szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ukrán tisztviselők petícióban fordultak a globális internetforgalom biztosításáért felelős non-profit szervezettől, hogy szigetelje el az interneten az oroszokat.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ukrajna inváziója miatt az elmúlt bő egy hétben több igen komoly szankcióval sújtották Oroszországot. Ez elsősorban pénzügyi szankciókat jelentett, több vállalat pedig közölte, kivonul az országból, miközben a Meta és a YouTube a pénzcsapot zárta el a szócsőként használt orosz állami média elől.

Ukrajna azonban szeretné, ha a nyugati világ ennél is messzebbre menne: a napokban az ukrán tisztviselők egy petíciót indítottak, amelyben azt kérik a globális internetforgalom biztosításáért felelős non-profit szervezettől, az ICANN-tól, hogy kapcsolja le az oroszokat az internetről.

Putyinék leválasztották egész Oroszországot a globális internetről

Megvalósult az orosz elnök, Vlagyimir Putyin egyik álma: rövid időre az országa teljes online hálózata lecsatlakozott a globális internetről.

A kérés alapját az adja, hogy a hagyományos hadműveletek mellett az oroszok a kibertérben is folyamatosan támadják Ukrajnát, ami megnehezíti a megtámadott ország védekezését. Az ukránok egyébként egy igen komoly, nemzetközi kiberhadsereget is elkezdtek szervezni, ám a teljes megoldást az jelentené, ha az orosz infrastruktúra nem tudna kapcsolódni a világhálóhoz.

Az ukrán tisztviselők azt kérték, hogy a .ru, .рф és .su végződésű doméneket tegyék elérhetetlenné, valamint állítsák le a moszkvai és a szentpétervári gyökérszervereket. Ezek együttesen elszigetelnék az oroszokat az internettől. Más kérdés, hogy ez mennyire bénítaná meg az országot, Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács alelnöke ugyanis bő egy évvel ezelőtt arról beszélt, hogy Oroszország felkészült arra, hogy lekapcsolódjon a világhálóról.

Az ICANN közleményben reagált az ukrán petícióra. Mint írják, a kérés teljesítése egyfelől nem hozzá tartozik, másfelől pedig nem igazán kivitelezhető.

Tűz ütött ki a zaporizzsjai atomerőműben, de a sugárzás szintje nem emelkedett - percről percre összefoglalónk

Az orosz-ukrán háború nyolcadik napjában járunk. Az éjszaka folyamán ukrán források szerint az oroszok lőtték a zaporizzsjai Enerhodarhoz tartozó atomerőművet, melynek eredményeképpen tűz ütött ki a létesítményben, Boris Johnson és Joe Biden is tárgyalt Zelenszkijvel az éjszaka. Percről percre tudósításunkban minden fontos hírt megtalál a konfliktusról.

A szervezet szerint az ICANN-t azért hozták létre, hogy segítsen működtetni az internetet, nem pedig azért, hogy szankcionáljon egyes területeket – függetlenül attól, hogy milyen provokáció történt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!