szerző:
Tetszett a cikk?

Ha esetleg már alaposan ráunt az okostelefonok időnként elég szürke világára, akkor most itt egy felettébb izgalmas, apró mobiltelefon, ami elfér a pénztárcájában és még strandolni is bátran mehet vele. Remek ideiglenes megoldás mindenhova, ahova nem akarja magával vinni a drága okostelefonját.

Az elmúlt időkben számos csúcsmobilt teszteltünk, elég csak az Apple iPhone 6 Plusra, az LG G4-re vagy például a Samsung Galaxy S6-ra gondolni, melyek közös vonása az óriási teljesítményen túl a minimum 200 ezer forintos árcédula, illetve a hatalmas méret. Nyáron, amikor jó eséllyel gyakran járunk strandolni, pont nem egy elképesztően drága és gigantikus készülék az, amit fürdés előtt/után vagy éppen a lángososnál sorban állva folyamatosan óvni és őrizgetni szeretünk. Mi lenne, ha létezne egy olyan mobiltelefon, mely akár még a pénztárcánkban is elfér, akár úszni is magunkkal vihetjük, és közel tizedannyiba kerül, mint a fentebb említett csúcsmobilok? Van egy jó hírünk: létezik.

László Ferenc

Kártyatelefon

A szingapúri székhelyű Aplustec által gyártott Card Phone termékek – könnyen kikövetkeztethető módon – úgynevezett kártyatelefonok. Nevüket felületükről kapták, ami akkora, mint egy bankkártya – de persze a vastagságuk némileg nagyobb a vékonyka plasztiklapokénál. A termékcsaládból mi az egyik legérdekesebb példányra csaptunk le: a CM1-Aqua egy hivatalos IPX8 minősítéssel rendelkező készülék, mely ennek megfelelően nemcsak egy nyári záport, hanem egy kiadós, akár kétórás fürdőzést is minden további nélkül elvisel. Egyedül arra kell figyelnünk, hogy a víz ne legyen sós, és máris...

...jöhet a csobbanás!

Első blikkre nehéz elhinni, hogy ez az alig 38 grammos telefon tényleg vízálló, hiszen nem elég, hogy a legújabb Sony Xperiák mintájára teljesen fedetlen az alsó microUSB-port, hanem még a SIM-slot sincs leszigetelve. A gyártónak valamilyen módon sikerült megoldania az áramkörök lokális szigetelését, vagyis a víz ugyan bejut a borítás alá, de ott nem okoz semmilyen galibát, nekünk pedig csak annyi a dolgunk, hogy egy kiadósabb áztatást követően egyszerűen kirázzuk a bejutott vizet. Ezenkívül a gyártó azt is tanácsolja, hogy a SIM-kártyát is érdemes néha egy kicsit áttörölgetni.

László Ferenc

Érdekesség, hogy a #9# kód bepötyögésével aktiválható a fokozott vízállóság: tesztjeink szerint a telefon e nélkül is bírja a folyadékot, a spéci vízálló mód bekapcsolásával pedig inaktívvá tehető a rendszercsatlakozó. Magyarul ilyenkor nem lehet tölteni a telefont és nem lehet vezetékes headsetet csatlakoztatni rá – cserébe tényleg mehet az úsztatás. Ha a vízbe is magunkkal visszük a telefont, fennáll a veszélye annak, hogy a készülék egy óvatlan pillanatban lesüllyed, jobb esetben a medence, rosszabb esetben a tó fenekére. Szerencsére erre is van megoldás, ugyanis alapáron kapunk mellé egy, a hátlapra felapplikálható extra borítást, melynek révén a CM1-Aqua szépen lebeg a víz felszínén.

László Ferenc

SIMpatikus

A 6,3 milliméter vastag neonzöld borítás teljesen átlátszó, vagyis látható a belül lévő SIM-kártya, az akkumulátor és a gyári alapfelszereltség részét képező microSD memóriakártya. SIM-ből alaphelyzetben a normál méretű példányokat szereti a telefon, de a gyári csomagban ott figyelnek a különböző adapterek – így az okostelefonunkhoz használt micro/nanoSIM-et minden további nélkül át tudjuk tenni ideiglenesen a vízálló aprómobilba. (SIM-cserénél érdemes odafigyelni arra, hogy a gémkapocs-szerű készséggel csak a kártyát pöcköljük ki, és közben ne sértsük meg az elektronikát.

László Ferenc

A 4 GB-os microSD cseréjéhez négy csavart kell kitekernünk és el kell távolítani a hátlapot: mindez házilagosan megoldható, nem gyengíti a vízállóságot, és a hazai forgalmazó szerint az egyéves garanciát sem befolyásolja.

Aksikérdés

Az apró akkumulátor optimális esetben 6 napos készenlétet és 3 órás beszélgetési időt biztosít, és mivel ez nem egy okostelefon, hanem egy régi vágású hagyományos mobil, a gyakorlat is azt mutatja, hogy simán hozható a 2-3 napos üzemidő. No persze, ha sokat telefonálunk, ha használjuk a Bluetooth-kapcsolatot, és még zenét/rádiót is hallgatunk a kütyün, akkor ennél gyorsabban is kifogyhat a nafta. Hálózati töltőt nem találunk a dobozban, így aztán be kell érnünk egy rövidke USB-kábellel, mellyel számítógéphez csatlakoztatva tölthetjük fel a telefont.

László Ferenc

Kezelhetőség

Az apró OLED kijelző képét még erős napsütésben is egész jól lehet látni, de persze az 5 colos mobilok után kicsit nehéz átállni erre az egérmozira, illetve az alatta lévő hagyományos nyomógombokra. A menü magyar nyelvű – bár tapasztalatunk szerint néhol azért maradt benne némi angol szöveg –, a kezelhetőség ennek megfelelően kényelmes, már csak azért is, mert a menürendszer a jó öreg hagyományos telefonokéhoz hasonló.

László Ferenc

Webböngészőt és játékokat persze senki ne várjon, de az olyan alapfunkciók természetesen adottak, mint amilyen például az 500 férőhelyes telefonkönyv, az SMS küldés/fogadás, a fájlkezelő, a számológép, a naptár, illetve a szundi funkciós ébresztő. Diktafon funkciót is kapunk, sőt a telefonbeszélgetéseket és a rádióadásokat is rögzíthetjük.

Mire jó?

A négynormás GSM modullal rendelkező CM1-Aqua remek megoldás arra az esetre, ha a strandra, egy vitorlázásra, vagy éppen egy fesztiválra nem akarjuk magunkkal vinni a drága és nagy okostelefonunkat. No persze ebben az esetben rengeteg mindent elbukunk, mert ezzel a készülékkel nem lehet lekamerázni a legjobb pillanatokat, a Facebookra sem tudunk posztolni vele, és a buszmenetrendet sem tudjuk megnézni rajta. Ekkor jöhet be a képbe, hogy a kártyatelefont második készülékként használjuk, ami egyébként egy külföldi roamingolás során is jó öltet lehet.

László Ferenc

De az az út is járható, hogy míg a féltett okostelefonunk a táskánk mélyén pihen, addig az azzal Bluetooth-on kapcsolódó és SIM nélküli kártyamobilon a fő telefonunk hálózati kapcsolatát használva telefonálunk – ez lenne ugyebár a Bluetooth Dialer funkció. Kipróbáltuk, hogy a Bluetooth-kapcsolat még egy kancsó vízben történő fürdetés során sem szakad meg, és természetesen a vízben is tovább szól/bugyog a zenelejátszó. No, nem mintha ez olyan életbevágóan fontos lenne.

László Ferenc

Verdikt

A cikk írásakor 30 ezer forintos hivatalos kártyafüggetlen áron kapható hazánkban a CM1-Aqua. Erre gyorsan rá lehet vágni, hogy a készülék minimális szolgáltatási köre fényében nem éppen kétfilléres összeg, hiszen ennyi pénzért akár már belépőszintű, de teljes értékű androidos telefont is vásárolhatunk, például második készüléknek. Igen ám, de az egész biztosan nem vízálló, és nem is lehet lazán becsúsztatni a pénztárcánkba a bankkártyáink közé.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!