szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Bath-i Egyetem adatai szerint a vulkánkitörés miatt keletkezett hullámok kilencszer nagyobbak voltak, mint azok, amik a 2011-es fukusimai cunaminál jöttek létre.

A szakértők több elemzést is elvégeztek a tongai vulkánkitörés után, és ezek szinte mindegyike azt találta, hogy az esemény szokatlanul erőteljes volt. Ugyanerről árulkodik a Bath-i Egyetem újabb vizsgálata, ami a kitörés után keletkezett hullámokkal foglalkozik. A brit kutatócsoport szerint a cunami, ami a vulkán miatt létrejött, az egyes pontoknál

a 90 métert is elérte.

Ez az óvatos becslések alapján is legalább kilencszer nagyobb hullámokat jelent az EurekAlerten olvasható közlemény szerint, mint amik a 2011-es fukusimai események után alakultak ki. A szakemberek nem is jegyeztek fel eddig olyan szökőárt, aminek a mérete meghaladta volna ezt, vagy azokét, amik az 1960-as chilei földrengést követően jöttek létre. A kutatók ugyanakkor hozzátették: ezek mégis sokkal pusztítóbbak voltak, mivel a szárazföldhöz közelebb alakultak ki.

A szakértők úgy látják, hogy ha a tongai vulkán lakott területhez közelebb terült volna el, sokkal nagyobb pusztítást okozott volna. (A vulkán mintegy 70 kilométerre található a fővárostól, Nuku’alofától, ez a távolság pedig nagyban csökkentette a cunami erejét.)

A brit kutatócsoport azt is megjegyezte, hogy a tongai események egy kétfelvonásos szökőárat váltottak ki, mert az elsőt, amit a rendszerek egyébként nem is érzékeltek, egy második hullám is követte. A probléma abból fakad, hogy ezek a platformok a vízelmozdulást figyelik, és nem a légköri nyomáshullámot. Holott az első hullámokat éppen ez váltotta ki.

A kutatók szerint a januári cunami azon kevés szökőár egyike volt, amik szokatlan erősségük miatt körbeérhetik a Földet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!