szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A C.1.2-es jelű mutációt májusban mutatták ki először. A C1-es variánsból alakult ki.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Egy új, Dél-Afrikából származó koronavírus-variáns bukkant fel, amely az eddigi legtöbb mutációval rendelkező változat lehet az első adatok alapján – jelentette a Jerusalem Post egy preprint tanulmány alapján, amelynek külső szakmai ellenőrzése még nem történt meg.

A vírusvariánst C.1.2-nek nevezik, és a C.1-es változatból alakult ki. A létezéséről hivatalosan május óta tudni. Ha a kutatók nem tévednek, akkor a sokféle mutáció miatt ez a variáns állhat a legmesszebb az eredeti, a kínai Vuhan városából származó koronavírustól.

A C.1.2-es variánst először Dél-Afrikában észlelték, de azóta Angliában, Kínában, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Mauritiuson, Új-Zélandon, Portugáliában és Svájcban is megjelent.

A kutatók szerint a vírusváltozat Dél-Afrikában júliusban a megbetegedések 2 százalékáért volt felelős.

A tudósok úgy tartják, hogy a C.1.2 szekvenciáinak több mint fele 14 mutációval rendelkezik, de ezek körülbelül 52 százalékát a már korábbi variánsok révén ismerik a szakértők. Azt még nem tudni, hogy a világban már most sok fertőzést okozó deltánál fertőzőbb-e.

A tanulmány akkor került napvilágra, amikor egy törökországi orvos jelentést tett egy eddig valószínűleg ismeretlen koronavírus-változatról. Az orvos szerint nem biztos, hogy új variánsra bukkant, ezért további adatokra van szüksége.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!