szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Részletesen kifejtette az Apple, hogyan tenné jobbá a különböző mesterségesintelligencia-modelljeit. Ehhez a felhasználói adatokat is használják, ami ugyan veszélytelen, de akár teljesen le is tilthatja a dolgot.

Az Apple finoman fogalmazva sem vett repülőrajtot a mesterséges intelligenciájával. Sőt, már a rajtrácson is újabb és újabb problémákkal szembesült: az Apple Intelligence szolgáltatáscsomagot 2024 júniusában mutatták be az iOS 18-cal, de végül nem lett kész az új rendszer szeptemberi rajtjára – csak október végén jelent meg.

Az már csak hab a tortán, hogy az Egyesült Államokon kívül ennél is jelentősebb volt a késés, és többször is kellemetlen hibák miatt kerültek be a hírekbe az MI-alapú újdonságok. A Siri érdemi újításai pedig végül éveket késnek.

Emiatt bőszen éri kritika a céget, és ezt már az Apple is érzékeli – a cég pedig a napokban kifejtette, hogy hogyan igyekszik javítani az MI-modelljein. Méghozzá a felhasználói adatok elemzésével.

Az Apple egy „differenciált adatvédelem” nevű módszert alkalmaz. Ezzel először szintetikus adatokat generálnak, majd ezeket összevetik a felhasználók eszközeiről származó adatokkal, hogy kiderítsék, mennyire pontosak a modellek. Ezt követően pedig elvégzik a szükséges javításokat. (A felhasználói adatokat csak akkor használja fel az Apple, ha engedélyezte az analitikai, diagnosztikai és használati adatok megosztását. Ide kattintva talál egy útmutatót arról, hogy hogyan kapcsolhatja ki ezt.)

Magyarországra is megérkezett az Apple mesterséges intelligenciája, de van egy súlyos hiányossága

A magyar nyelv ismerete nélkül rajtolt el az Apple Intelligence hazánkban is. Ha valaki szeretné használni, kénytelen néhány beállítást is megváltoztatni a készülékén.

A szintetikus adatok létrehozásakor a felhasználói adatok formátumát és fontosabb tulajdonságait utánozzák, de azokban nincs valós felhasználói tartalom. Például a szintetikus e-mailek esetében a reprezentatív készlet összeállításához először nagy mennyiségű szintetikus adatot hoznak létre számos témában.

Ezt követően elkészítenek egy beágyazásnak nevezett reprezentációt, melynek során megragadják valamennyi üzenet fontos dimenzióját – legyen az a témája, hosszúsága, vagy a nyelvezete. Végül ezeket a beágyazásokat elküldik néhány készülékre, melyen aktív az eszközelemzés – a mobilok pedig összevetik ezeket néhány e-mail-mintával, hogy kiderüljön, melyik a pontosabb.

Az Apple által elmondottakat összegezve a TechCrunch megjegyzi: a módszert jelenleg a Genmoji-modellek finomítására használják, de a jövőben több más területen is alkalmazni fogják – így az íráseszközök és a Visual Intelligence esetében is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!