szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egyébként is ritka, hogy más csillagok bolygóit sikerül lefényképezni, de a legújabb felvétel csillagászati szenzáció.

Először fényképeztek le csillagászok egy, a miénkhez hasonló naprendszert – számol be az Independent. A más csillagok körül keringő bolygókat (azaz exobolygókat) a rendkívüli távolságuk miatt egyébként is ritkán sikerül közvetlenül lefényképezni, a most kiadott felvételeken viszont egyből kettő is látható belőlük.

A fotón a nagyjából 300 fényévre lévő, TYC 8998-760-1 katalógusjelű csillag és bolygói láthatóak. A felvételt az Európai Déli Obszervatórium (ESO) készítette, a Chilében lévő Nagyon Nagy Távcsővel (Very Large Telescope, VLT). A fénykép elkészítéséhez kitakarták a rendszer központi csillagának fényét, ettől vált láthatóvá a körülötte keringő két gázóriás derengése.

A TYC 8998-760-1 helyét a piros kör jelzi az égen. A képen jelzett csillagok megfelelő körülmények között szabad szemmel is láthatóak.
ESO

A bolygók derengésének oka, hogy egy fiatal, még meglehetősen forró csillagrendszert fényképeztek le. A TYC 8998-760-1 csak 17 millió éves, míg a mi Napunk nagyjából 4600 millió éve keletkezett. A mostani kép elkészültének ez is növeli jelentőségét: a bolygórendszer közvetlen megfigyelésével a Naprendszer kialakulásáról is tanulni lehet.

ESO / Bohn et al.

A felvételen látható bolygók óriásiak, a Jupiternél több mint tízszer nagyobbak. A NASA korábbi mérései szerint extrém forróság uralkodhat a felszínükön, akár 1400 fokosra is felhevítheti őket a csillaguk.

Korábban jobbára csak az exobolygók közvetett hatásait sikerült megfigyelni az úgynevezett tranzit-módszerrel. Amikor egy bolygó elhalad a központi csillaga előtt, utóbbi rövid időre veszít fényességéből. A földi óriástávcsövekkel alapvetően ezeket a "pislákolásokat" figyelik, majd a csillag színképének részletesebb elemzéséből tudnak következtetéseket levonni a körülöttük keringő bolygók méretéről, távolságáról, összetételéről, akár légköréről. Közvetlenül eddig csak kétszer sikerült megfigyelni egy távoli csillagrendszert, ám – a mostanival ellentétben – azok egyáltalán nem hasonlítottak a mi Naprendszerünkre.

A legújabb szenzációs felvétel elkészülésének nehézségeit jól érzékelteti az ESO alábbi "zoom videója", amelyen 300 fényév távolságot utazhatunk fél perc alatt:

Ha máskor is értesülni szeretne csillagászati híreinkről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!