szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az égési sérült betegek teljes rehabilitációját lehetővé tevő mesterséges bőrt állítottak elő ausztrál tudósok.

Peter Maitz professzor tájékoztatásából kiderült: kutatási projektjükben a nagy előrelépést azt jelenti, hogy a mesterséges bőr lehetővé teszi a dermisz és annak érzékelő funkcióinak együttes regenerációját.

Jelenleg a laboratóriumi körülmények között előállított beültethető mesterséges bőr vastagsága még csak pár milliméter. Az ausztrál kutatók olyan mesterséges szövetet fejlesztenek, amelyek idegekkel, véredényekkel, izzadságmirigyekkel és tüszőkkel vannak ellátva.

E módon a mesterséges bőrként ismert háromdimenziós szerkezet magában foglalja a dermiszt (irharéteg), az epidermiszt (hámréteg), vagyis a bőr középső és külső rétegeit.

A mesterséges bőr jelenleg még fejlesztés alatt áll, az ausztrál kutatók szerint tíz éven belül alkalmazhatják az első beültetést. A betegek egészséges bőréből nyert őssejtek révén a szövet kontrollálni tudja a hőt, a verejtékezést, és a tapintás érzékelését - erre a jelenlegi mesterséges bőrök nem képesek.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HavariaPress Plázs

Hárommilliós bírság narancsbőr elleni szerért

Nem tudta igazolni az általa forgalmazott fogyasztószer hatását a WS Teleshopot üzemeltető vállalkozás, ezért a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 3 millió forintra bírságolta a céget a fogyasztók megtévesztése miatt - értesült a HavariaPress.

hvg.hu Tech

Vásárlás bőr alá ültetett chippel

A megkérdezettek öt százaléka akár a kényelmesebb bevásárlás érdekében is vállalná, hogy chipet ültet a testébe, ha lenne ilyen ajánlat a piacon, 23 százalék pedig a balesetek vagy a biztonság miatt mondana igent a chip implantátumra.

hvg.hu Tech

Bőrünkkel is hallunk, nemcsak a fülünkkel

Hatalmas előrelépést jelentett az érzékszervek tanulmányozásakor egy 1976-os tanulmány, amely megállapította, hogy nemcsak fülünk játszik szerepet a hallásunkban, hanem például a szemünk is, hiszen a száj és az arc mozgását is önkéntelenül követjük, amikor beszélgetőpartnerünkre figyelünk. Egy friss tanulmány viszont a bőr szerepét hangsúlyozza ebben a folyamatban - írja a New York Times.