szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ausztrál kutatóknak sikerült olyan adatelemző rendszer kifejleszteniük, amely segítségével egy akkora műanyag szeméthalom is felfedezhető a tengerpartokon, ami kisebb, mint a műhold kamerájának egyetlen pixele.

A tengerpartokat elborító műanyag szemét komoly problémát jelent, a lokalizálása azonban mégsem egyszerű. Bár logikus lenne, hogy műholdfelvételek alapján nézzék meg a kutatók, hol gyülemlik fel, a képalkotó technológia eddig nem tudta ezt megmondani, így erre a módszerre nem lehetett támaszkodni. Ez azonban most változik.

Az ausztrál RMIT Egyetem kutatói egy olyan képfeldolgozó rendszert készítettek, amelynek köszönhetően a műholdak képesek lehetnek megmondani, hogy víz, homok vagy műanyag szemét veri-e vissza a talajt érő napfényt. Ennek köszönhetően a kutatók 600 km magasságból azonosíthatják a problémát – írja az IFLScience.

A becslések szerint jelenleg évente 19–23 millió tonna műanyag kerül a tengerbe vagy a part menti környezetbe, ez a mennyiség azonban 2030-ra megduplázódhat. Ez nemcsak a helyi gazdaságnak árt, de a biológiai sokféleséget is veszélyezteti.

Jenna Guffogg, a kutatás vezetője és a Marine Pollution Bulletin című tudományos lapban megjelent publikáció vezető szerzője szerint ha a műanyagot nem takarítják fel, az később apróbb darabokra törik, így mikroműanyagként tovább szennyezi majd a környezetet.

A szakember szerint az eddig rendelkezésre álló képalkotó technológiák alkalmasak ugyan arra, hogy a tenger felszínén sodródó szemétszigeteket azonosítsa, a tengerpartokon azonban nem lehetett ezeket megfelelően alkalmazni.

A kutatók a WorldView-3 műhold adatait vették górcső alá, amely 617 km-es magasságban kering a Föld körül. A tesztek során 14 területen helyeztek el műanyag szemetet a partokon, amelyek egyenként 2 négyzetméteresek voltak. Ez azért fontos, mert a műhold egy pixele 3 négyzetmétert képes lefedni, vagyis a halmok kisebbek voltak a pixelméretnél.

RMIT University

A szakemberek által kifejlesztett képfeldolgozó eljárás, a Beached Plastic Debris Index (BPDI) felülmúlta az összes eddigi adatfeldolgozó rendszert, és pontosan meg tudta mutatni, hogy hol van a szemét. A rendszert most tovább tesztelik, hogy finomhangolják azt. Ha ezeken is megfelel, az nagy előrelépés lesz majd a tengerparti műanyag szemét felszámolásában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!