szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Munkába állt a Hold közelében az indiai Csandrajáan–2 szonda, amely meg is küldte első felvételeit égi kísérőnk felszínéről.

Újabb fontos mérföldkövet teljesített az indiai űrkutatás, hiszen szeptemberben megérkezett a Holdhoz a Csandrajáan–2 nevű holdszonda. A műholdat az indiai Satish Dhawan űrközpontból bocsátották fel, és a déli pólusnál végez kutatómunkát.

Az ember nélküli űrhajó azóta is folyamatosan dolgozik, nemrég pedig megküldte első felvételeit. A képeket a szonda különleges kamerája (Orbiter High-Resolution Camera, OHRC) készítette, a felszíntől mintegy 100 kilométeres távolságból. A fotók érdekessége, hogy sokkal élesebbek, mint a NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) szondájának felvételei, ezáltal az indiai tudósok több információhoz juthatnak az égitest krátereiről.

Indian Space Research Organization, ISRO
Indian Space Research Organization, ISRO

A Csandrajáan–2 nem csak fotózgatja a Hold felszínét, a szenzorai többek között vizet és ásványi anyagokat keresnek, az adatokat pedig egy későbbi küldetéshez is felhasználhatják.

A küldetést eredetileg 2013-ra tervezték, amiben még Oroszország is partner lett volna, de végül csak idén jött össze. A misszió során a szonda leszállóegysége egyébként landolt is a Hold felszínén, azonban a Vikram nevű modullal a művelet közben megszakadt a kapcsolat. Hogy milyen állapotban van, azt továbbra sem tudni. A szondával nincs gond, az most is ott kering a Hold körül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!