szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Az asztma és a rák diagnosztizálása is jóval egyszerűbbé válhat, ugyanis a kilélegzett levegőben is megtalálhatók azok a molekulák, amelyek ezeknek a betegségeknek a jelenlétére utalnak.

Az amerikai Nemzeti Technológiai Intézet és a Coloradói Egyetem tudósainak egy csoportja kidolgozott egy eljárást, amelynek segítségével lézeres mintavétellel képesek a betegek leheletéből kivont molekulák alapján megmondani, hogy az illető milyen betegségben szenved.

Az eljárás egy nap talán majd lehetővé teszi az orvosoknak, hogy a beteg leheletéből következtessenek bizonyos betegségek jelenlétére. "Ez az eljárás teljes képet ad számunkra a beteg által kilélegezett molekulák mindegyikéről" - nyilatkozta Jun Ye, a kutatás vezetője. Az optikai frekvenciás fésű spektroszkópiát 1990-ben fejlesztette ki kutatótársa, John L. Hall és Theodor W. Hänsch (Max-Planck Intézet, Németország). A fejlesztésért 2005-ben fizikai Nobel díjat kaptak. 

Minden egyes be és kilégzés alkalmával molekulák millióit szívjuk be, illetve fújjuk ki. Belégzéskor leggyakrabban oxigén, nitrogén, széndioxid, vízgőz, szénmonoxid és metán kerül a szervezetünkbe. Kilégzéskor pedig a széndioxid és az oxigén mellett különböző biomolekulákat is kifújunk, ezek azonban csak nagyon kis mennyiségben fordulnak elő, így mérésükhöz speciális eszközökre van szükség. Ezek a biomolekulák segíthetnek jelezni bizonyos betegségek jelenlétét.

A rossz lehelet már önmagában utalhat például fogászati problémára, de a metilamin jelenléte például máj, és veseelégtelenséget jelezhet, az emelkedett aceton-szint a leheletben cukorbetegségre utalhat, a nitrogén monoxid-szint mérése pedig az asztma diagnosztizálásának egyik módja lehet. 

Mostani kísérletük során a kutatók az optikai frekvenciás fésű spektroszkópia segítségével önkéntesek százainak leheletét elemezték. Módszerükkel nagy biztonsággal mutattak ki az önkéntesek lehelletében metánt, ammóniát és szén-monoxidot. Egy dohányzó hallgató esetében mág a kilégzett szén-monoxid mennyiségét is sikerült meghatározni a módszerrel: pontosan ötszöröse volt a nemdohányzó diákokának. Bár a kimutatás hatékonysága még nem igazolt, a spektroszkópos elemzés vonzó alternatívát jelent az orvosoknak és betegeknek egyaránt, hiszen egyszerű, olcsó és nem-invazív, azaz fájdalommentes diagnosztikai módszer lehet a jövőben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Tíz elengedhetetlen szűrővizsgálat

Első nekifutásra szinte lehetetlennek tűnik nyomon követni az összes olyan szűrővizsgálatot, amelyen illene átesnünk. Összeállítottunk egy hasznos listát, amely segíthet abban, hogy jó egészségnek örvendjünk újabb egy éven át.