szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb hatalmas antarktiszi selfjég került veszélybe a globális felmelegedés miatt: a szakemberek előrejelzései szerint a robosztus jégtömeg várhatóan a század végére fog teljesen eltűnni, ezzel jelentősen felgyorsítva globálisan a tengerszint-emelkedés ütemét.

Az Antarktika közelében található Weddell-tengert szegélyező Filchner-Ronne selfjég eddig nem szenvedett jelentős jégveszteséget a globális felmelegedés miatt, és az olvadásra irányuló megfigyelések túlnyomó része a kontinens nyugati partvonalát szegélyező Amundsen-tenger környékére összpontosított. 

A németországi Alfred Wegener Sark- és Tengerkutató Intézet legújabb kutatása szerint azonban a 450 ezer négyzetkilométeren elterülő selfjég komoly veszélyben van. "Számításaink szerint ez a 'biztonsági gát' az évszázad végére teljesen feldarabolódik" - mutatott rá Harmut Hellmer, a Nature című folyóiratban közölt tanulmány vezető szerzője.

Az Antarktikát övező tengereken lebegő hatalmas selfjegek egyfajta ütközőfelületként működnek az egyre melegedő tengervízzel szemben, védelmet biztosítva a kontinensen elterülő, jóval nagyobb gleccserek számára. "Amennyiben a melegebb óceáni áramlatok elkezdik alulról kivájni a selfjegeket, akkor azok olyan vékonyakká válnak, hogy már nem lesznek képesek védelmet biztosítani a mögöttük húzódó jégtömegeknek" - hangsúlyozta a szakember. 

Hellmer és csapatának becslései szerint a Filchner-Ronne selfjég olvadása évente akár 4,4 milliméterrel is növelheti globálisan a tengerszint emelkedésének mértékét. A távérzékelős adatokra alapozott legutóbbi becslések szerint a gleccserek és selfjegek olvadása nyomán 1,5 milliméterrel növekedett évente a globális tengerszint 2003 és 2010 között. Ez párosul a tengervíz felmelegedése nyomán egyre kiterjedtebbé váló óceánok miatti évi 1,7 milliméteres növekedéssel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!