szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

A légkörtan nagy szakértőjét kérdeztük meg arról, hogy hova szeret utazni...

TV2

A légkörtan nagy szakértőjét kérdeztük meg arról, hogy hova szeret utazni enyhe tériszonya ellenére, valamint a globális felmelegedés közepette. Sőt, azt is megtudhatja interjúnkból, idén meddig lesz részünk a nyárban.

Meddig tart a jó idő?
Hivatalosan szeptember 1-jén kezdődik a meteorológiai ősz. Ha félretesszük a hivatalos naptári időszámítást, és a sokévi átlagot nézzük, akkor a szeptember még nagyon kellemes, csendes idővel szokott elmúlni. Nem véletlenül hívják ezt az időszakot vénasszonyok nyarának, vagy indián nyárnak. Nyárias időben bőven lesz még részünk idén szeptemberben is.

Szeretsz utazni?
Nem igazán. Különösen a hosszú repülőutakat nem szeretem. Olyankor bezárva érzem magam, bár nincs fóbiám a bezártsággal kapcsolatban. Ha mondjuk egy másik kontinensre repül az ember, akkor az jó néhány órát igénybe vesz, én pedig alapvetően egy izgő-mozgó ember vagyok. Még ha fel is állhatok az ülésből, akkor sem érzem igazán jól magam olyankor. Azért természetesen szoktam repülni, amikor a munka, illetve a családi kötelék úgy kívánja – hiszen a lányom Finnországban él. Ha már utazás, akkor én inkább a szomszédos országok síterepeit veszem célba, amelyeket autóval közelítek meg. Szívesebben utazom autóval, mert akkor állok meg, amikor kedvem tartja, és azt teszek, amit éppen szeretnék, míg a repülőn az indulástól a célállomásig nincs megálló.

Akkor valójában nem az utazással kapcsolatban van ellenérzésed, hanem inkább az úti célhoz való eljutással…
Pontosan. Nem szeretek egyhelyben ülni. De nem csak a repülőzéssel nem vagyok kibékülve, de a vízi, tengeri járműveket sem kedvelem. Ez abból adódik, hogy tipikus szárazföldi ember vagyok, ezért az egzotikus tájak – legyen szó akár a karibi térségről, vagy Thaiföldről – hidegen hagynak. A kollégáim szoktak úti beszámolókat tartani, és lelkesen beszélnek élményeikről. Én meghallgatom őket, aztán pedig én mesélek nekik arról, hogy hogyan kell a Királyrétről a Nagyhideghegyre, felmenni a kékjelzéses turistaúton. Mert nekem ez az, ami nekik Thaiföld, amely iránt egy csepp vágyakozást sem érzek. 

Melyik volt életed legemlékezetesebb utazása?
A legemlékezetesebb utam, munkával kapcsolatosan történt. A ’80-as évek közepén meghívást kaptunk az Szovjetunióba, a Kaszpi térségbe. A szolgálati út során meglátogattuk a kazah meteorológusokat Kaszpi tengernél. Az út azzal zárult, hogy az ottani meteorológusok lehetővé tették, hogy elmenjünk a Tien-San-ba, ahol még május végén a 2-3 méteres a hóban, 5-6000 méter magasságban gyalogoltunk. Életemben először jártam akkor ilyen magasan. Ott ihattuk meg azt a ottani szovjet sört, amelyet egyébként soha el nem fogyasztottam volna más körülmények között.  

Kádár Mónika

Milyen számodra az ideális nyaralás?
Az ideális nyaralás nekem télen van egy sípályán, amikor -5, -10 fokos a hőmérséklet, ragyogóan süt a nap, síelés után forralt bort iszunk, beszélgetünk a barátokkal, aztán másnap ismét, mint a pálya ördögeiként szántjuk a havat a piros vagy feketepályákon. Számomra ez az igazi kikapcsolódás. Nyaralni nem igazán szoktam, mert míg mások nyaralnak én próbálom biztosítani hozzá az ideális időjárást. 

Milyen szállást választasz síeléskor?
Régebben egyértelműen az önellátós apartmanra szavaztam. Ma már jobban szeretek olyan pályaszálláson megszállni, ahol legalább félpanziós ellátás van. Komfortfokozatban a jó és a még jobb fokozatot szeretem. Az nem okoz gondot, ha néhány 10 km-t kell autózni a következő sípályához, hiszen a téli utakon a hegyekben a vezetés is nagy kihívás. 

Hogy csomagolsz utazáskor? Esetleg a nejed oldja meg helyetted?
Ami az enyém, azt én pakolom el, így később nincs vita. Mostanában már listát is készítek, azokról a holmikról, amiket szeretnék magammal vinni. Így legalább végiggondolom, hogy az adott időtartamra mennyi mindent kell magammal vinnem. Utazásaimnak nagy része a téli időszakra esik, így elsősorban a téli cuccokat kell csomagolnom.

A világ mely tájára vágysz, ahol még nem jártál? Miért?
Egyértelműen Alaszkába és környékére mennék, illetve Kanada azon részére, ahol még esetleg jegesmedvével is találkozhatnék. Természetesen csak védett helyről, távolból, mert nem szeretnék az állattal testközelbe kerülni. Nem az Antarktiszra vágyom, hanem az Északi-sarkra. Ott még teljesen érintetlen tájak vannak, én pedig addig szeretném ezt az örök hó és fagy birodalmát meglátogatni, ameddig még létezik, hiszen a globális felmelegedés erősen veszélyezteti azt a tájat. Nem huhogni szeretnék, de lehet, hogy 50 vagy 100 év múlva már nem találunk Grönlandon jeget. Az érintetlen vadon vonz, persze csak is biztonságos körülmények között, tapasztalt vezetővel.

Külföldön járva azért megkóstolod a helyi specialitásokat?
Nem igazán vagyok utazós fajta, de ha külföldön járok, akkor természetesen nem rántott húst rendelek a pincértől – bár nem is igazán tudják, hogy mi az. Kipróbálom az ottani ételeket, mert számomra ez is kihívást jelent, amit le kell győzzek. A tenger gyümölcseit egyáltalán nem szeretem – pedig nagyon egészséges, mondják a finn rokonaim. Megkóstolok mindent, de az a tapasztalatom, hogy a magyar ízekhez szokott gyomrom jobban befogadja a hazai ételeket, mint a világ más tájainak étkeit.

-p-

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!