szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A lelet új fejezetet nyithat a geológia történetében.

Az amerikai Nyugat-Virginiai Egyetem geológusai apró életformák maradványait találták egy kősómintában, ami új utat nyithat a földi, és esetlegesen a Földön kívüli élet megértésében. A kutatók a Geology című szaklapban tették közzé a tanulmányukat.

A tudósok által tanulmányozott kősó nátrium-klorid, ami gyakran előfordult az ősi sós vizekben. A szakemberek korábban nem vizsgálták ezeket a természetes ásványokat az ősi élet magyarázatára, a 830 millió éves lelet viszont új fejezetet nyithat a geológia történetében.

Hagyományosan kövek őrzik a sok millió éves organizmusok maradványait. A kősó azonban nem kőzet, így a szerves anyagokat sem őrzi meg úgy. Ezek csak kis mennyiségben maradhatnak életben, miközben a só kristályosodik és csapdába ejti őket.

Geology

A szakemberek a mostani leletet többek között fénnyel vizsgálták meg, és olyan szerves szilárd anyagok és folyadék nyomaira bukkantak, amelyek megegyeznek mind a prokarióta (sejtmag nélküli egysejtűek), mind pedig az eukarióta (valódi sejtmaggal rendelkező sejtekből álló) élőlények felépítésével.

Bár egyelőre nem bizonyították be, de az is lehetséges, hogy életben vannak, mivel az ilyen környezet mikroélőhelyként szolgálhat a mikroorganizmusok számára. Egy 2002-es tanulmány szerzői például azt állapították meg, hogy egy 250 millió éves kősó mikroorganizmusai túlélik a sugárterhelést. Amiatt pedig, hogy ezek a mikroorganizmusok elhalt szerves sejtekkel táplálkoznak, még sokáig életképesek lehetnek.

A szakemberek úgy vélik, hogy hasonló folyamat révén ilyen eredményre juthatnak akár a Marson vizsgált anyagokkal kapcsolatban is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!