Kegyelmet kaptak, mégis hullanak a cégek, mint a legyek
Februárban több vállalkozás szűnt meg, mint egy évvel korábban, ugyanakkor ez kevesebb, mint az elmúlt félév havi átlaga.
Februárban 4305 társas vállalkozás szűnt meg – derül ki az Opten adataiból. Mivel januárban nagyon kevés gazdasági társaság szűnt meg, a folyamatok ugyan azt sugallják, hogy idén visszaesik a törlések mennyisége, de trendről még nem lehet beszélni.
Az Opten szerint ugyanis jelentősen csökken azoknak a cégbírósági eljárásoknak a száma, amelyek rendszerint megszűnéshez vezetnek. Leglátványosabban a cégbíróság által kezdeményezett kényszertörlések estek vissza: számuk tavaly februárban 5155, idén februárban viszont csak 1577 volt. Ugyancsak csökkent a felszámolások mennyisége, a tavaly februári 1002-ről idén februárban 773-ra.
A cégtörlések számának csökkenését az is támogatja, hogy a kormányzat elhalasztotta a kis tőkével alakult kft.-k kötelező alaptőke-emelését. Eredetileg 2016. március 15-ig kellett volna legalább 3 millió forintra felemelni a törzstőkéjüket a társaságoknak. Ám még februárban is több mint százezer volt azon cégek száma, amelyek ezt nem lépték meg. Sejthető volt, hogy a kormány nem megy bele százezer cég bírságolásába vagy felszámolásába, így egy évvel kitolták a határidőt. A kormány kellően nagyvonalúan intézte a dolgot, ugyanis a cégeknek eleve két évük volt a törzstőkeemelésre, aminek többféle módon is eleget lehet tenni.
Pedig makrogazdasági szinten jót tett volna a gazdaságnak az erősebb tőkekövetelmény. A határidő kitolása azért is negatív, mert azt üzeni: a jogalkotó visszavett eddigi következetes, a cégvezetők és a tulajdonosok felelősséget erősítő politikájából, s ez újabb bizonytalansági tényezőt jelent a gazdaság szereplői számára.
Miről olvasna még? Miről hallgatna előadást? Köszönjük, hogy válaszával segíti munkánkat!