szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Öt hetes intenzív tárgyalásokat követően vasárnap este a sajtó elé állt az osztrák szociáldemokrata párt elnöke, Wenrer Faymann és Josef Pröll, a néppárt elnöke, hogy együtt bejelentsék, megegyeztek a közös kormányzás feltételeiben.

Kétszáz oldalas programot fogadtak el a következő öt esztendőre vonatkozóan, s a pillanatnyilag legfontosabb teendőnek a nemzetközi gazdasági válság elleni eltökélt, egységes fellépést nevezték. Faymann bejelentette, hogy a várhatóan egy héten belül felesküdő új kormány élénkíteni kívánja a konjunktúrát, eltökélten harcol a munkanélküliség erősödése ellen. Ötmilliárd eurós élénkítő csomagot tervez a kormány, az utóbbi idők legjelentősebb adócsökkentésére készül, segíteni kíván a bankoknak, az építőiparnak, ösztönözni akarja a kutatás-fejlesztést és az oktatást. Hozzátette, a drasztikus kiadásnövelés ellenére a kormánynak gondja lesz arra, hogy a költségvetés egyensúlya ne boruljon fel. A jelenlegi kormányban a környezetvédelmi és az agrártárcát vezető Josef Pröll, aki az alkancellárság mellett hírek szerint a külügyi posztnak is várományosa, azt hangsúlyozta, hogy olyan válsággal szemben kell megvédeni Ausztriát, amilyet még nem látott az ország. Ő a gazdasági, a pénzügyi és a külpolitikai teendők fontosságát hangsúlyozta, azt mondta, hogy a kis- és középvállalatok támogatására koncentrálnak a 2,2 milliárd eurós adócsökkentésnél, az embereknek szánt támogatásokban adóelengedés éppen úgy lesz, mint a családi segélyek növelése.

A nyáron 20 hónapos közös kormányzás után elbukott nagykoalíció új irányítói, a közös parlamenti sajtóértekezleten bejelentették, hogy egyezségre jutottak az őket az utóbbi hónapokban talán leginkább szétválasztó kérdésben, az unióhoz fűződő viszonyban. Werner Faymann eredetileg azt akarta, hogy Ausztria lakossága minden olyan stratégiai jelentőségű kérdésben, amelyről az Európai Unió határoz, népszavazáson foglaljon állást. Azaz, az eddigi irányvonallal szemben, az EU új alkotmányát is csak akkor fogadja el az ország, ha a lakosság többsége erre áldását adja. Most úgy fogalmaztak a politikusok, hogy a két párt semmilyen kérdésben sem szavaz egymás ellen, népszavazást sem írnak ki, ha a két fél bármelyike ezt nem akarja. Hogy ez a megfogalmazás azt jelenti-e, hogy nem lesz az unió alapkérdéséről népszavazás vagy pedig ebbe majd a néppárt is belemegy, még nem tudni. Az a tény viszont, hogy Ursula Plassnik eddigi külügyminiszter iusszaadta megbtzatását, mindenképpen az első verziót látszik erősíteni.

Ami a miniszteri tárcák elosztását illeti, az előző kabinethez hasonlóan, a legfontosabb minisztériumok a néppárt alá kerülnek, ő kapja meg a külügyi, a belügyi, a gazdasági, a pénzügyi, az agrártárcát, övé lesz az igazságügyi minisztérium és a kutatási minisztérium is. Az SPÖ kezébe a szociális minisztériumok összpontosulnak, a kultúra, az egészségügy, a honvédelem és az infrastruktúrafejlesztés is az ő terrénuma. Hogy az egyes tárcákat ki tölti majd be, azt holnap hozzák nyilvánosságra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!