szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A H5N1 madárinfluenza-vírus olyan új változata terjed Kínában, amely ellenáll az államilag kötelezővé tett baromfi védőoltásnak.

A piacon árult látszólag egészséges baromfiban egyre gyakoribb Fucsien-vírustörzs azért is veszélyes, mert nincs még ellene védőoltás, az H5N1 madárinfluenza elleni emberi védőoltásokat ugyanis a 2004-es törzsek ellen fejlesztették ki - közölte a honkongi egyetem egyik kutatója.

Ji Kuan munkatársaival évek óta figyeli a dél-kínai piacokon forgalomban lévő baromfi vírusfertőzöttségét. A 2004-es év közepe és nyara, valamint 2005 közepe közötti időszakban a piacokon kapható baromfi 0,9 százaléka hordozta a H5N1 vírust, ezen belül a kacsák fertőzöttsége elérte a 2 százalékot. 2005 és 2006 júniusa között a fertőzöttség közel háromszorosára, 2,4 százalékra emelkedett, a kacsák 3,3 százaléka volt influenzás.

A baromfi-fertőzöttség növekedésnek az az oka, hogy egy, a Fucsien-törzshoz hasonló új vírustörzs tűnt fel. A Fucsien-törzset először 2005-ben azonosították egy azonos nevű tartományból származó kacsában. 2005-ben még csak a fertőzések 3 százaléka származott ettől a törzstől, 2006 júniusában viszont már a fertőzések 95 százaléka a Fucsien-törzs „számlájára” volt írható.

Minél több fertőzött - látszatra egészséges - baromfi kerül a kínai piacra, annál nagyobb a veszélye annak, hogy a vírus emberre is átterjed. A Kínában regisztrált emberi megbetegedések egy kivételével mind a Fucsien-törzs megjelenése után következtek be, és olyan emberek is megkapták, akik csak a városi piacon találkozhattak baromfival.

Jelenleg a súlyos influenzás megbetegedéseket csak akkor vizsgálják meg H5N1 fertőzésre, ha a közelben sok baromfi pusztult el, pedig egészségesnek látszó baromfi is megfertőzheti az embert.

2005-ben Kína törvényileg tette kötelezővé a baromfi állomány beoltását, de ezt nem hajtották végre mindenütt. A vizsgált szárnyasok mindössze 16 százalékában találtak oltásra utaló ellenanyagot. A védőoltás egyébként is hatástalan a Fucsien-törzs ellen, annak ellenére, hogy annak elődjével sikeresen felveszi a harcot, s így aztán ennek a törzsnek szelekciós előnye van a beoltott madarak között - hívta fel a figyelmet a The New Scientist című tudományos folyóirat online kiadásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Áttörés a madárinfluenza elleni harcban?

Az influenza elleni oltóanyagot ötven éven keresztül tojások segítségével termelték, de az amerikai kormányzat most új irányelvet fogadott el, hogy felgyorsítsa egy újfajta, modern eljárás kifejlesztését, amelynek lényege, hogy a védőoltást tojás helyett sejtekből állítják elő - adta hírül az AP hírügynökség.

MTI Itthon

A főállatorvos szerint hazánkban is megjelent a madárinfluenza

Fennáll annak a gyanúja, hogy a háziszárnyas-állományban Magyarországon megjelent a madárinfluenza H5 vírusának nagy fertőzőképességű, esetleg emberre is veszélyes altípusa - közölte Brüsszelben Süth Miklós főállatorvos rendkívüli sajtótájékoztatón.

hvg.hu Plázs

Hét lépés a madárinfluenza ellen

Azt egyelőre nem tudni, hogy mikor lesz képes a H5N1 madárinfluenza vírus mutálódni és közvetlenül madárról emberre, majd emberről emberre terjedni Európában is, de nem árt néhány óvintézkedéssel a dolgok elejébe menni.