szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyetemi hallgatókból és tyumenyi régészekből álló kutatócsoport végzett feltárásokat Oroszországban, a Tyumenyi régióban. Tobolszk piacterén, a Bazarnaja téren kincsleletre bukkantak, a 18-19. században földbe került érmékre találtak rá.

A pénzek külföldi és orosz kibocsátásúak voltak, ami élénk kereskedelemre utal az Ázsiaát és Európát összekötő területen - már évszázadokkal ezelőtt is. Találtak a téren állatok elhelyezésére szolgáló épületeket, pontosabban azok maradványait, kerámiákat és ruhákat is, egészen a 18. századig visszamenőleg.

Tobolszk fontos állomása volt az oroszok szibériai terjeszkedésének. Itt alakították ki az első "szibériai fővárost" is, a terület államigazgatásának ez volt az első orosz központja. A XVI. században alapított Tobolszk nem messzire fekszik Kasliktól, az egykori szibériai kánság egykori központjától.

Később Tobolszkban jelent meg az első szibériai újság, az első színház is a térségben. A több mint 90 ezres lakosságú város ma a Tyumenyi régióhoz tartozik. Tobolszk jelentősége csökkent, miután Szibériában egyre nagyobb területeket hódítottak meg az oroszok. Később több régióra osztották Szibériát, és Tobolszk csak a nyugati rész székhelye maradt. A XIX. század első felében aztán áthelyezték Omszkba a nyugat-szibériai "fővárost" is. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

VI. Iván cár maradványait találhatták meg Oroszországban

Orosz régészek az Arhangelszk közelében lévő Holmogoriban végzett ásatásokon vélhetően VI. Iván földi maradványaira bukkantak: ő volt eddig az egyetlen Romanov-házhoz tartozó orosz cár, akinek a temetkezési helye ismeretlen volt.

hvg.hu Tech

Energiakristályokat keresnek másfél kilométer mélyen a Bajkál-tóban

Oroszország területén találhatóak a világ legnagyobb energiatartalékai, ennek ellenére az állam továbbra is jelentős erőfeszítéseket tesz, hogy újabb és újabb rejtett kincseket fedezzen fel. A legutóbbi expedíció a világ legmélyebb édesvízének, a Bajkál-tónak a mélyén keresi a megoldást az energiafüggőségre.