szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

DNS-vizsgálatok tanúsága szerint ázsiai "megszállók" honosították meg a földművelést Európában nyolcezer évvel ezelőtt - erre a következtetésre jutott egy nemzetközi kutatócsoport az ausztrál Adelaide-i Egyetem genetikusaival az élen.

A projektben az ausztrál tudósokon kívül részt vettek a Mainzi Egyetem, a Hallei Múzeum, az Orosz Tudományos Akadémia, valamint National Geographic Társaság kutatói. A vizsgálatok eredményeit összefoglaló tanulmány a PLoS Biology című tudományos folyóiratban látott napvilágot. Mint az Adelaide- Egyetem honlapján olvasható, a kutatók az első európai földműves közösségek egyikének komplett temetőjét tárták fel a németországi Szász-Anhalt tartományban Derenburg közelében. A csontleletek részletes DNS-vizsgálata sokkal nagyobb genetikai hasonlatosságot mutatott ki a közösség és az ókori közel-keleti népesség között, amely a mai Törökország, Irak és más országok területén élt, mint a helyi európai populációval. 

"Ez a vizsgálat megcáfolja azokat a nézeteket, amelyek szerint az első európai földművelő népesség elsősorban a vadászó-gyűjtögető közösségek tagjaiból verbuválódott, akik gyorsan elsajátították a mezőgazdaság fortélyait vagy keveredtek az érkezőkkel" - hangsúlyozta a projektet irányító Alan Cooper professzor, az ősi DNS-t kutató ausztrál központ igazgatója. Wolfgang Haak, az Adelaide-i Egyetem docense, a  tanulmány vezető szerzője arra mutatott rá, hogy genetikai módszerekkel sikerült kimutatniuk azt a potenciális útvonalat is, amelyen a 11 ezer éve a Közel-Keleten és Anatóliában kifejlődött földművelés megérkezett Délkelet-Európán és a Kárpát-medencén keresztül "Németországba". 

"Végre megfejtettük, hogy kik is honosították meg a földművelést kontinensünkön. Ezek forradalmian új eszmékkel rendelkező ázsiai +megszállók+ voltak" - emelte ki Wolfgang Haak. Hozzátette: új és rendkívül pontos genetikai módszereket alkalmaztak az ősi DNS-vizsgálatára. Ennek köszönhetően sikerült összeállítani az őskori földművelő közösség részletes genetikai "mintázatát". "Genetikailag teljesen különböztek az európai nomád népességtől" - hangsúlyozta Wolfgang Haak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Tech

Ciprus ókori központját tárták fel a régészek

Az ókori Idalion adminisztratív központját tárták fel Cipruson. A hírügynökségek szerint Idalion 2500 évvel ezelőtt Ciprus legnagyobb közigazgatási centruma volt, katonai barakokkal és hatalmas középületekkel a fönícai erődön belül.

hvg.hu Tech

Egyre büszkébbek római császáraikra a szerbek

Kevesen tudják, hogy Szerbia területén született 18 római császár. A Monstersandcritics.com (M&C) most arról ír, hogy a szerbek is kezdik felfedezni ezt a tényt, bár az internetes újság nem határozza meg pontosan, hogy pontosan mely szerb területeken születtek az ókori uralkodók.

hvg.hu Tech

Tagadja egy ókori város létezését a török miniszter

A török környezetvédelmi miniszter furcsa kijelentést tett: szerinte nem is létezik az ókori város, Allianoi, amelynek feltárása a régészek szerint viszont páratlan kincseket hozott napvilágra - írja a török lap, a Hürriyet angol nyelvű kiadása, a Daily News.

hvg.hu Tech

Voltak-e szent kurtizánok?

Az ókori források megbízhatatlanok – vélik a nemiség történetét kutató egyes történésznők, miközben a többi régész és ókortudós inkább úgy véli: lehet igazság néhány olyan történetben, amely az ősi vallások és a szex összekapcsolódására utalnak. Minderről a Spiegel magazin írt – igyekezvén bemutatni az összes szakvéleményt.

MTI Tech

Megoldották az ókori bronzlapocska rejtélyét

A női arcmással díszített ókori kerek bronzlapocska, amelyre Izrael központi részén, Katzir mellett bukkantak, harci szekér kerekének rögzítésére szolgáló tengelyszög tartozékának bizonyult.

MTI Tech

Árulkodó növénymaradványok: mikor uralkodtak valójában az egyiptomi fáraók?

Növénymaradványok radiokarbonos vizsgálatával pontosították az óegyiptomi történelem dátumait - ez az első eset, amikor egzakt módszerekkel határozták meg az egyiptomi fáraók uralkodásának idejét. A hároméves program eredményeit a Science amerikai tudományos folyóirat pénteki számában összegzik a kutatók.