szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Egy átlagos 512 Kbites vagy 1 Mbites letöltési sebességű kapcsolattal kényelmesen el...

Egy átlagos 512 Kbites vagy 1 Mbites letöltési sebességű kapcsolattal kényelmesen el lehet érni akár teljes képernyős videofolyamokat is.   

Az interneten nagyon sok tévéadás található. Ezek egy része csak interneten sugároz, másik részük a hagyományos televízió adását digitalizálja és közvetíti a neten keresztül is. Az adások megtalálást megkönnyíti, hogy léteznek olyan portál oldalak, ahol  rendszeresen frissítve megtalálhatjuk a világ összes online tévéműsorát.

Helyi tévéműsor Brazíliából

Az ilyen összefoglaló oldalak közül az egyik legjobb és legteljesebb a World Wide Internet TV, amelyik a  wwitv.com címen található. A kezelőfelület angol, német, francia és spanyol nyelven érhető el.
Mielőtt azonban elkezdenénk az adások közötti böngészést, érdemes ellenőrizni, hogy milyen az internetkapcsolatunk valós sebessége. Ez azért is fontos, mert amint azt majd látni fogjuk, az egyes adások adatai között szerepelni fog, hogy mekkora a sebessége az adott streamnek, adatfolyamnak. Ha a kapcsolatunk a megadott értéknél alacsonyabb, akkor az adás akadozni fog vagy el sem indul. A weboldal felső sorában láthatjuk a Speedtest hivatkozást. Erre kattintva eljutunk egy olyan oldalra, ahol első lépésben ki kell választanunk, melyik földrészről szeretnénk a sebességmérést elvégezni. Ennek alapján több különböző sebességmérő oldal hivatkozása jelenik meg. Ezek közül egyet vagy többet is kipróbálhatunk, hogy megtudjuk, mire képes az internetkapcsolatunk. Az adások sávszélessége 50-1500 Kbit között mozog; a leggyakoribb a 250-300 Kbites sebesség. Ha a sebességteszt eredménye legalább ennyi, akkor bátran elkezdhetjük a nézelődést a világ tévéállomásai között.

Ha elromlik a tévénk, számítógépen is nézhetjük a híradót

A tévéadások többségének megnézéséhez a Windows Media Playerre van szükség. Ez a program a Windows operációs rendszer része, nincs tehát szükség új szoftver telepítésére. Érdemes azonban megnézni, hogy a legújabb változat van-e a gépünkön, és ha nem, akkor egy frissítés hasznos lehet. 

[[ Oldaltörés: 2. oldal ]]




Egy-egy csatorna nevére kattintva ez a lejátszó automatikusan elindul egy új ablakban. Vannak olyan adások, amelyeket RealMedia formátumban sugároznak. Ha ilyet szeretnénk nézni, akkor előbb le kell tölteni az ingyenes RealPlayert a www.real.com címről. Telepítés után a program automatikusan el fog indulni, ha ilyen formátumban sugárzó tévéadást választunk.
Egyre több adó érhető el Quicktime formátumban. Ennek lejátszásához az www.apple.com/quicktime oldalról lehet letölteni az ingyenes programot.

Ingyenes mozicsatornákat is elérhetünk

A wwiTV-n jelenleg 2708 adást találunk. Ezek között több módon böngészhetünk. Alapvetően földrajzi hely szerint csoportosítják az adásokat. A bal oldali keretben láthatjuk az országok felsorolását, ábécé rendben, Albániától Zimbabwe-ig. Magyarországról például 42 adást foghatunk, amelyek között vannak országos tévék, mint például az m1, m2, DunaTV vagy a Hír TV és nagyon sok helyi, városi  televízió. Talán természetes, hogy az országonkénti adások számában az Egyesült Államok vezet. Minden név mellett zárójelben egy szám mutatja, hogy hány adást lehet interneten keresztül elérni abból az országból. Az ország kiválasztása után egy részletes lista sorolja fel az adásokat. A lista tartalmazza az adók nevét, weboldaluk címét, az online adás linkjét, az adás sávszélességét és azt, hogy élő vagy felvételről sugárzott műsort lehet-e elérni. Ezen kívül egy rövid leírást olvashatunk az adás jellegéről. Az adatfolyam sebességét mutató szám színes kódjai a formátumot jelzik. A zöld színűek Windows Media, a kékek RealMedia, míg a szürkék Quicktime stream-ek.
Egy-egy adásra kattintva elindul a hozzá tartozó lejátszó, és rövid idő múlva már látjuk a tévéműsort. A lejátszó programokba általában arra is van lehetőség, hogy átkapcsoljunk teljes képernyős módra, ilyenkor egy nagyobb monitor már valóban helyettesítheti a tévékészüléket. A lejátszóprogrammal együtt egy új böngésző ablak is megnyílik, amelyben az adott tévéadó weboldalát láthatjuk.
Ha nem egy ország adóira vagyunk kíváncsiak, hanem zenei-, sport- vagy hírcsatornákat keresünk, választhatjuk a tematikus válogatásokat. Ha a böngésző ablak jobb oldalán látható felsorolásból rákattintunk valamelyikre, akkor az adók listája már csak azokat fogja tartalmazni, amelyik témája megfelelő, azonban már nemcsak egy országon belül, hanem az egész világról. A választék a következő: oktatás, film-szinház, életstílus, zene, hír, vallás, sport és időjárás.

Ötmillió órányi archív tévéműsor a Blinkxen

Az adásokat felsoroló listát azok sebessége alapján is szűrhetjük. A Broadband TV gombra kattintva csak azok a műsorok jelennek meg, amelyek valóban széles sávon sugároznak. Ezen belül ugyanúgy választanunk országok vagy témák alapján.

A wwiTV oldala még különleges ráadást is kínál a több száz tévécsatorna mellett. Az egyik ilyen, hogy egyes adásoknál a hozzájuk tartozó képújságot is el tudjuk érni webböngészőn keresztül. Pontosan az a kép jelenik meg, mint amikor a tévékészüléken átkapcsolunk teletextre. A teletext oldalak között lépkedhetünk egyesével, de ha az egérrel egy oldalszámra kattintunk, azonnal megjelenik a keresett oldal. Ebből a  szempontból a weben keresztül még kényelmesebb is a képújság olvasása, mivel nem kell várakozni az egyes oldalak betöltésére.

Az adók listájában színek jelzik az adás formátumát

A másik ráadás a folyamatosan sugárzó webkamerák listája. A Webcam streams gomb több tucat webkamera listáját jeleníti meg, amelyek között földrajzi elhelyezkedésük alapján tudunk válogatni. Itt is feltüntetik, hogy milyen sávszélességű adást sugároznak az egyes kamerák. 

Az internetes tévék adatbázisa mindenki számára hozzáférhető, ezért nem meglepő, ha sok olyan oldalt találunk, amelyik különböző felületet és keresőrendszert épít köré. Ezek mindegyikénél ugyanazokat az adásokat érhetjük el. Létezik ezek között magyar is, például az Online Média (onlinemedia.uw.hu) vagy a tv-musor.hu. Jól felépített, tematikus csoportosítást találunk a www.channelchooser.com oldalon is. 
Aki régebbi tévéadások felvételei között szeretne keresni, annak érdemes körülnézni a BlinkX oldalán (tv.blinkx.com), ahol 18 millió órányi archív videó közül válogathat.



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!