szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A marsi időjárást és a porviharokat is képes megfigyelni a James Webb űrteleszkóp.

A James Webb űrteleszkóp eddigi egyik legnagyobb teljesítménye, hogy sikerült lefotóznia egy 1150 fényév távolságra lévő bolygó légkörét. A szerkezet aztán a Jupiterről is lőtt egy képet, nemrég pedig egy még közelebbi bolygót vett célba: a Marsot. A kutatók most közreadták az első felvételeket, amelyek a vörös bolygóról készültek.

A készülék szeptember 5-én fotózta le a Mars keleti féltekéjének egy régióját. Ez magában foglalja a Hellas-krátert – ez a Naprendszer eddig ismert legnagyobb becsapódási helye –, ami nagyjából 7152 méter mély.

A kép jobb oldalán két, az infravöröshöz közeli tartományban készült felvételt láthatunk. Ez a hullámhossz azért is fontos, mert egyfelől ennek segítségével minden eddiginél messzebbre lát a teleszkóp a világűrben, másrészt pedig képes tanulmányozni az évszakokat és a porviharokat a bolygó felszínén.

NASA / ESA / CSA / STScI és a Mars JWST / GTO csapat

A képen a világosabb területek a magasabb hőmérsékletet jelölik, míg a sötétebbek a hidegebbet – a sarkok felé közeledve jóval kevesebb napfény éri a felszínt.

Az eszköz a Mars légkörét is tanulmányozta, mivel a szén-dioxid szintje befolyásolhatja a hő befogadását és elnyelését. A Hellas-kráternél azért látni sötétebb foltot, mert a kráter mélységében más nyomás uralkodik, ami hatással van a hőkibocsátásra is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!