szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mesterséges fehérjékből hoztak létre olyan új, szilárd bioanyagot kanadai kutatók, amely igen pontosan utánozza az izmok rugalmasságát - ismertette a Nature magazinban csütörtökön megjelent eredményt az EurekAlert tudományos portál.

A University of British Columbia kutatói rövidebb, előre megtervezett fehérjékből készítették el a titin nevű óriásmolekula szerkezetét másoló szilárd bioanyagot, amely szövetek kiváltására is alkalmas lehet egykor. A harántcsíkolt izmokat alkotó egyik fehérjét óriási mérete miatt nevezték el titinnek a titán szó alapján. A connectin néven is ismert molekulát 1977-ben sikerült először izolálni, szerkezetét később határozták meg. A titin alapvető szerepet játszik az izmok passzív rugalmasságában.

A gyöngysorra emlékeztető mesterséges titin-változat mérete nagyjából százada a természetes fehérjemolekuláénak. Az eredményül kapott gumiszerű bioanyag az igazi izmokhoz hasonlóan nagy rugalmasságot mutatott kis terhelésnél, ám ellenálló volt nagy feszítésnél. Ez a fehérjetípus feszítőerő hatására kinyúlik, így osztva szét az erőhatást, hogy megelőzze az izomszövetek túlfeszítés miatti károsodását.

A kanadai kutatóknak sikerült lemásolniuk az izomszövet egyik alapvető tulajdonságát. Hongbin Li kutatásvezető elmondta, hogy a mechanikai tulajdonságok, melyeket a bioanyagot alkotó egyes fehérjékbe beterveztek, nagyobb fizikai méretben is hasznos mechanikai tulajdonsághoz vezetnek. Reményeik szerint további molekulák tervezésével újabb izomtulajdonságokat reprodukálhatnak.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Megtalálták az időskori izomsorvadás ellenszerét

Amerikai tudósok megtalálták azt az enzimet, amivel újra regenerációra tudják késztetni az idős szervezet izomszöveteit, ezzel pedig az elejét vehetnék az izomsorvadásnak. Mindezen problémára azonban jóval egyszerűbb megoldás is akad - írja a LiveScience.