szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Mac Mini megjelenésekor az Apple kifejezetten a switchereket, azaz a PC-ről Macintoshra váltókat célozta meg az...

A Mac Mini megjelenésekor az Apple kifejezetten a switchereket, azaz a PC-ről Macintoshra váltókat célozta meg az Apple-viszonylatban olcsónak számító kis géppel. Igaz, nem volt brutálisan erős kis masina az egykori G4-es Mini, de a kezdeti lépésekhez bőségesen megtette. A PC-ről váltó felhasználó  csatlakoztathatta a régi monitorát, billentyűzetét, egerét, szóval igazán fokozatosan és viszonylag olcsón léphetett be az Apple világába.
Az Intel platformra váltás óta a Mini is felnőtt, minden frissítésnél egyre erősebb lett, míg végül eljutottunk az aktuális verzióig, amely már kívül, belül megújult, de valljuk be, az árcédulája sem oly csábító, mint egykor.

Új szelek fújnak
Az új Mac Mini hozza a legutóbbi Apple irányzatot: egy alumínium tömbből készült unibody ház, a tetején egy nagy, fekete alma logóval. Laposabb, de kicsit szélesebb kialakítás a korábbi tömzsi házhoz képest. Elég ránézni a mellékelt képre: teljesen jól néz ki a cucc.

A tápot is belenyomták a házba, így gyakorlatilag egy sima tápkábel lóg csak ki bekötés után a gépből, és ezen felül vagy egy VGA (persze átalakítóval), vagy egy HDMI kábel, mivel az új gépet immár HDMI csatlakozóval is ellátták. A hozzá kapott Magic Mouse és Apple billentyűzet természetesen már vezeték nélküli, szóval elvileg akár két kábellel is megúszhatjuk a bekötést.
A monitorok közül most a DVI csatlakozósakat preferálja az Apple, ezekhez kapunk HDMI-DVI átalakítót. Régebbi monitorral legfeljebb akkor kötjük össze, ha veszünk külön egy Mini DisplayPort-VGA átalakítót, ami közel 10 ezer forinttal megint megdobja az árat.

Persze akinek van egy HDMI csatlakozókkal ellátott LCD/Plazma tévéje, annak a HDMI csatlakozónak köszönhetően viszont igencsak kinyílhat a világ, hiszen a Minit csatlakoztatva egy komplett médiaközpontot csaphatunk a tévé mellé, amely teljes csendben (ezt most értse mindenki szó szerint!) dolgozik, így nem zavarja a filmnézést, zenehallgatást a tévén vagy éppen a házimozirendszeren keresztül. Ha veszünk hozzá egy távirányítót is, akár az ágyból is válogathatunk a merevlemezen tárolt anyagok között. És persze játszani is isteni vele egy óriási képernyőn. Nekünk mázlink volt, mert éppen vendégeskedett nálunk egy Panasonic plazma is, így WOW-oztunk és Counter-Strike-oztunk a Minivel (természetesen a Maces változatokkal), mindkettő nagy élmény volt. Bár a Mini most sem lett igazán játékgép, de a GeForce 320M arra azért elég, hogy ha nem is full effektekkel, de a közepesnél jobb beállítással és full HD felbontásban mehetett rajta a WOW, vagyis ha játszani támad kedvünk, akkor azért erre is bevethető az apróság (még csak fel sem forrósodik tőle).
Alapértelmezésben a hangot nem a HDMI kábelen küldi ki a gép, de ezt körülbelül két kattintással tudjuk beállítani, egyébként pedig simán viszi a full HD filmeket is, szóval az új Mini gyakorlatilag egy valódi szórakoztató eszköz. Köze sincs már az olcsó átálláshoz, hiszen bruttó 250 ezer forintot kell érte otthagynunk a boltban.

Plazmára kötve...

Ezért cserébe a fenti lehetőségeken kívül kapunk négy darab USB portot, egy FireWire 800 portot, beépített SD kártyaolvasót, LAN csatlakozót, Mini DisplayPort és HDMI csatolókat, DL DVD írót, 320 GB-os merevlemezt, Bluetooth 2.1+EDR és Wifi 802.11n rádiókat, és egy 2,4 GHz-es vagy 2,66 GHz-es Intel Core 2 Duo processzort, 2 GB RAM társaságában. Mindezt egészen kis helyre bezsúfolva. És ne feledkezzünk meg az előre telepített rendszerről és extra alkalmazásokról.

A HDMI hangkimenetet pár kattintás meghatározni

Ráadásul az új Mini immár 8 GB RAM-ig bővíthető, és a bővítést akár otthon is elvégezhetjük (SO-DIMM memóriákkal), mivel a gép alsó fele egy laza mozdulattal leszedhető, és így elérhetővé válik a memóriamodulok helye. Más nem, minden egyebet érdemes szervizben cseréltetni. Memóriabővítésnél számoljunk vele, hogy az eredeti 2 GB ugrik, mert azt két 1 GB-os modullal hozták össze.

A memóriát egyszerűen bővíthetjük

Ha valakinek egy kisméretű, de ehhez képest erős és a HD tévével médiaközpontként is használható gépre van szüksége, annak az új Mac Mini kiváló, de nem olcsó választás.

Cinebench 11.5 eredmények

Az Xbench mérések teljes eredménye letölthető innen (a Mac Mini és az új iMac adatai egyaránt).

Magic Trackpad - egércsere?
Nem csak a Mini szerepe értékelődött át az Apple-nél mostanság. Az „érintős hátú" Magic Mouse után a Magic Trackpad képében immár asztali gépekhez is használhatjuk a MacBookokban megszokott, multitouch trackpadet a hagyományos egér helyett. Elsőre fura ezt hallani, de a Magic Trackpad tényleg jól használható, sőt nekünk a kissé lomha és nehéz Magic Mouse helyett kifejezetten bejött a Mac Mini használatakor. Logikai vagy stratégiai játékokhoz is kiváló, sőt még WOW-ozni is tudtunk vele. De mondjuk a Counter-Strike és társai már inkább egérrel játszhatók (vagy csak mi vagyunk a szokásaink rabjai).

OS X alatt a telepítés mindössze egy szoftverfrissítést takar (ezt az Alma menü Software Update menüpontjában elintézhetjük), illetve előtte még Bluetoothon keresztül kell párosítanunk a gépet a Trackpaddel.

Csak egy frissítés, és minden funkció elérhető

Hétköznapi munka során nagyon kényelmes a kütyü, megkockáztatjuk, hogy sok esetben kényelmesebb, mint egy egér, hiszen kihasználhatjuk a multitouch mozdulatokat is. Játékok esetében már kérdéses a dolog, de bizonyára megszokás kérdése is. Elvileg a Boot Campben telepített natív Windowsban is használható, de ezt most nem volt módunk tesztelni.
A külsejét tekintve kicsit olyan, mintha az Apple vezeték nélküli billentyűzetéből alakították volna ki.

Új iMac
De őszintén szólva olyan sok tesztelni való nem akadt rajta a korábbi változatokhoz képest, amelyekről viszont már írtunk itt részletes élménybeszámolót. Az iMac továbbra is a legjobb all-in-one gép a piacon. Ha ilyenre van szükségünk (monitor és gép egyben, tökéletes dizájnnal, csendes, de erős hardverrel), érdemes gyűjteni rá (380 ezer forinttól indul). Továbbra is Core i3, i5 és i7 processzorokkal hozhatjuk el, alapból 4 GB RAM-mal. A 21,5"-os, illetve 27"-os LED-es LCD-nek egyszerűen gyönyörű a képe, amit még az sem tud megtörni, hogy az üvegfelület miatt azért becsillog rendesen (munka közben szerencsére ez nem zavaró, olyankor az ember nem a tükörképének a bambulásával van elfoglalva).

Modernizáció...

Az új gép igazi extrája - leszámítva a valamivel jobb processzort - az erősebb videokártya, amely a kiszereléstől függően egy ATI Radeon HD 4670 vagy ATI Radeon HD 5670-en lehet. De a 27"-os változatot kérhetjük ATI Radeon HD 5750-es vezérlővel is, 1 GB-nyi GDDR5 memória társaságában. Az iMac aktuális specifikációja itt található, a korábbi tesztünk pedig most is teljesen aktuális, maximum képzeljük kicsit brutálisabbnak a jelenlegi változatot az elődnél... :)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

iOmega Minimax: Mini alá termett!

Külső merevlemezből már mutattunk néhányat korábban (lásd a Kapcsolódó anyagok között), de ezúttal a Mac Mini...

techline.hu Tech

Kipróbáltuk: élet egy Mac Minivel

Az első Mac Mini még G4-es processzorral látott napvilágot, de már akkor is meglepően nagy sikere volt, pedig az ára...