcsön terhétől, jóval százmilliárd fölé emelkedhet majd a HVG számításai szerint. Mindez 2010 óta, vagyis az Orbán-kormány hivatalba lépése óta jött össze.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!