szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az európai űrügynökség, az ESA a tervek szerint 2013-ban elindítja a vörös bolygóra saját tervezésű kutatórobotját, amely az eddigi legmodernebb ember által alkotott jármű lesz a Mars felszínén.

A Pasteur látványterve - a legdögösebb hatkerekű
© ESA
Az astroengine.com űrkutatással foglalkozó blog értesülései szerint az ExoMars küldetés komoly feladatok elé állítja az Európai Űrügynökséget, amelynek ez az első jelentősebb vállalkozása, hogy mintegy 56 millió kilométer távolságból vezérelje a robotot egy másik bolygó felszínén.

Korábban az ESA azt a Huygens-űrszondát irányította, amely a Szaturnusz legnagyobb holdjának, a Titánnak a légkörén átrepülve gyűjtött fontos adatokat a tudomány számára.

Az ESA Pasteur nevű robotja hat keréken gurul majd, s akár két méteres mélységig is képes lesz lefúrni talajminták vizsgálata céljából. Speciális kamerája hasonló lesz a Phoenix űrszondájéhoz, amellyel nagy felbontású színes képeket tud készíteni.

Az alábbi videón a Pasteur látható az ideális működési körülmények között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Elkapták a Phoenix űrszondát landolás közben – fotó

A Marson sikeres leszállást végrehajtó Phoenix-et a NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) nevű műhold nagy felbontású kamerája kapta lencsevégre, mikor még ejtőernyővel közeledett a vörös bolygó felszíne felé. Ez az első eset, hogy egy űrjármű fotózott le egy másik űrjárművet, amely egy másik bolygóra ereszkedik le éppen.

MTI Tech

A Phoenix űrszonda következő mintavétele az utolsó lehet

A Marsra május 25-én leszállt Phoenix amerikai automatalaboratóriumot irányító szakemberek attól tartanak, hogy a jövő hétre tervezett talajmintavétel az utolsó lehet a szonda küldetése során - közölte Peter Smith, a misszió tudományos vezetője.

hvg.hu Tech

Lakható területek után kutat a Marson rövidesen landoló űrszonda

A NASA kutatói aggódva figyelik a Phoenix Mars-szondát, amely megkezdi a végső manővert, mielőtt május 25-én a vörös bolygó sarkvidéki régiójában landolna. A tudósok szorongását fokozza, hogy egyelőre nem tudják, az űrjármű túléli-e egyáltalán a leszállást.

MTI Tech

Űrszondák csúcstalálkozója a Vénusznál

Egy amerikai és egy európai űrszonda randevúzik a kozmoszban, - teljesen véletlenül. A Die Welt című német napilap online változata tudósít arról, hogy az európai "Venus Express" már évek óta kering a szomszédos bolygó mellett, vizsgálva annak atmoszféráját. Az amerikai "Messenger" úton van a Merkúr felé, hogy annak az időjárását kutassa, és eközben halad el a Vénusz mellett.