szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai ökológusok szerint sem tudományosan, sem politikailag, sem gazdaságilag nem használható az ötlet, amely szerint Észak-Amerika kiterjedt síkságainak sokszínű őskori faunáját nagy afrikai emlősállatok áttelepítésével kellene helyreállítani.

Az amerikai oroszlán
rekonstrukciója. Hasonló sem kell
© fullerton.edu
A „Pleisztocén Park” néven elhíresült javaslatot Gary Roemer és a New Mexikó állami egyetem más munkatársai vetették fel egy évvel ezelőtt, és a terv egyik célja, hogy színesítse az észak-amerikai füves tájak élővilágát, a másik pedig az, hogy menedéket nyújtson a saját környezetükben kihalás szélére jutott állatoknak. Az amerikai síkságokon ugyanis a legutolsó jégkorszak után nem sokkal még mamutok, vadlovak és oroszlánok népesítették be, melyek távoli rokonai ma már csak Afrikában élnek. Hasonló ötletet Ausztráliában is felvetettek már.

Dustin Rubenstein és Thomas Gavin, a Cornell egyetem ökológusai szerint egy ilyen terv aligha éri el a célját, viszont könnyen katasztrófához vezethet. Nincs rá garancia, hogy a nagy emlősállatok visszatelepítése helyreállítja a régi élővilágot. Ezen kívül az elefántok, afrikai oroszlánok és ázsiai szamarak nem pontos ökológiai megfelelői a kihalt mamutoknak, amerikai oroszlánoknak és vadlovaknak – írták a vadvilág védelmének kérdéseivel foglalkozó, Biological Conservation című amerikai szakfolyóiratban.

Ha nem megfelelő állatokat költöztetnek át egy más környezetbe, az nem helyreállítás, hanem egy kiszámíthatatlan kimenetelű kísérlet. Nem biztos, hogy az újonnan jöttek életben maradnak, másrészt túl is szaporodhatnak.

Amerikai mamut. Nem pótolják
elefánttal
© fullerton.edu
Belpolitikai szempontból sem járható az ötlet. A helyi lakosok már értésre adták, hogy a néhány évtizeddel ezelőtt még általánosan elterjedt farkasok vagy jávorszarvasok újra feltűnésének sem örülnének. Elképzelhető, hogyan viszonyulnának az ültetvényeket összetaposó elefántokhoz vagy a gyerekeket fenyegető oroszlánokhoz.

Mellesleg az ötlet pénzt vonna el az afrikai és az ázsiai ökológiai rendszerek megmentésére rendelkezésre álló szűkös forrásokból. Ezek ügye fontosabb, mert ott a 8-10 közismert nagyméretű emlősállaton kívül sok ezer növény és állat él – vélekednek a cikk szerzői.

Az alapötlet egyik felvetője, Gary Roemer ennek nyomán arra mutatott rá: egy óvatos próba nélkül soha sem fog kiderülni, mi az igazság – olvasható a The New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Mamutbébit mentenek a Balatonon (fotó)

A 71-es főút Balatonakarattyát és Balatonfűzfőt elkerülő szakaszának építése közben két legalább tízezer éves mamut csontvázára bukkantak a kivitelezők, ezért az építési munkálatokat leállították.

MTI Kult

Új helyre költözik a mamutcsontváz

Ideiglenesen lebontották Magyarország egyetlen teljes mamutcsontvázát a gyöngyösi Mátra Múzeumban. Az áthelyezést a múzeumnak otthont adó épület rekonstrukciója tette szükségessé.

MTI Tech

Mamutot találtak Baranyában

Mamut maradványaira bukkantak a közelmúltban a baranyai Zók közelében, s a lelet a Pécsi Tudományegyetem gyűjteményét gazdagítja majd - közölte az intézmény földrajztudományi intézetének vezetője szerdán.

MTI Tech

Múzeumban látható Dina, a 35 ezer éves mamut bébi

A Dina nevő mamutbébi ormányát összetekerte, fejét mintha bátortalanul lehajtaná: meg sem látszik rajta, hogy 35 ezer éves, s ebben a pózban találták meg a szibériai tundra egykor mocsaras, fagyos talajában. Most Herne régészeti múzeumában tekinthető meg.