szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Meglehetősen bizarr módon szeretné megvédeni felhasználóit a Facebook. Zuckerbergék szerint ha a felhasználók Messengerben elküldik maguknak a saját magukról készített pucér fotókat és videókat, elejét tudják venni a bosszúpornó megjelenésének.

Nemrég Ausztráliában jelent meg a világ első olyan oldala, ahol jelenteni lehet a sajnos sok fiatalt érintő bosszúpornót, a Facebook pedig alig egy hete bejelentette: betársul a kezdeményezéshez. Az oldalra érkező jelentést a Facebook is megkapja, így még azelőtt meg tudja akadályozni a tartalom megosztását, hogy az felkerülne a közösségi oldalra.

A The Verge szerint azonban a Facebook egy igen meglepő ötletet is bedobott a bosszúpornó (pontosabban a jelenség) visszaszorítása érdekében. A közösségi oldal ugyanis arra kéri a felhasználókat, küldjék el Messengeren saját maguknak azokat a róluk készült pucér fotókat és videókat, amelyek kapcsán attól tartanak, hogy később felhasználhatják ellenük. (Vagyis mindez olyan, mintha e-mailt küldenénk saját magunknak, csak a Facebook szerint biztonságosabb.)

A Facebook algoritmusa ezután egy digitális "lenyomatot" készít a képről (vagy videóról), így a közösségi oldalon használt mesterséges intelligencia a jövőben képes lesz megakadályozni, hogy azt bárki is megossza a Facebookon. Hasonló rendszert tavasszal már teszteltek a fejlesztők, ám ott a felkerült képeknél/videóknál keresett egyezést az algoritmus, hogy megakadályozza azok terjedését. Emellett törölte azokat a felhasználókat, akik ilyen tartalmat osztottak meg.

Pexels / Kaique Rocha

Julie Inman Grant, az ausztrál kormány e-Biztonsági bizottságának tagja szerint a Facebook most tesztelt módszere teljesen biztonságos, a rendszer ugyanis nem tárolja a felvételeket, csupán az azokhoz tartozó metaadatokat, így senkinek sem kell attól tartania, hogy a Facebook szervereit feltörve bárki is hozzáférne az elküldött képekhez, videókhoz.

Persze ettől még kérdéses, a felhasználók mennyire lesznek hajlandók bízni a Facebook mesterséges intelligenciájában. Az új módszert ugyanis jelenleg még csak tesztelik, ami azt is jelenti, hogy lehetnek gyengeségei. Ráadásul egyelőre még nincs olyan arcfelismerő rendszer, ami 100 százalékos pontossággal működik.

Ugyanakkor az online zaklatás legdurvább formája, a bosszúpornó komoly probléma a tinédzserek és huszonévesek körében, ilyen eset már Magyarországon is borzolta a kedélyeket, és azóta az is kiderült: minden harmadik magyar gyereket érinthet az online zaklatás.

Ilyen esetek miatt is követelik a britek a közösségi oldalak komolyabb fellépését, a Facebook már fel is ajánlotta 340 millió forintos segítségét.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!