szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pár év múlva már olyan filmek is készülhetnek, amelyeket a főszereplő fizikai jelenléte nélkül, de az ő arcát és hangját használva forgattak le. A most még fikciónak tűnő elképzelés bizonyos részei valójában már most is itt vannak. De hogyan tartsuk kordában? Egyáltalán: van elég tudásunk ehhez? Erről beszélget Papp László programtervező matematikus, Andersen Dávid újságíró és kommunikációs szakember, valamint Kovács Gergely AR- és VR-kutató.

Elképzelhető-e, hogy pont a deepfake-technológia miatt robban majd ki egy háború? – ez is szóba kerül az MI 2041, A jövőben történt című podcast első adásában. Andersen Dávid újságíró és kommunikációs szakember, a zöld technológiákkal és e-mobilitással foglalkozó Zöld Pálya főszerkesztője egy volt kollégájának, az Urban Legends szerkesztőjének, Marinov Ivánnak tette fel ezt a kérdést. Ő pedig úgy felelt, hogy ez egy túlgondolás, mivel az emberek többségét, a közvéleményt ma egy átszerkesztett fotóval is meg lehet vezetni.

Papp László programtervező matematikus, az i-Tango Kft. tulajdonosa és ügyvezető igazgatója, a Gartner magyarországi és bulgáriai képviseletének vezetője úgy véli, ennek hátterében az úgynevezett „információs zaj” áll. E jelenség miatt sokkal nagyobb ingereknek kell érnie bennünket, felhasználókat, hogy valami feltűnést keltsen, a probléma ugyanakkor nem ilyen egyszerű – ott van ugyanis a digitális írástudás, amely téren nagy lemaradásban vagyunk.

Nem ereszt a nyolcvanas évek

Papp László szerint az emberiség digitálisan írástudatlan, mivel alkalmatlanok vagyunk a rendelkezésre álló technológia észszerű használatára.

Teremtettünk egy „szörnyet” már magunknak, ami uralkodik rajtunk. Ez a digitális világ

– véli a szakember.

Papp László ezt jobban kifejtve arról is beszél, hogy a digitális írástudásnak több szintje is van; a legutolsó, legmagasabb az, amikor már a metaverzumban, egy új digitális világban ügyködünk, intézzük a dolgainkat. Mi azonban a nyolcvanas évek szintjén vagyunk, mivel a többség csupán azzal van tisztában, mire való számítógép, mik a korlátai egy ilyen eszköznek.

 

1 epizód - Istenek a maszkok mögött

Listen to this episode from MI 2041 - A jövőben történt on Spotify. A mai adásunkban azt vizsgáljuk, hogyan tanul meg a mesterséges intelligencia látni - akár a kamerákon, akár az előre felvett videókon keresztül? Mik az alkalmazások? És hogyan működik egy M.I. deepfake-készítő?

A deepfake és a filmszakma

Papp László szerint a deepfake egy olyan technológia, amellyel valakinek a külső (elsősorban biológiai) adottságai meghamisíthatók, hogy a szájába adjanak olyan dolgokat, amelyeket nem mondott – jellemzően rossz céllal. E rendszernek ugyanakkor létezik egy másik, sokkal pozitívabb oldala is. Ide sorolhatók például egyes tévésorozatok vagy filmek is, amelyekben a deepfake segítségével ábrázoltak már elhunyt személyeket, vagy adtak hangot olyan szereplőnek, aki nem tud beszélni. Így szólaltatták meg többek közt Val Kilmert is a legújabb Top Gun-moziban.

Andersen Dávid szerint ez a jövőben még fejlettebbé válik. Ugyanis a nagyobb stúdiók, amelyek CGI-munkával foglalkoznak, előbb-utóbb képesek lesznek a színész biológiai állományának grafikában való tárolása, egy digitális másolat elkészítésére. Ez pedig lehetővé teheti azt is, hogy a színész fizikai jelenléte nélkül forgassanak le jeleneteket, de mégis az ő arcát és hangját használva. Ez végeredményben a mozi költségvetését is csökkentheti, hiszen kevesebb embert kell bevonni a munkába. Mi több:

a szakértők szerint akár egyetlen ember eljátszhatja majd az összes jelenetet.

Biztonság, etikus hackerek

A beszélgetők egyetértenek abban, hogy a deepfake-re alkalmas megoldások már most is itt vannak velünk. Jó példa lehet erre az alkalmazásboltokban elérhető szoftverkínálat, mely végeredményben a telefonon végez bizonyos szintű manipulálást a feltöltött tartalommal. Ennek használata ugyanakkor komoly biztonsági kockázatot rejthet: sok esetben nem tudni ugyanis, hogy az alkalmazásnak megadott kép vagy videó hova kerül, vagy hogy maga a program mi mindent csinál még a készüléken. A szakértők ezért úgy látják: nem érdemes próbálkozni az ilyen módszerekkel. A YouTube-on viszont számtalan felvételt találni a deepfake témájában, amelyekből jól, és biztonságosan lehet tájékozódni – mondja Andersen Dávid.

Papp László szerint a biztonság egyébként is fontos kérdés, a jövőben pedig még hangsúlyosabbá válik. Ennek oka, hogy a metaverzumszerű világ megjelenésével a szabályok is változhatnak, ezeket pedig muszáj betartatnia valakinek. E munkát az etikus hackerek is elvégezhetik majd, így ők egy következő szintre léphetnek. A témáról bővebben a podcast teljes adásában hallhatnak részleteket, miközben szó esik a digitális világ avatarjairól, a neurális hálóról, a kvantumszámítógépekről és az mesterséges intelligenciát segítő pszichológusról is. A műsor támogatója az ACE Network – Innovate together.

 

Istenek a maszkok mögött - Jövőben történt

Az adásban érintett technológiák és témák: számítógépes látás, konvolúciós neurális hálózatok, deepfake-ek, generatív ellenséges hálózatok, biometria, MI biztonság A mai adásunkban azt vizsgáljuk, hogyan tanul meg a mesterséges intelligencia látni - akár a kamerákon, akár az előre felvett videókon keresztül? Mik az alkalmazások? És hogyan működik egy MI deepfake-készítő?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!