szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy új applikáció az újságírók munkáját segíti azzal, hogy akár tüntetéseken minél gyorsabban felismerjék a szélsőjobboldali mozgalmakhoz és önkényuralmakhoz köthető szimbólumokat.

A Columbia Egyetem kutatói dolgozták ki azt a mesterséges intelligencián alapuló algoritmust és alkották meg a VizPol applikációt, ami egy okostelefon kameráján keresztül felismeri és beazonosítja szélsőjobboldalhoz, önkényuralmakhoz köthető, illetve gyűlöletkeltéshez használt jelképeket – írta a Cnet. Ilyenek egyébként a rasszizmus elleni, George Floyd halála miatt kialakult tüntetéseken is előkerültek az ellentüntetők köreiben.

Bár számos jelkép van, amelyet könnyű beazonosítani, így a horogkereszt, annál több, amit már nem olyan egyszerű. Ugyanis a netes szubkultúrák is folyamatosan újabbakat találnak ki és kezdenek el használni: ilyen például a germán odál rúna vagy az iglu.

A VizPolt azért az újságíróknak fejlesztették ki, hogy a tüntetésekről tudósítók az emberek zászlóit, pólóit, felvarrókat, tetoválásokat és más szimbólumokat minél gyorsabban felismerjenek és kontextusba tudják azonnal helyezni. De ezeken kívül és számos kép és videó kerül újságírók elé: a felbukkanó jelképeket minél előbb értelmezni kell, hogy tudják, ez azonban sok időt vesz igénybe.

A projektet 1,5 évvel ezelőtt kezdte el Nina Berman, a Columbia újságíróiskolájának egyik professzora, aki egy felvonulásokon és tüntetéseken szúrt ki jelképeket. 2018-ban egy tüntetésen ő örökített meg egy halkan beszélő nőt, akinek a karjára az 1488 volt tetoválva. Ez pedig egy 14 betűs neonáci szlogen rövidítése, ami a Heil Hitler megfelelője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!