szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A japán kutatók szerint egyetlen csepp vizeletből is képes kiszagolni egy talajban élő fonalféreg a hasnyálmirigyrákot.

Bár a technológiának köszönhetően a jövőben egyre precízebb lesz a gyógyítás – elég csak az apró robotokra gondolni, amelyek a szervezeten belül juttatnának gyógyszert egy adott területre –, a legfontosabb továbbra is az, hogy egy betegséget időben észleljenek a szakemberek. Ebben nagy segítség lehet a mesterséges intelligencia, egy japán vállalat azonban más lehetőséget kezdett el vizsgálni.

Az Interesting Engineering arról ír, hogy a Hirotsu Bio Science biotechnológiai startup cég egy speciális rákszűrési tesztet fejlesztett ki, amelynél genetikailag módosított orsóférgeket használnak. A szakemberek szerint a megoldással egyetlen csepp vizeletből kimutathatóak a hasnyálmirigyrák korai stádiumára utaló jelek.

Wikipedia / Kbradnam (CC BY 2.5)

Mindez nagyon komoly előrelépés lehet a betegség gyógyításában, jelenleg ugyanis a legtöbb esetben a hasnyálmirigyrákot már azután diagnosztizálják, hogy áttétet alakított ki a szervezetben.

Takaaki Hirotsu, a cég vezetője szerint még 2015-ben fejlesztették ki a tesztet, amelyhez a Caenorhabditis elegans, vagyis egy talajban élő, csupán 1 milliméteres hosszúságú, átlátszó fonalférget használtak fel. Azonban arra jó ideig nem volt alkalmas, hogy a rák bizonyos fajtáira használják szűrőeszközként a megoldást.

Dudás Szabolcs

A cég kutatói az Oncotarget című tudományos lapban megjelent legutóbbi tanulmányukban azt írják, megvizsgálták a fonalféreg szaglóreceptorait, és találtak egy gént, amely a hasnyálmirigyrákos betegek vizeletére reagál. Ha ezt a gént kikapcsolják, akkor az a tüdőben, a gyomorban és a test más részein kialakuló daganatos betegségekre reagál, de a hasnyálmirigyrákra nem. A független szakemberek által elvégzett tesztek során a férgek 22, hasnyálmirigyrákban szenvedő ember vizeletét vizsgálták, és minden esetben helyes eredményt mutatott a teszt – még azoknál is, akik a betegség korai szakaszában voltak.

A The Japanese Times szerint a hasnyálmirigyrák esetében a teszt 100 százalékos, más daganatos megbetegedések esetén pedig 91,3 százalékos pontosságú. Ugyanakkor még több, nagyobb csoportokon elvégzett vizsgálatra is szükség van, hogy valóban hatékonynak lehessen nevezni a tesztet.

A hasnyálmirigyrák a 14. leggyakoribb daganatos megbetegedés a világon, ugyanakkor ennek az egyik legmagasabb a halálozása. A Nature szerint évente több mint 430 ezer ember életét követeli a betegség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!