szerző:
Bari Máriusz
Tetszett a cikk?

Megoldást jelenthet a szívritmuszavarokkal küszködőknek és a szívműtéten átesett betegeknek egy brit diák találmánya. A szív köré helyezett mesterséges háló képes fenntartani a szívverést, ehhez pedig semmilyen extra beültetés nem szükséges.


A leedsi egyetem egyik PhD-s diákja, David Keeling számolt be arról a fejlesztéséről, amely a szívtranszplantáción átesett betegeken segíthet. A szív átültetése ugyanis nemcsak költséges, de kockázatos is - a pácienseknek életük végéig kell szövetkilökődés elleni gyógyszereket szedniük, az implantátumok pedig olykor veszélyesek is lehetnek, megnövelhetik ugyanis a vérrögképződés esélyét.

Ezzel szemben Keeling szívhálója biokompatibilis anyagokból készül, ennek következtében a szervezet nem veti ki. A motorizált háló csak kívülről nyomja a szív felületét, nem kerül semmilyen kapcsolatba a vérárammal. A beépített szenzorok észlelik, hogy a szív mikor akar verni, és miniatűr motorokat indítanak be, amelyek összehúzzák a hálót, növelik a belső nyomást és így segítenek a szívnek abban, hogy továbbra is képes legyen a vért pumpálni.

"A szerkezet gyakorlatilag úgy működik, mint egy műanyag üveg: ha összenyomjuk, a folyadékszint megemelkedik benne" - fejtegette Keeling. Az eszköz jelenleg még csak prototípusként létezik, a fejlesztést végző csoport jelenleg különböző körülményeket szimuláló számítógépes modellel vizsgálja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Orvosi csoda: vércsoportot váltott egy kiskorú

Vércsoportot váltott és átvette a szervdonor immunrendszerét egy ausztrál lány: a világon ő az első ismert szervátültetett páciens, akinek ez sikerült - közölték pénteken az orvosok. Demi-Lee Brennan, aki most 15 éves, kilenc évesen kapott új májat, amikor a sajátja felmondta a szolgálatot.

Prizma

Emberi méhátültetés?

A New York Downtown Hospital egy orvoscsoportja - immár az intézet etikai bizottsága engedélyének birtokában - arra...

ATV Tech

Nanotechnológia: hol tart a közeljövő sikerágazata hazánkban?

Az alkalmazott tudományok számos területét egyesítő ágban világszerte dinamikus fejlődés tapasztalható. Valamivel több mint egy éve Magyarországon is megalapították az első nanotechnológiai kutatóintézetet, ahol többek között egy világszabadalom, illetve egy forradalmi rákgyógyszer kifejlesztésén dolgoznak. Jelentés a magyar nanotechnológia „frontvonalából”.

MTI Tech

Nagy mennyiségben ültetnének szerveket sertésekből emberekbe

Világszerte több emberi szervre lenne szükség, mint amennyi rendelkezésre áll az átültetésekhez. A kutatók most ígéretes kísérleteket folytatnak az idegen szervek átültetésével, a xeno-transzplantációval, vagyis állati szerveket ültetnének az emberi szervezetbe.