szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA Juno űrszondája által készített felvételen egyszerre látszik a jupiteri napfelkelte és napnyugta.

Egyszerűen lehetetlen betelni a Jupiterről készült fotókkal, amelyekből megannyi elképesztő felvétel született már, hála a 2011-ben útnak indított, majd ötévnyi utazás után bolygó körüli pályára állt űrszondának.

A NASA által fellőtt Juno legutóbb a planéta viharfelhőit örökítette meg, ám a látottak sokkal inkább tűntek erőteljes, kaotikus festménynek, mintsem valódi időjárási jelenségnek. Nemrég pedig újabb hihetetlennek tűnő képanyaggal jelentkezett a szonda, igaz, most "csak" egyetlen fotóval, de ez még a korábbiakat is jócskán felülmúlni látszik.

A február 7-én rögzített képen ugyanis egyszerre vehető szemügyre a Jupiter egyik oldalán már javában tartó napnyugta és ahogy a sötétség lassan ráereszkedik bolygó ezen féltekére, miközben a másik részen minden előbújik – vagyis a kezdődő napfelkeltét is sikerült lekapni.

NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstädt

A NASA leírása szerint a képet a bolygó déli sarkához közel eső részen, a 84.9 szélességi foknál rögzítette a Juno, amikor tizenegyedik alkalommal került közelebb a planétához. Ekkor nagyjából 75 ezer mérföldnyire, átszámítva pedig mintegy 120 ezer kilométerre volt a bolygó felhőitől.

A fotó bizonyos szempontból persze "csalóka", hiszen nem egyetlen képből született: a Junóra szerelt kis kameraegységet, a JunoCamot úgy állították be a szakemberek, hogy egy portréfotóshoz hasonlóan rögzítse a látottakat, különböző expozíciókban. Az így készült képanyagokból és a vonatkozó adatokból aztán egyetlen, jól áttekinthető fotót hoztak létre, hogy a nappal és az éjszaka találkozása is jól kivehető legyen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Sikerült belesniük a kutatóknak a Jupiter felhői alá

Folyékony hidrogén és hélium örvénylő keveréke, valamint futóáramlatok rejlenek a Jupiter felhői alatt – számoltak be friss eredményeikről az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) szakemberei, akik a gázóriás körül keringő Juno űrszonda révén nyertek egyedülálló bepillantást a planéta belső szerkezetébe.