szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország is csatlakozott ahhoz a francia kezdeményezéshez, amely az ENSZ önálló környezetvédelmi szervezetének felállítását sürgeti - mondta el Párizsban Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter.

Jacques Chirac francia államfő kezdeményezésére 46 ország részvételével rendezték meg azt a kétnapos konferenciát a párizsi Elysée palotában, amelyen a klímaváltozás okozta problémák elleni harchoz egységes nemzetközi fellépést sürgettek a résztvevő államok politikusai.

A találkozón Magyarországot Persányi Miklós képviselte, aki az MTI-nek elmondta: az ENSZ-szervezet felállítása elkerülhetetlen egyrészt a környezeti problémák sürgőssége miatt, másrészt pedig intézményi ésszerűség miatt, hiszen több tucat nemzetközi környezetvédelmi megállapodás és szervezet született már az ENSZ égisze alatt, de ezek nagy része egymástól függetlenül működik. A puszta intézményi racionalitás és a költséghatékonyság miatt is fontos, hogy ez az egyesítés megtörténjen és felértékelődjön az ENSZ tevékenységén belül a környezetvédelem - tette hozzá.

Persányi szerint vízválasztóként is értékelhető, hogy egy nagyhatalom államfője áll ki a környezetvédelmi ügyekben, amely a XXI. század egyik legfontosabb problémájának tekinthető. A magyar miniszter az elmúlt két napban a mentalitás megváltoztatásának szükségességéről szóló szekció munkájában vett részt, amely arra kereste a választ, hogy tud az emberiség ennek az óriási kihívásnak megfelelni. Persányi szerint olyan mentalitásváltás szükséges, amilyenre korábban nem volt példa: egy generáció alatt kellene három generációnyit változni ahhoz, hogy megváltozzon a társadalomnak a környezetvédelmi ügyekhez való globális hozzáállása.

Az ENSZ klímaváltozással foglalkozó kormányközi bizottságának pénteken nyilvánosságra hozott jelentése kapcsán Persányi hangsúlyozta: az állami vezetők tényként fogadták el azt a megállapítást, hogy az emberi tevékenység felelős az elmúlt fél évszázadban tapasztalt felmelegedésért, amely az emberiség számára komoly kockázatot jelent. Elhangzott olyan vélemény is, hogy egy 3 fokos felmelegedés olyan klímát idézhet elő a Földön, amilyen 3 millió évvel ezelőtt volt.

A klímaváltozás következményei elleni védekezésre a világ GDP-jének egy százalékát kellene fordítani egy brit jelentés szerint, és amennyiben ez 20-30 éven belül nem történik meg, a világ GDP-jének legalább öt százalékát fogja költeni a károk elhárítására, valamint tömeges migrációs jelenségek és világkonfliktusok jelennek meg, amelyek kezelhetetlenné válhatnak - mutatott rá a magyar miniszter.

Persányi Miklós kétnapos párizsi tartózkodása során nem hivatalos kétoldalú megbeszélést folytatott szlovák, román, bolgár, cseh és német kollegájával. Ez utóbbival a német EU-elnökség miatt is szóba került a magyar törekvések támogatása és a hulladékszállítási együttműködés megerősítése is.

Persányi Miklós Párizsból Nairobiba utazik tovább, ahol az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) szervezésében hétfőn kezdődik az a globális környezetvédelmi találkozó, amelyen a világ szinte összes környezetvédelmi és vízügyi minisztere jelen lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

BBC: kedvezőtlen Amerika globális szerepének megítélése

A magyarok többsége a világ közvéleményéhez hasonlóan kedvezőtlennek tartja az Egyesült Államok által játszott szerepet a legsarkalatosabb világpolitikai kérdésekben - ez derül ki a BBC World Service kedden Londonban ismertetett globális felméréséből, amely szerint tavaly óta jelentősen romlott Amerika általános megítélése.

hvg.hu Itthon

A netezők többségét aggasztja a globális felmelegedés

Az internetezők saját bevallásuk szerint tisztában vannak az időváltozás és globális felmelegedés összefüggéseivel, és aggasztónak tartják a jelenséget. Az NRC Piackutató júniusban a globális felmelegedés időjárásra gyakorolt hatásairól kérdezte az internetezőket.

MTI Tech

Globális felmelegedés helyett szélsőséges időjárás várható

Nemzetközi éghajlat-értékelő kutatócsoport alakult, a Zágoni Miklós fizikus vezette szervezet tagjai azt állítják, az emberiség által a légkörbe juttatott szén-dioxid elsősorban nem globális felmelegedést, hanem szélsőséges időjárási körülményeket okoz.