szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A lencsét amerikai tudósok fejlesztették ki, és egy új anyag, valamint a beépített mini elem révén használója másodpercek alatt megváltoztathatja a lencse színét és fényáteresztő képességét. A találmányt az Amerikai Vegyészeti Társaság chicagói konferenciáján mutatta be kifejlesztője, Chunye Xu, a seattle-i egyetem kutatója.

A wissenschaft.de tudományos portál beszámolója szerint a találmány lényege egy új műanyag, amely különböző színtelítettségű lehet, ha elektromos feszültség alá helyezik. Az anyag két rétegből áll, melyek közé elektromos áramot vezető gélt tettek. A szemüveget a szárába helyezett mini elem látja el energiával.
 
Az erre szolgáló gomb elfordítására az áram átfolyik a gélen és megváltoztatja annak tulajdonságait, és ugyanezzel a gombbal lehet kiválasztani a tónust. A színárnyalatot aztán a szemüveg harminc napig megőrzi, és csak ezt követően kell a gélt az elem segítségével újra aktivizálni.
 
Egyetlen elem több ezer alkalommal teszi lehetővé a színárnyalatok váltását - mondták a kutatók.
 
A bemutatott prototípus a kék szín különböző árnyalatait állítja be, de a kutatócsoport vezetője Chunye Xu és kollégái már piros és zöld üvegeket is fejlesztettek, bár azok szerintük még nem elég stabilak.
 
Kutatók hasonló elven működő ablakokat is szándékoznak készíteni az energiatakarékos házak számára. Az intelligens napszemüveg várhatóan két-három éven belül már piacra kerül - írja a wissenschaft.de német tudományos portál beszámolója.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Hasishoz hasonló anyagokat tartalmaz a csoki?

A csokoládé, pontosabban a benne lévő kakaó hasonló anyagokat tartalmaz, mint a hasis. Egy San Diego - i kutatócsoport szerint az anyagok nem alkalmasak a "valódi" kábulat előidézésére, de sokan tudják, hogy átmeneti közérzetjavulást igenis képesek előidézni.

ATV Tech

Számítógép műanyagból: a zöld megoldás

Az informatika és az elektronika világába hozhat forradalmi változást a szilícium helyett műanyag alapú áramkör. A környezet kímélése mellett, a műanyaglapkák számos új felhasználási lehetőséget is hordoznak.