szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy hónapon belül két amerikai fizikuscsoportnak is sikerült negatív törésmutatójú anyagot létrehozni. Az egyik még csak mikrohullámú rádiófrekvenciás tartományban használható, viszont már szuperlencsét is készítettek vele.

A másik csupán karnyújtásnyira van a látható fénytől, az infravörös fénytartományban használható anyag azonban még koránt sem ideális, mert fényáteresztő képessége elég kicsi, de vékony rétegként így is többféle gyakorlati alkalmazása lehetséges.

A New York-i Delaware egyetem kutatói a 18 mm-es mikrohullámú tartományban kísérleteztek, és egymástól 10 mm-re (a hullámhossznál kisebb távolságra) lévő jelforrásokról kaptak felismerhető képet. A másik csoport nanométeres elemekből álló kristályszerkezetet hozott létre, amely már az infravörös tartományban használható lenne, ha csekély fényáteresztő képessége nem korlátozná alkalmazását vékony rétegekre. A két kutatócsoport eredményeiről a "Physical Review Letters" című amerikai tudományos folyóirat egymást követő számaiban adott hírt. 

A fizikusok régóta próbálnak különleges nano-szerkezetű "meta anyagokat" létrehozni, melyek a természetben elő nem forduló makroszkópikus tulajdonságokkal rendelkeznek. Ilyen abszurd optikai tulajdonság a negatív törésmutató. Negatív törésmutató úgy képzelhető el, hogy az anyagba belépő fény irányának az anyagfelülettel párhuzamos összetevője ellenkező előjelűre vált, mintha a felületre merőleges kis tükrökkel találkozna.

Negatív törésmutatójú anyagból sokkal élesebben rajzoló lencsét, szuperlencsét lehet készíteni. A lencsét nem szükséges gömbfelületűre csiszolni, a párhuzamos síkokkal határolt - plán parallel - "üveg" is pontos, háromdimenziós optikai képet állít elő a túloldalán.

A hagyományos lencsékkel elméletileg sem lehet a fény hullámhosszánál finomabb rajzolatot előállítani, a negatív törésmutatójú anyagból készített "szuperlencse" viszont erre is képes lenne. E tulajdonsága azonnal kapcsolatba hozza az optikai tárolókkal, ahol egyre sűrűbben szeretnék felírni az adatokat, és a rádiófrekvenciás tartományban is szívesen alkalmaznák, például élesebbé tennék vele a radar képeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Panoráma Tech

Ezüst nanorészecskékkel a kórházi fertőzések ellen

Az orvosi műszerek, tűk, katéterek felületére ezüst nanorészecskéket juttatva csökkenteni lehetne – csak az Amerikai Egyesült Államokban évi 2 millióra becsült – kórházi fertőzések számát, amelyek közül minden huszadik halállal végződik.

MTI Tech

Mengindulhat a nanocsövek sorozatgyártása

Az eddigi növesztéses technológia helyett amerikai pennsylvaniai egyetem fizikusai kész nanocsöveket tudnak szilícium áramköri morzsákra ragasztani megadott minta szerint.

hvg.hu Tech

Nanotechnológiával készülnek a jövő ruhái

Egy tajvani nanotechnológiai vállalat termékei segítségével megelőzhető az izzadás, a viszketés, sőt, még a kellemetlen szagoknak is búcsút mondhat az, aki – egyelőre meglehetősen sok – pénzt áldoz a nano-ruhákra.

ATV Tech

A lyukkártyától a nanotechnológiáig

A kutatással és fejlesztéssel foglalkozó részlegek minden cég legféltettebb titkait, a legelőremutatóbb technológiai csodákat rejtik. A nagy kék óriásvállalat kutatási ágazata idén ünnepli hatvanadik születésnapját. Nézzük milyen út vezetett a lyukkártyás számológéptől a bolygó legmodernebb és legnagyobb kutatási infrastruktúrájának létrejöttéig.

MTI Itthon

Nanotechnológiai kutatóközpont létesül Miskolcon

Az orosz együttműködéssel épülő intézmény várhatóan még ebben az évben elkészül. A négy-ötmillió dolláros kezdeti beruházással gazdálkodó központ a későbbiekben nanotechnikai gyártási eszközök fejlesztésével is foglalkozik majd.

Panoráma Tech

A nano-technológia csak annyira lesz szennyező, mint a borászat

A nano-technológia még a korai felfedezések szakaszában jár, de egyes környezetvédők máris megkongatták a vészharangot, hátha visszafordíthatatlan károkat okoz. Egy amerikai tanulmány szerint azonban a biztosítási díjak kiszámításánál szokásos kockázatelemző módszerek alapján becsült környezeti kár a nano-technológia esetében nem lesz nagyobb a borászatnál megszokottnál.

Panoráma Tech

Nanotechnológiával a tartós sörhabért

A frissen csapolt sör elengedhetetlen tartozéka a dús hab, ami azonban túl gyorsan összeesik. Ezen segíthet brit vegyészek új eljárása, amelyet kifejezetten a hab tartósítására fejlesztettek ki.

MTI Tech

Nanotechnológiával a rák ellen

Nano-részecskékkel akarják gyógyítani a rákos megbetegedéseket amerikai mérnökök: a részecske a vérárammal bejut a daganatba, tönkreteszi a hajszálereket, és ezután adja ki magából a daganatos sejtekre halálos mérgét, nem bántja az egészséges sejteket.