szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A lassú gyaloglás egyébként sem túl egészséges, de a koronavírus miatt amúgy is érdemes tempósabban járni – vélik brit szakemberek egy több százezer fő bevonásával végzett kutatás alapján.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Azok a személyek, akik az átlagosnál lassabb tempóban járnak, közel négyszer nagyobb eséllyel halnak bele egy esetleges koronavírus-fertőzésbe, emellett két és félszer nagyobb a valószínűsége, hogy a betegség súlyosabb formában jelentkezik náluk – állítja egy új, brit kutatók által végzett felmérés, amit a BBC idéz.

A vizsgálatot a brit Országos Egészségügyi Kutató Intézet (NIHR) végezte, összesen több mint 400 ezer középkorú brit állampolgár bevonásával. A kutatók arra voltak kíváncsiak, van-e összefügés a súlyos és a halálos kimenetelű Covid–19, a vizsgálatba bevont személyek testtömegindexe (BMI), illetve az általuk bevallott járási sebesség között. A vizsgálat meglepő eredménnyel zárult:

azoknál, akik az átlagosnál lassabb tempóban járnak, 3,75-szer nagyobb eséllyel okoz halált a Covid–19, és 2,5-szer nagyobb eséllyel alakul ki a betegség súlyosabb formája, mint azoknál, akik gyorsabban sétálnak.

A vizsgálat szerint ez a megállapítás nemcsak az elhízottakra igaz, hanem a normál testsúlyúakra is.

“Azt eddig is tudtuk, hogy az elhízás és a leromlott egészségügyi állapot mind magas kockázati tényezők a Covid–19 esetében. Azonban ez az első olyan tanulmány, amely kimutatta, hogy a lassan sétálók körében, testtömegtől függetlenül nagyobb a súlyos vagy végzetes kimenetelű Covid–19 kockázata” – fogalmazott Tom Yates, a Leicesteri Egyetem professzora, a kutatás vezetője.

Bár a vizsgálat viszonylag nagy mintával zajlott, egyes kutatók szerint az eredmények alapján nem lehet végleges ok-okozati következtetéseket levonni.

Kutatók korábban azt találták, hogy a gyors gyaloglás az egyéb rendszeres testmozgástól függetlenül is javíthat az egyén egészségi állapotán.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!