szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Most már biztos, hogy 2023-ra csúszik át Elon Musk nagy terve, hogy végre embereken is kipróbálják a Neuralink fejlesztette agy-számítógép interfészt.

Hamarosan újabb fontos mérföldkőhöz érkezik Elon Musk projektje, a Neuralink. Az agy-számítógép interfész kifejlesztésével foglalkozó vállalatról a vezetője azt mondta, valamikor a következő hat hónapban megkezdődik majd az első emberkísérlet, vagyis valakinek a fejébe beültetik majd a szerkezetet. Azt is kijelentette:

saját magát is megoperáltatja majd, hogy neki is beültessék a Neuralink fejlesztését.

Musk magyar idő szerint csütörtök hajnalban arról beszélt, hogy a cég már benyújtotta a klinikai vizsgálathoz szükséges dokumentumokat az amerikai élelmiszer- és gyógyszerészeti hatósághoz (FDA). A mostani bejelentés némi csalódást kelthet, korábban ugyanis Musk azt mondta, 2020-ban, később pedig azt, hogy 2022-ben történhet meg a beültetés az első emberbe.

A korábbi kísérletek során egy malacba és egy majomba is beültették a Neuralink eszközét, ott jól vizsgázott a szerkezet. Egy másik cég, a szintén amerikai Synchron viszont egy kicsit előrébb tart, ők már öt ember agyába be is ültették a saját készüléküket, és a jelek szerint remekül működik mindegyik.

A Neuralink több vékony vezetéket ültet be az agyba. Musk szerint az egész olyan, mintha a koponya egy darabját okosórára cserélnénk. A szakemberek 15 perc alatt nagyjából 64 szálat tudnak beültetni egy robot segítségével – hogy ezt miként kell elképzelni, azt egy próbababán mutatták be.

A cég kutatói elmondták, hogy olyan kezeléseket fejlesztenek ki, amelyek segíthetnek javítani vagy helyreállítani a látást vagy a mozgást.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!