szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újra vizsgálhatja a mezőgazdaságban a kartellezést a Versenyhivatal, igaz csak akkor, ha az az uniós tagállamok közötti kereskedelmet befolyásolja. A szektorhoz a 2012-es dinnyekartell ügy óta nem igen nyúlhatott a GVH, mert egy akkori jogszabálymódosítás miatt az agrárium mentesült a kartelltilalom alól, ezt viszont az unió nem nézte jó szemmel. Most változik a jogszabály, de szabad kezet továbbra sem kap a Versenyhivatal, és a belföldi ármegállapodásokra a jövőben is lesz lehetőség.

Változik a versenytörvény szeptember 1-jétől, így a Gazdasági Versenyhivatal ismét saját hatáskörben alkalmazhat szankciót az agrártermékeket érintő versenykorlátozó megállapodások feltárásakor – derül ki a Jalsovszky Ügyvédi Iroda sajtóközleményéből. A 2012-es dinnyekartell ügy leállítása óta a versenyhivatal nem igen foglalkozott a mezőgazdasággal. A mostani változás kapcsán várható, hogy a Versenyhivatal ismét aktívabban vizsgálódik majd a mezőgazdasági szektorban.

MTI / Rosta Tibor

Az a bizonyos dinnyeügy

A GVH 2012-ben indított kartelleljárást több kiskereskedelmi lánc, valamint a Dinnyeszövetség és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Terméktanács ellen, feltételezve, hogy azok megállapodtak egymással a Magyarországon termelt görögdinnye beszerzési áraiban, másrészt pedig abban, hogy a külföldön termesztett görögdinnyét nem, vagy csak diszkriminatív árazással dobják piacra Magyarországon. A csavar az volt a történetben, hogy azt a tanácskozást, amelyen a versenyjogi szempontból – a GVH szerint – aggályos kijelentések elhangzottak, az agrárminisztérium hívta össze. Ezt a problémát úgy oldották fel, hogy módosították az agrárszektorra vonatkozó jogszabályt. Így a GVH-nak az agrártermékeket érintő ügyekben – az akkor már folyamatban lévőkében is - az agrárminiszterhez kellett fordulnia, aki véleményt nyilváníthatott abban, hogy a versenyjogi szabályok az adott ügyben alkalmazhatóak-e. A GVH pedig a miniszteri állásfoglalás alapján folytathatta az eljárását.

Persze a „dinnyekartell”-ügyben a miniszter úgy találta, hogy a piaci szereplők közötti megállapodásra a versenyszabályok nem alkalmazhatóak, ezért az mentesül a kartelltilalom alól. A GVH kénytelen volt megszüntetni a versenyfelügyeleti eljárását, és a mezőgazdasági szektorban, azóta sem kezdeményezett kartelleljárást. Ám a mezőgazdasági szektornak a kartelltilalom alóli mentesülését komoly kritika érte: az Európai Bizottság kifogásolta, hogy a magyar szabályozás akadályt gördít az európai uniós versenyszabályoknak az agrárszektorban történő érvényre juttatása elé. Emiatt a bizottság európai uniós kötelezettségszegési eljárást is indított Magyarország ellen. A jogalkotó ezért kénytelen volt változtatni a szabályokon.

A miniszter továbbra is közbeléphet

A szeptember 1-jén hatályba lépő rendelkezések egyértelműen lefektetik, hogy a versenyjogi tilalom megsértése csak olyan esetben mentesülhet a versenyjogi szankciók alól, ha a piaci szereplők közötti megállapodás kizárólag a magyar piacot érinti. Azaz, ha a versenyjogsértés a tagállamok közötti kereskedelmet is befolyásolhatja, akkor a továbbiakban a GVH szabadon vizsgálódhat és alkalmazhatja az EU versenyjogi rendelkezései szerinti szankciókat is és akár a vállalkozáscsoport előző éves nettó árbevételének 10 százalékára rúgó kartellbírságot szabhat ki. Egyértelmű tehát, hogy az új szabályozás nagymértékben kiterjeszti a Versenyhivatal 2012-ben erősen leszűkített mozgásterét.

Ugyanakkor – talán a fentiek kompenzálására – a Versenytörvénybe került az a rendelkezés, amely szerint mezőgazdasági termékek tekintetében nem állapítható meg versenyjogsértés, ha a verseny torzítása, korlátozása vagy akadályozása a gazdaságilag indokolt, méltányolható jövedelem eléréséhez szükséges mértéket nem haladja meg és a jövedelem megszerzésétől az érintett piac szereplője nincs elzárva. A versenyjogi tilalom alóli mentesülés feltételeinek a teljesítését az agrárpolitikáért felelős miniszter állapítja meg, a GVH pedig a miniszteri álláspont ismeretében jár el. A módosítás egyértelművé teszi, hogy a miniszter milyen esetekben jogosult a Versenyhivatal eljárását „leállítani”.

 Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Pekár Dávid, Raiffeisen Alapkezelő: Ha valaki elhiszi, hogy Trump idején csak felfelé mehetnek a tőzsdék, nagyon meglepődhet

Pekár Dávid, Raiffeisen Alapkezelő: Ha valaki elhiszi, hogy Trump idején csak felfelé mehetnek a tőzsdék, nagyon meglepődhet

Egy magyar kutatás szerint a terelőkutyáknak jobb a szaglásuk, mint a vadászkutyáknak

Egy magyar kutatás szerint a terelőkutyáknak jobb a szaglásuk, mint a vadászkutyáknak

Kleinheisler László az osztrák Bundesligába igazolt

Kleinheisler László az osztrák Bundesligába igazolt

Miért leszünk rosszul, ha az autóban olvasunk, és mit tehetünk ellene?

Miért leszünk rosszul, ha az autóban olvasunk, és mit tehetünk ellene?