Ez most a Samsung legjobb telefonja: erős, 200 megapixeles – de milyen használni? Teszten a Galaxy S23 Ultra
Minden korábbinál gyorsabb processzorral és hatalmas felbontású főkamerával támad az eddigi legnagyobb tudású Samsung okostelefon, az elődjéhez nagyon hasonló külsejű Galaxy S23 Ultra, melynek legolcsóbb verziója is több mint 600 ezer forintba kerül.
Szokásához híven idén év elején is három új felsőkategóriás Galaxy mobilt mutatott be a Samsung. A relatíve kompakt méretben csúcsmobil életérzést keresők számára készült az S23, melynek nagyobb kijelzős és méretesebb aksis testvérmodellje az S23+. A trónon idén is egy Ultra, könnyen kikövetkeztethető módon az S23 Ultra foglal helyet, mely lényegében teljesen ugyanúgy néz ki, mint az elődje, így sokan elintézik egy gyors legyintéssel.
Mi nem intéztük, hanem kezünkbe vettük, és most jövünk a tapasztalatokkal olyan újdonságokról is, melyek első blikkre nem feltétlenül tűnnek fel.
Bevált recept
A dél-koreai gyártó úgy gondolta, hogy a bevált recepten nem érdemes változtatni, így az S23 Ultra szemből és hátulról tekintve szinte teljesen ugyanúgy néz ki, mint az S22 Ultra. (Ez az a bizonyos „lassú innováció”, amit a Samsung korábban többször is felrótt az Apple-nek. Aztán beállt a sorba.)
Az előd tokjai mégsem passzolnak a friss jövevényre, mert a hátsó kamerák körüli peremek kicsit vaskosabbak lettek, illetve a telefon oldalai szögletesebbé váltak. Utóbbinak köszönhetően egyrészt stabilabb fogást találhatunk a mobilon, másrészt az immár teljesen minimálisan lekerekített oldalú kijelzőn csökkent a véletlen érintések esélye, illetve minimálisan nőtt a hasznos felület.
A ceruza viszont változatlan maradt, és továbbra is remek jegyzetelési, rajzolási élményt biztosít.
A véletlen leejtések ellen fokozott védelmet biztosít az első és hátsó Victus 2 üveglap, illetve a hangerőállító és bekapcsoló gombok egy picit lejjebb kerültek a jobb oldalon, így kicsit könnyebben elérhetők hüvelykujjal.
Az antennacsíkok új helyre kerültek, a Bluetooth 5.2-ről 5.3-re frissült, a térerő és a wifi-sebesség ugyanúgy kiváló, mint eddig volt. Szintén változatlan az IP68-as por- és vízállóság, valamint a kijelzőbe szerelt gyors és pontos ujjlenyomat-szenzor, miközben a már eleve nem csekély tömeg további 6 grammal gyarapodott.
A sztereó kihangosítás sokat fejlődött, mind hangerő, mind hangminőség terén hallható az előrelépés.
Nyers erő
Az előző években sokan kritizálták a Samsungot, hogy mifelénk a szerényebb teljesítményű Exynos chipsettel árulta csúcsmobiljait, nem pedig a fürgébb Snapdragon processzorral. Idén azonban a világ minden részén az utóbbi chipkészlet legújabb és legerősebb verziója lapul az S23-asokban.
A Snapdragon 8 Gen 2 már eleve szupergyors, de a Samsung 3,2-ről 3,36 GHz-re húzta fel az elsődleges mag, illetve 680-ról 720 MHz-re a grafikusgyorsító órajelét, melynek köszönhetően jelentősen nőtt a teljesítmény.
Minimum 30 százalékkal fürgébb az új Snapdragon, mint a régi Exynos, de például az egyik tesztben közel 80 százalékos GPU gyorsulást mértünk. És közben sokkal kevésbé melegszik az új Ultra, mint az elődje.
Apróságnak tűnhet, de a sebességre többek közt az újfajta LPDDDR5X RAM és az UFS 4.0 flashmemória is remek hatást gyakorol. A RAM 8-12 GB kapacitású, a 128 GB-os tárhelyű alapmodell megszűnt, mostantól 256 és 512 GB-os, valamint 1 TB-os Ultrák kaphatók.
Az Android 13-ra húzott One UI 5.1 felhasználói felület kevés igazi újdonságot hozott és frissítés formájában hamarosan a korábbi Samsungokra is elérhető lesz. A biztonsági frissítés fronton 5 évig támogatott S23 Ultra a gyártó ígérete szerint Android 17-tel vonul majd nyugdíjba.
Kijelző, töltés, aksi
A 6,8 colos kijelző a már említett szögletesebb kialakítást leszámítva nem sokat változott, az 1-120 Hz-es frissítésű AMOLED panel hatalmas felbontású, végtelen kontrasztú és nagy betekintési szögekkel bír.
Némi csalódás, hogy az iPhone 14 Pro Maxben debütált Samsung paneltől eltérően nem kapunk 2000 nites maximális fényerőt, hanem be kell érnünk az előd által is biztosított 1750 nittel. De legalább a fényerőt a környezeti fények függvényében az eddiginél finomabban variálja az automatika.
Töltőfejet nem, csak egy kábelt kapunk alapáron, ahogy eddig is. A maximális töltési teljesítmény maradt 45 W, és bár a 0-ról 50 százalékra történő feltöltés 20 perces szintideje elsőre nem hangzik rosszul,
sok olcsóbb rivális az alapáron járó 120 W-os töltővel ennyi idő alatt teljesen feltölthető.
Az S23 Ultra 57 perc alatt tölthető fel 0-ról 100 százalékra, ami 2023-ban már nem túl acélos eredmény, és sovány vigasz, hogy az iPhone 14 Pro Max ennél is lassabban, másfél óra alatt tölthető fel teljesen. A vezeték nélküli töltés is maradt 15 W-os, noha egyes riválisok már rég 50 W felett járnak.
Az akkumulátor kapacitása változatlanul 5000 mAh, azonban az üzemidő az új chipsetnek köszönhetően körülbelül 20 százalékkal nőtt, és immár eléri az e tekintetben egy ideje etalonnak tekinthető iPhone 14 Pro Max szintjét. Az S23 Ultra még akkor is bírja szuflával a nap végéig, ha masszívan kiaknázzuk a benne rejlő lehetőségeket.
Kettőszáz megapixel
A Samsung a saját mobiljai esetében igen óvatosan lépett fel 200 megapixelre, az S23 Ultra főkamerájában lévő HP2-es szenzor a koreai gyártó immár harmadik 200 millió képpontos lapkája.
De jobb is, hogy nem kapkodott a gyártó, mert tapasztalataink szerint az S23 Ultra részletgazdagabb 200 megapixeles fotókat készít, mint a korábbi generációs hasonló szenzort felvonultató Xiaomi 12T Pro. És a 108 megapixeles elődhöz képest is tapasztalható minőségjavulás.
Mostantól az összes pixel segít a gyors és pontos élességállításban, ami elsősorban rossz fényviszonyok mellett jön jól, csakúgy, mint az objektív f/1,8-ról f/1,7-re javult fényereje. Újdonság az 50 megapixeles mód, alaphelyzetben pedig változatlanul 12,5 megapixeles, immár 9-in-1 helyett 16-in-1 pixelösszevonásos fotókat kapunk.
Az autofókuszos 12 megapixeles nagylátószögű kamera, és a 10 megapixeles 3x-os, illetve 10x-es optikai zoomos egységek lényegében változatlanul lettek átemelve, azonban az új képfeldolgozó chip miatt minden esetben javult egy kicsit a képminőség.
A haladó fotósok számára szánt Expert RAW alkalmazás Profi RAW néven a normál Pro mód mellett a kamera felhasználói felület szerves részévé vált. Itt érhető el többek közt az új asztrofotó funkció, mely frissítés formájában már az S22 Ultrára is megérkezett.
Az elmosott hátterű portré videók felbontása Full HD-ről 4K-ra, a szuperstabil mozgóképeké pedig Full HD-ről QHD-re nőtt, illetve a stabilizálási tartomány kétszer nagyobb lett. Sokat javult a 8K videórögzítés, egyrészt a 24-ről 30 fps-re növelt sebességnek, másrészt az 57 helyett 80 fokos látószögnek köszönhetően.
A szelfikamera ugyanakkora helyet vesz el a kijelzőből, mint eddig, azonban a felbontása 40-ről 12 megapixelre csökkent. Mégsem szomorkodunk, hiszen egyrészt eddig is javarészt csak 10 megapixeles binningelt szelfiket lőttünk, másrészt az új szenzor egyértelműen jobb minőségű önarcképeket készít.
Konklúzió, árak
+: szupergyors chipset, kiváló fotós/videós képességek, hosszú üzemidő. –: a dizájn maradt a régi, a gyorstöltés inkább lassú, magas ár. |
Noha a forradalmi változásokat vélhetően az S24 Ultrára tartogatja a Samsung, az elődjére nagyon hasonlító S23 Ultra is bőven szolgál meglepetésekkel, melyek túlnyomó része pozitív. Az új chipset nemcsak lehengerlő teljesítménye, hanem többek közt alacsony fogyasztása és minimális melegedési hajlama révén is tiszteletet parancsol, és a kameraszett is átfogó fejlesztésen esett át.
Nem valószínű, hogy tömegek cserélik majd le tavalyi S22 Ultrájukat az utódra, de azért biztosan lesznek szép számmal ilyenek is, az előző generációkról történő váltásban pedig igen komoly fantáziát látunk.
Más kérdés, hogy hányan tudják vagy akarják megfizetni a minimum 610 ezer forintos összeget, melyet a 256 GB-os alapmodellért elkérnek, az 1 TB-os csúcsverzió 790 ezer forintos áráról nem is beszélve (S22 Ultra: 490-570 ezer forint). Sovány vigasz, hogy a 128 GB-on nyitó iPhone 14 Pro Max 630 ezer forintba kerül, illetve, hogy az 1 TB-os almás mobil ára eléri a 930 ezer forintot.
A kisebb kijelzős, szerényebb kameraszettes, de szintén szupergyors processzoros testvérmodellek közül az S23+ 525-575 ezer, az S23 pedig 410-440 ezer forint ellenében vásárolható meg. Az előző generációból továbbra is kapható marad az S22, melynek alapára 300 ezer forint körül alakul.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.