szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy nemrégiben készült közvélemény-kutatása szerint bár a többség tisztában van a biometrikus azonosítás veszélyeivel, túlnyomó részüket egyáltalán nem zavarja, hogy az ilyen eljárások sérthetik a jogaikat.

Biometrikus azonosítás. Nem tűnik vészesnek
© AP
A Polygon Informatikai Kft. felmérése többek között a biometrikus azonosítási eljárások ismertségét vizsgálta, illetve felmérték, hogy ezek az ismeretek mennyire mélyek, és honnan származnak. Kiderült, hogy bár a „biometrikus azonosítás” kifejezést kevesebben ismerik, lényegében – miután a második kérdésből kiderül, mi is ez egyáltalán – csak 15 százalék nyilatkozott úgy, hogy soha nem hallott róla. Ez meglepően jó arány a várakozásokhoz képest. A válaszadók jelentős része (42 százalék), akik már hallottak a módszerekről, forrásként a filmeket jelölte meg. Jelentős részük olvasott, vagy a híradásokból is hallott a dologról. A legtöbben (89 százalék) az ujjlenyomat azonosításról hallottak, de az írisz, vagy retina azonosítás sem volt ismeretlen a résztvevők jelentős hányada előtt (68 százalék).

Ugyanakkor ez a viszonylag széleskörű ismertség inkább elméleti jellegű. A megkérdezettek csak mindössze 13 százaléka állította, hogy személyesen is találkozott már ilyen eszközökkel, vagy esetleg ki is próbálta, használta valamelyiket. Hogy mibe kerülnek az ilyen eljárások, arról a megkérdezettek 63 százaléknak egyáltalán nem volt véleménye, míg a többiek fele-fele alapon gondolták drágának, illetve „nem különösebben drágának” a biometrikus azonosítást.

A válaszadók majdnem fele (45 százalék) már hallott róla, hogy különböző jogvédő szervezetek aggódnak a biometria alkalmazása miatt. Ehhez képest a résztvevők 41 százaléka úgy véli, hogy a biometrikus azonosítás megfelelő garanciák esetén nem csorbítja az emberi jogokat. További 17 százalék szerint bár a jogok sérülnek, az eljárás által kínált biztonság fontosabb, 18 százalék pedig egyáltalán nem aggódik emiatt. Látható, hogy összesen a válaszadók csak 24 százaléka gondolta, hogy a biometria mindenképp sérti, vagy sértheti az emberi jogokat.

A többség tehát így vagy úgy, de elfogadná a biometrikus azonosítás széleskörű használatát. Amikor az alkalmazás konkrét eseteiről kellett nyilatkoznia, akkor a kérdezettek nagyjából ugyanilyen arányban, (84 százalék) használnák az ilyen megoldásokat, és már csak 16 százalék mondta, hogy soha nem vennék rá ezek alkalmazására. További érdekesség, hogy a megkérdezett hölgyek, bár a férfiaknál szignifikánsan kevésbé voltak tájékozottak a módszert illetően, és inkább gondolták drágának az eljárásokat, sokkal nagyobb számban alkalmaznák azt örömmel a mindennapokban. A válaszadók összessége a biometrikus azonosító módszereket elsősorban a határforgalomban, a banki ügyintézésnél és a vásárlás, illetve a hivatalos ügyek intézésénél tartotta kívánatosnak. Ott, ahol már most is technikai eszközök használatára van szükség (bankkártya-műveletek, különböző PIN kódot, jelszót igénylő alkalmazások) a hölgyek kitörő lelkesedéssel üdvözölnék ezek például ujjlenyomat alapú leváltását.

Nem ellenséges a hangulat (Oldaltörés)



Az idősebbek drágábbnak vélik a technológiát, mint a fiatalabbak, a vidékiek kevésbé voltak tájékozottak, mint a városlakók, az idősebbek inkább a médiából tájékozottak, míg a fiatalok főleg a netről. Az alacsonyabban iskolázottak inkább filmet néznek, a magasan iskolázottak pedig szélesebb körből tájékozódnak. A személyiségi jogi aggályokról szinte kizárólag közép, de még inkább a felsőfokú végzettségűek hallottak. Érdekes ellentmondás, hogy – bár nem hallottak a jogi fenntartásokról – mégis az alacsony végzettségűek ellenezték a módszert nagyobb arányban.

A magyar lakosság jelentős része kész befogadni és széleskörűen alkalmazni a különböző biometrikus azonosító módszereket annak ellenére is, hogy többségük még soha nem próbálta, magát a kifejezést nem ismeri, és nincs róla mélyebb tudása. Ezen persze a közeljövő történései, mint például a biometrikus útlevelek elterjedése majd változtat. A hangulat mindent egybe véve nem ellenséges, és a többség azt is látja, hogy hol, milyen esetekben könnyíthetné a megoldás a mindennapjaikat.

A banki megoldásokkal is foglalkozó Polygon felmérésének eredményei végül is előrevetítik, hogy az alkalmazáshoz szükséges hardver- és szoftvertermékek akár már a közeli jövőben megjelenhetnek például a pénzügyi szolgáltatásokban, s milliárdos piacot teremthetnek Magyarországon. A kutatást egy 548 fős, szigorúan véve nem reprezentatív, de a lehetőségekhez mérten a 18 és 60 év közötti lakosság összetételét hűen tükröző mintán végezték, így a vizsgálat a trendeket és a hangsúlyokat tekintve jól tükrözi a hazai lakosság attitűdjét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Biometrikus megoldásokkal szűrnék a terroristákat

Az amerikai Tennessee államban, Knoxville város repülőterén idén nyáron egy új biztonsági módszerrel kísérleteznek, amely a hazugságvizsgáló működési elvéhez hasonlóan próbálja kiszűrni a terroristagyanús személyeket a tömegből.

Világ

Biometrikus útlevél 2006-tól

A biometrikus útleveleket a legnagyobb EU-országokban vezetik be, miután az USA vízumkötelességet ír elő a biometrikus útlevéllel nem rendelkező állampolgárokkal szemben.

euractiv.hu Világ

Biometrikus vízumot vezetne be az EB

Új, biztonságos vízumrendszer bevezetéséről határozott az Európai Bizottság. A szabályozás az unión kívüli államokból érkezőkre terjed majd ki, és az adatvédelmi testületek bírálatai ellenére már jövőre alkalmazzák.

Infinit Tech

Biometrikus útlevelek Oroszországban és Csehországban

Az orosz főváros lakói számára már készülnek az első biometrikus útlevelek. A kezdeményezés végrehajtásáért felelős Szövetségi Migrációs Szolgálat (FMSZ) megkezdte az első úti okmányok kiadását.

Infinit Tech

Csehország, biometria és jogbizonytalanság

Az adatvédelmi aggályok ellenére Prága is a biometrikus azonosítók személyi okmányokban történő alkalmazását fontolgatja. A szólásszabadság ellenére az országban börtönbüntetést kaphat, aki online fórumban becsmérel valakit. Jogi körképünk Csehországból.

hvg.hu Tech

Megkezdődik az európai multi-biometrikus vízum bevezetése

Még az első felében elkezdődik és egy évig tart majd Biodev néven ismert multi-biometrikus azonosító rendszer próbája, amely az új európai határellenőrzési- és vízumrendszer technikai hátterét adja. A teszthez a francia Sagem elektronikai konszern konzulátusokat és határállomásokat szerel fel berendezéseivel.