szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bizonyos tényezők megnehezíthetik a második negyedévre tervezett 55 millió adag oltás leszállítását, árulta el egy uniós illetékes.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Kérdésessé vált, hogy a Johnson and Johnson amerikai gyógyszergyár képes lesz-e tartani az ütemtervet Európai Unió számára a második negyedévben szállítani tervezett 55 millió adag koronavírus elleni védőoltás esetében. Erről egy neve elhallgatását kérő uniós illetékes beszélt a Reuters brit hírügynökségnek.

Eszerint a gyógyszergyár a még múlt héten közölte az EU-val zajló bizalmas tárgyalásokon, hogy a vakcina összetevőivel, illetve berendezésekkel kapcsolatos helyzet miatt "nyomás alatt van".

Az egyadagos Johnson and Johnson vakcina alkalmazását várhatóan március 11-én engedélyezi az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatósága. A szállítások áprilisban kezdődhetnek. A Johnson and Johnson idén 200 millió adag vakcina leszállítását vállalta az EU-ba.

Szerződésünknek megfelelően azt várjuk, hogy 2021 második negyedévében megkezdjük a védőoltás szállítását

– áll a Johnson and Johnson közleményében, amelyben a cég nem volt hajlandó kommentálni a második negyedévi szállítások esetleges késlekedését.

A vállalat márciusban kezdte meg a vakcina kiszállítását az Egyesült Államokban, a cél ott az, hogy május végéig 100 millió adagot biztosítsanak, de a márciusi szállításokat a felére - 20 millió adagra - csökkentették gyártási problémák miatt.

A német egészségügy-minisztérium február 22-én keltezett belső dokumentuma, illetve az olasz egészségügy-minisztérium március 3-án közzétett ütemterve megerősíti, hogy az EU és a Johnson and Johnson 55 millió vakcinának a második negyedévben történő szállítására szerződött, ebből 10 milliót kap Németország 7,5 milliót pedig Olaszország. A két dokumentum szerint a harmadik negyedévben a szállítások megduplázása várható.

A Johnson and Johnson azonban még nem közölt adatokat a tervezett szállításokról. "Valóban nem tudjuk, mennyire számíthatunk" – mondta a Reutersnek nyilatkozó uniós vezető.

Hugo de Jonge holland egészségügy-miniszter újságíróknak az mondta, arra számít, hogy a cég, amely Hollandiában gyártja az uniónak szánt Covid-19 elleni vakcinákat, teljesíteni tudja az országnak szánt 3 millió adagot a második negyedévben, bár áprilisban még korlátozottak lesznek a szállítások, és csak később lendülnek fel.

Az uniós tagállamok idén vitatták meg a Johnson and Johnson gyártási hálózatának és az EU-val kötött szerződésének a kérdését. A vállalatnak a hollandiai gyárában előállított védőoltást először az Egyesült Államokba kell szállítani, hogy ampullákba töltsék, majd után kerülnek vissza az EU-ba.

Az AstraZeneca az eredetileg tervezett 90 millióról 40-re csökkentette az EU-nak szánt vakcinaszállítást az első negyedévben. Később közölte, hogy igyekszik növelni az Európán kívülről érkező szállításokat. A Pfizer/BioNTech és a Moderna szintén késlekedik az uniós szállítások teljesítésével, de az első negyedévi ütemtervet betartották. A Johnson and Johnsonnal kötött szerződése értelmében az EU-nak az idein kívül további 200 millió adag vakcina rendelésére van opciója.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!