Nem kamerás mobil, ez már mobilos kamera: teszten a legdurvább Leica szettes Xiaomi 14 Ultra
Kipróbáltuk, hogy milyen a gyakorlatban a Xiaomi megapixel-háború helyett a kiváló objektívekre és finomhangolható rekeszértékre fókuszáló új csúcskészüléke, a tekintélyt parancsoló 14 Ultra.
A sokáig elsősorban remek ár-érték arányú mobiljairól ismert Xiaomi néhány éve már a felsőkategóriában is komoly erőkkel képviselteti magát, azonban a minden hájjal megkent abszolút high-end telefonok piacán még csak óvatosan lépked előre.
A 2021-ben debütált Mi 11 Ultra mifelénk igen limitált mennyiségben volt elérhető, a 2022-es 12S Ultra csak Kínában volt kapható, a 2023-as 13 Ultra pedig bár ott figyelt az európai boltok polcain, a mi régiónkban hivatalosan nem árulták.
Most viszont itt a vadonatúj Xiaomi 14 Ultra, mely teljes vállszélességgel támadja le Magyarországot. Megnéztük, hogy mire képes a gyakorlatban a korábban már alaposan letesztelt kompakt Xiaomi 14 nagytestvére és a mifelénk a Xiaomi 13 Pro helyére lépő újdonság (a Xiaomi 14 Pro csak Kínában kapható).
Nem kér elnézést
Jelen tesztalanyunk egyrészt hatalmas méretű, másrészt nem kevesebb, mint 220 grammot nyom a mérlegen. Utóbbi érték persze nem ritka ebben a kategóriában, az viszont igen, hogy egy csúcsmobil olyannyira fejnehéz, mint a 14 Ultra.
Kézben tartva a telefon felső része előre próbál dőlni, ami a korábbiaknál is hangsúlyosabb kameraszett következménye. Erre egyetlen gyógymód létezik, az opcionális fotós markolat felhelyezése, amitől ugyan még nagyobb és nehezebb lesz a telefon, de legalább egyensúlyba kerül.
Az alumínium készülékház és a műbőr hátlap kiváló minőségérzetet biztosít és a mai elvárásoknak megfelelően az IP68-es teljeskörű por- és vízállóság is biztosított. A bal oldali él teljesen csupasz, a hangerőállító gombpár és a bekapcsoló gomb az ellentétes oldalon pont ideális helyen kapott helyet.
A dupla hangszórós sztereó kihangosítás korrekt hangminőséget és hangerőt produkál, az alulról kipattintható kis tálcába két SIM-kártya tehető be. MicroSD-s bővíthetőség nincs, de a nagy kapacitású flashmemória miatt nem is nagyon hiányzik.
Milyen a képe?
Az oldalain nagyon finoman lefelé kerekített LTPO AMOLED panel pontszerű csúcsfényereje 2600-ról 3000 nitre nőtt, azonban a fő rivális Samsung Galaxy S24 Ultra képe nemcsak a kicsit még nagyobb fényerő, hanem a jelentősen szerényebb tükröződés miatt is jobban látható erős napsütésben.
A koreai rivális azonban elbukja a Xiaomi által hozott Dolby Vision támogatást, és szintén örvendetes, hogy a 14 Ultrára gyárilag felsimítanak egy kijelzővédő fóliát. És ha már itt tartunk, szintén alapáron jár egy a hátlapot védő műanyag tok, valamint a töltőfej, mely extrákról a Samsung és Apple vásárlók maximum csak álmodhatnak.
A 6,73 colos képátló és a 3200× pixeles felbontás maradt a régi, a 68 milliárd színárnyalatú képernyő egészen kiváló minőségű, hatalmasak a betekintési szögei és a 120 Hz-es támogatásnak köszönhetően a frissítési sebességet sem érheti kritika.
A kijelző felső-középső részébe integrált szelfikamera maradt 32 megapixeles felbontású, de végre már nemcsak Full HD-ben, hanem akár 4K-ben is tud videózni. Az viszont továbbra is érthetetlen, hogy a Xiaomi miért spórolja ki az autofókuszt.
Tarol a Leica
A korábbinál is dominánsabb hátoldali köralakú kameraszigetben változatlanul négy darab 50 megapixeles modul rejtőzik, melyek a felbontás növelése nélkül gurítanak minden korábbinál nagyobbat.
A főkamera átlagnál nagyobb méretű 1 colos szenzora teljesen új fejlesztés, és az objektív fényereje f/1,9-ről f/1,63-ra nőtt, ami hatalmas előrelépés. Míg a 13 Ultrán csak f/1,9 vagy f4 lehet a rekeszérték, addig a 14 Ultrán már fokozatmentesen, százados lépésközzel lehet játszani a blendével és egyben a mélységélességgel.
A képminőség minden fényviszony mellett kiváló és a haladó fotósoknak ott a megannyi manuális beállítással kecsegtető Pro üzemmód.
Az autófókuszos nagylátószögű kamera változott a legkevesebbet, erre azonban nem is nagyon volt szükség, hiszen ez az f/1,8-as fényerejű egység könnyen maga mögé utasítja a leginkább csak f/2-re képes riválisait.
A szintén f/1,8-as objektívű 3,2x-es zoomkamera esetében újdonság a 13 Prón debütált telemakró funkció, melynek révén akár 10 centiméteres távolságból is remek felvételek készíthetők.
Az f/3-ről f/2,5-re tuningolt 5x-ös telefotó egység is tud hasonlót, ez esetben 30 centiméter a minimális tárgytávolság. Megjegyzendő, hogy a 13 Prón (és a nálunk nem kapható 14 Prón) nincs 5x-ös zoomkamera, ez a 14 Ultra egyik fő aduásza.
A 10x-es hibridzoom egészen kiváló minőségű és még a 30x-os nagyítás is egész jól használható, ellenben a 60-120x-os opció inkább csak digitális távcsőhöz hasonlítható érdekesség, mintsem hasznos fotós feature.
Alaphelyzetben 12,5 megapixeles 4-in-1 képpontösszevonásos fotók készülnek, jó fényviszonyok mellett azonban érdemes lehet kipróbálni az 50 megapixeles natív üzemmódot. Az alábbi képrészletek a főkamera fotójából lettek kivágva:
Az összes kamera esetében használható 8K videófelvevő sebessége 24-ről 30 fps-re nőtt, a főkamera pedig már 120 képkocka/másodperces 4K mozgóképeket is képes rögzíteni. A videók minősége jól láthatóan javult és a 14 Ultra minden eddiginél szélesebb videós szolgáltatási körrel kecsegtet.
A cikk elején röviden már említett, külön árusított fotós szettben nemcsak egy extra hátlap, hanem egy remek fogást biztosító markolat is helyet kapott. Utóbbiban egy USB-C-n tölthető 1500 mAh-s aksi található, melynek révén megnyújtható az üzemidő.
A profi fotósok imádni fogják a szettet, és nemcsak a dedikált exponáló-, zoom- és videógombok miatt, hanem mert segítségével 67 milliméteres szűrők applikálhatók a Leica kamerarendszerre.
Belsőségek
Az Android 14-re épülő HyperOS elvileg egy vadonatúj felhasználói felület, és bár akad benne sok kisebb-nagyobb újdonság, alapvetően a 14-es verzióig eljutott korábbi MIUI rendszert juttatja eszünkbe.
Az ízléses grafikájú és könnyen átlátható, gyorsan belakható HyperOS minden körülmények mellett hipergyorsan teszi a dolgát, egyetlen akadással, döccenéssel sem találkoztunk a teszt során. Ez egyrészt a kiváló optimalizálásnak, másrészt a nem meglepő módon csúcskategóriás hardvernek köszönhető.
A Snapdragon 8 Gen 3 processzor elképesztő sebességet produkál, kár, hogy ezzel párhuzamosan alaposan fel is melegíti a telefont. A 16 GB RAM 4 GB-tal lő az ellentételezésként integrált ceruzát felvonultató S24 Ultra szintje fölé, a flashmemória 512 GB kapacitású.
Az 5G mobilnet mellett említést érdemel többek közt a szupergyors 7-es wifi, a legújabb 5.4-es Bluetooth és az igen tempós számítógépes adatátvitelt biztosító USB 3.2 Gen 2 támogatás.
A Kínában 5300 mAh kapacitású akkumulátorral árult 14 Ultra hozzánk 5000 mAh-val érkezik meg, ami körülbelül 1 napos, a riválisokénál némileg szerényebb üzemidőt tesz lehetővé.
Az elődhöz képest 120-ról 90 W-ra csökkent a maximális töltési teljesítmény, de az alig több mint fél órás teljes töltési idő még mindig igen korrekt. Főleg annak ismeretében, hogy a Samsung és Apple csúcsmobiljai ennél 2-4x több idő alatt tölthetők fel teljesen.
Konklúzió, árak
Amikor azt hinnénk, hogy egyszerűen már nincs hova továbbfejleszteni a kamerás mobilokat, akkor mindig jön egy új készülék, mely hangosan az arcunkba nevet. Ilyen a most debütált Xiaomi 14 Ultra is, mely már alaphelyzetben is igen komoly fotós/videós képességeit könnyen tovább bővíthetjük az opcionális kamera kiegészítő szettel.
A kijelző gyönyörű, a processzor szupergyors, a szoftver kiváló, ellenben melegedés, üzemidő és szelfikamera fronton lehetne még mit fejleszteni a kínai gyártó újdonságán.
A jelentősen kisebb méretű és egyben némileg egyszerűbb kamerás Xiaomi 14 400 ezer forintos árcédulájánál egyértelműen sokkolóbb a Xiaomi 14 Ultráért elkért 600 ezer forintos összeg. Viszont a hasonló kapacitású riválisok közül a Samsung S24 Ultra 50 ezer forinttal, az Apple iPhone 15 Pro Max pedig 100 ezer forinttal drágább.
A Honor Magic6 Pro csak 550 ezer forintba kerül, de 180 megapixeles telefotó egysége csak 2,5x-es optikai zoomra képes. Jelenleg ez a készülék uralja a DXOMARK toplistáját, a legújabb Xiaomi viszont még nem járt ebben a tesztlaborban, illetve a Leica általában nem a DXOMARK kritériumokra, hanem a valós életre szokott optimalizálni.
Az elsősorban haladó fotósok számára ideális Xiaomi 14 Ultra kiegészítő fotós szettje Magyarországon sajnos nem kapható hivatalosan, és amúgy mintegy 80 ezer forintos értéket képvisel. Jó hír viszont, hogy április 15-ig egy 45 ezer forintos Xiaomi Photo Printer 1S kompakt fotónyomtató jár ajándékba a telefon mellé.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.