szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA tudósai a Jupiter legnagyobb holdjáról, a Ganymedesről az elmúlt két évtizedben rögzített adatokat nézték át újra, és bukkantak egy igen komoly felfedezésre.

Régóta vizsgálják már a csillagászok a Jupitert, illetve a Naprendszer legnagyobb bolygójának holdjait. A nemrég megjavított Hubble űrtávcső most az égitest legnagyobb holdja, a Ganymedes kapcsán szolgáltatott izgalmas adatokat a tudósoknak.

A The Next Web beszámolója szerint a kutatók először találtak bizonyítékot arra, hogy víz található a Ganymedes légkörében. Az adatok szerint egész pontosan vízgőz van jelen. Mindez igen komoly felfedezés, azt ugyanis már korábban is sikerült megállapítaniuk, hogy a vastag, jeges kéreg alatt hatalmas óceánok húzódhatnak meg, amelyek életnek adhatnak otthont.

A NASA űrszondája felvette, ahogy „megnézi" a Jupitert és különleges holdját - videó

A szonda nagyjából 15 óra tudta le a Jupiter és a Ganymedes közti, több mint egymillió kilométeres távolságot.

A mostani adatok nem újonnan begyűjtött információk. A NASA tudósai az elmúlt két évtizedben rögzített adatokat dolgozták fel újra, így derítettek fényt a vízgőz jelenlétére. Az anyag valószínűleg az egyenlítő környékéről származhat, ott ugyanis elég meleg van ahhoz, hogy a jég felületéről néhány vízmolekulát emeljen a légkörbe.

A tudósok szerint a mostani eredmény a 2022-ben útnak indulú új küldetés számára is hasznos, amelynek egyik célja az lesz, hogy alaposabban is megvizsgálja majd a Jupiter holdját.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!