szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Számos előrejelzés készült már arról, mire készülhetünk, ha tovább melegszenek az óceánok. Egy új ábra előrejelzését elnézve meglehetősen kellemetlen kép tárul elénk.

A klímaváltozás nem csak a földfelszínen képes katasztrofális eseményeket beindítani, az óceánok élővilága is nagy veszélyben van. A kutatók úgy tartják: már egyetlen fokos emelkedés is rendkívül súlyos következményekkel járhat, ha nem teszünk valamit. Azt, hogy mennyire komoly a baj, a Statista egyik új ábrája is jól szemlélteti. Az adatsor az óceánok felszíneinek az elmúlt évtizedekben történt hőmérsékleti változását mutatja, 1880-tól kezdve:

Statista

A kutatók szerint az óceánok felszíni átlagos hőmérséklete az 1980-as évek óta egyre inkább eltér a 20. században mért (1900-1999) átlagtól, ami már önmagában sem jelent jót. A helyzet azért is aggasztó, mert bár nem minden év ugyanolyan forró, illetve hideg, a melegedés így is folyamatos.

Az adatok hajók, bóják, illetve műholdak segítségével végzett megfigyelésből származnak, azaz: elég pontosak ahhoz, hogy a kutatók képet kapjanak arról, mekkora veszély leselkedik az óceáni ökoszisztémára. A hőmérséklet emelkedése ráadásul csak egy gond. A vizek savasodása, valamint az oxigénszint csökkenése szintén érzékelhető.

Tavaly nyáron a kutatók azt állapították meg, hogy eddig öt "halálközeli élménye" is volt a Nagy-korallzátonynak, de amit most teszünk vele, azt lehet, hogy már nem éli túl. Szintén a tudósok számoltak be arról, hogy a káros gázok kibocsátása a mezőgazdasági termelés módosításával, illetve a táplálkozási szokások megváltoztatásával nagyban mértékben csökkenthető lenne.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Fontos részlet derült ki arról, hogyan melegszik az óceán vize

Igen fontos küldetésen van túl az az önvezető tengeralattjáró, amelyet a Déli-sarkvidék közelében engedtek "szabadjára" még 2017-ben. A Boaty McBoatface névre keresztelt szerkezet az óceán mélyéről készített 3D-s térképet, amely az áramlatokról szolgáltat igen hasznos információval, amelyet nemrég közöltek a kutatók.