szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Stanford egyetem kutatói egy olyan módszert fejlesztettek ki, amelynek segítségével szövettani vizsgálatok nélkül tudják megjósolni, hogy mi történik az emberi testben. A szakértők a sci-fikből ismert azonnali röntgenhez hasonlították az új találmányt.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

„Nem kell behatolnunk a testbe, ahhoz, hogy értékelhető eredményeket kapjunk” – magyarázta az MSNBC-nek adott interjújában Dr. Howard Chang, a Stanford University School of Medicine kutatója.

A kutató és kollégái röntgen- és CT-felvételeket hasonlítottak össze az általuk használt, úgynevezett DNS-mikrotömbökkel, amelyek több ezer sejt génállományát képesek egyszerre vizsgálni, egy olyan rendszer segítségével, amely követi a sejtekben lezajló változásokat. A szakértők képesek voltak a beérkező adatokat egy számítógépes modellbe betáplálni, amely előre tudta jelezni, hogy milyen genetikai módosulás megy végbe a rákos sejtekben.

„A fő felfedezés a radiografikus képek, illetve a genetikai változások közti összefüggés” – magyarázta Chang. „A modellt úgy lehet a legjobban elképzelni, mint egy szótárprogramot, amely oda-vissza képes fordítani két különböző nyelven.”

A kutatók reményei szerint az új módszer segítségével a jövőben megszűnhetnek a szövettani vizsgálatok, amelyek során egy tűvel vesznek mintát a tumorból, hogy megállapítsák, milyen típusú rákban szenved a beteg.

„A technológiának köszönhetően lehetőségünk nyílhat költséghatékonyan megérteni egy beteg testében végbemenő genetikai változásokat” – tette hozzá a kutató. Chang elismerte, hogy még számos tesztet kell végrehajtani a módszer segítségével, hogy megállapíthassák, milyen típusú rákos daganatoknál használható.

„Lehet, hogy ezúttal csak szerencsénk volt, ez ki fog derülni hamarosan” – mondta a Stanford szakembere.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Új módszer a tüdőrák kiszűrésére, csak lélegezni kell

Onkológus szakemberek várakozása szerint egyes rákfajták diagnosztizálását forradalmasíthatja egy új vizsgálati eljárás, amely a kilégzéskor kifújt levegő elemzésére alapul. A módszert alkalmasnak tartják a rákszűrésre.

MTI Plázs

Kevés cigarettafüst is tüdőrákot okozhat

A legújabb tudományos vizsgálatok eredménye szerint, egyeseknél már kevés cigarettafüst belégzése is nagymértékben megnövelheti a tüdőrák kialakulásának kockázatát. Az érintett személyeknél bizonyos genetikai eltérésre derült fény - számolt be a Journal of Clinical Oncology című amerikai szaklap.

MTI Plázs

Rák: új módszer az áttétek diagnosztizálására

A daganatsejtek oxigénigénye nem nő meg szaporodásuk során, glükózfelvételük azonban jelentősen fokozódik - ez az újonan felfedezett jelenség pedig alkalmas lehet a daganatsejteket tartalmazó kis méretű áttétek (mikrometasztázisok) felkutatására - olvasható a Johns Hopkins Egyetem honlapján.

MTI Plázs

A balkezesek hajlamosabbak a rákra

Nagyobb a kockázata a rákos megbetegedés, vagy az agy vérellátásának károsodása miatt bekövetkező halálnak a balkezes nőknél - figyelmeztettek dán kutatók az Epidemiology című orvosi szaklapban megjelent kutatási eredményeik alapján.