szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Régészek egy olyan kőtáblát találtak az ősi Mezopotámia területén, melyen egy péniszét fogó férfit leopárdok vesznek körbe.

Nagyjából 11 000 éve a mai Dél-Törökország területén az addigi vándorló, vadászó-gyűjtögető emberek felhagytak korábbi életmódjukkal, hogy letelepedjenek. Tartós kőházakat és szobrokat építettek, több évszázaddal azelőtt, hogy a földművelés meghonosodott volna. Egy nemrégiben felfedezett faragvány betekintést enged az új kőkorszakbeli emberek hitébe, félelmeibe és történeteibe.

Sayburç falu alatt egy 3,7 méter széles, 0,8–0,9 méter magas kőtáblát tártak fel, amin egy férfi fogja a péniszét, oldalról pedig leopárdok támadják. A dombormű körülbelül 11 000 évvel ezelőttre datálható. A tudósok szerint ez lehet az legrégebbi narratív (történetmesélő) művészeti alkotás. A Live Science-nek nyilatkozó szakértő szerint a domborműn ábrázoltak szembeállítják a férfiasságot és az életerőt a halálos veszéllyel, ami vonatkozhat az őskori vadászokra is, ám a teljes történet még nem ismert.

K. Akdemir

Az eredményeket december 8-án publikálták az Antiquity folyóiratban.

Mezopotámia, mely az Eufrátesz és a Tigris folyók között fekszik, számtalan ősi civilizáció szülőhelye. A helyszínen Eylem Özdoğan, az Isztambuli Egyetem régésze, a tanulmány szerzője 2021-ben kezdett kutatni, és rövidesen egy időszámításunk előtti IX. évezredből származó város maradványaira bukkant, egyebek mellett egy kör alakú építményre is. Ennek azonban csak egy részét tudták feltárni, lévén a többi részén már új lakások álltak. Egy kőtábla szélén azonban neolitikus tárgyakra leltek, köztük a péniszét fogó embert ábrázoló kőtáblára is – írta a Science.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!