szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatóknak egy újfajta speciális mágnes segítségével sikerült olyan erős mágneses teret létrehozniuk, ami a legerősebb agyszkennelő MRI-gépen is túltesz.

A fúziós reaktorok komoly esélyt adhatnak a világnak arra, hogy megoldják az energiaválságot és segítsenek a globális felmelegedés leküzdésében. Egy ilyen létesítmény ugyanis semmilyen káros anyagot nem bocsátana ki magából az energia előállításával, és még radioaktív hulladék sem keletkezne. Rengeteg ígéretes kísérletet folytattak már a tudósok, a cél pedig az, hogy sikerüljön úgy energiát termelni, hogy a megtermelt mennyiség több legyen, mint amennyit a folyamatnál felhasználtak.

Ennek egyik kulcsa az, hogy milyen erős mágneseket sikerül használni a fúzió szabályozására. Az amerikai Wisconsin-Madison Egyetemen végzett kutatások ebből a szempontból ígéretesek, a szakembereknek ugyanis sikerült minden eddiginél erősebb mágneses teret létrehozniuk a reaktorban lévő plazma irányításához – írja a TechCrunch.

Az új mágneseket a Commonwealth Fusion Systems nevű startup cég készítette el, ami a hónap elején szállította le azokat az egyetem Wham nevű kísérletéhez. Miután a szakemberek lehűtötték a mágneseket, majd nagyon erős áramot küldtek rá, a magas hőmérsékletű szupravezetők 17 tesla mágneses teret hoztak létre. Összehasonításként: a világ legerősebb (kísérleti) MRI gépe, amivel az emberi agyról készítettek felvételt, 11,7 teslával működik.

Ez azért fontos, mert minden alkalommal, amikor a mágneses tér erősségét sikerül megduplázni, a reaktor teljesítménye 16-szorosára növekszik.

A mérnökök a jövőben egy olyan kísérleti reaktor megépítésén dolgoznak majd, amit tükrörreaktorként emlegetnek. Ennek két végében egy-egy mágnest helyeznek el, és azok között húzódik majd a plazma, nem pedig körkörösen, ahogy a mostani, fánk alakú tokmakokban. Az Anvil nevű egység várhatóan az évtized végére készülhet el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!