szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csehország, Szlovákia és Horvátország egyaránt támogatja, hogy Szerbia mielőbb az Európai Unió hivatalos tagjelöltje legyen.

A három ország államfője ugyanakkor egybehangzóan úgy vélte, hogy Koszovó függetlenségének elismerése nem lehet a jövőbeni szerb uniós tagság meghatározó feltétele. "Mi (Csehország) támogatjuk Szerbiát, s ezt nyíltan ki is mondjuk" - jelentette ki Václav Klaus cseh köztársasági elnök szombaton a Prága melletti Lányban, miután szlovák, szerb és horvát kollégájával tárgyalt.

Klaus meghívására Ivan Gasparovic szlovák, Boris Tadic szerb és Ivo Josipovic horvát államfő látogatott el a hét végén Lányba, a cseh államfők hagyományos vidéki rezidenciájába. "Szerbia jövőbeni uniós tagságának nem lehet meghatározó kritériuma Koszovó függetlenségének elismerése" - tette hozzá Gasparovic.

Josipovic azt ígérte, hogy a már uniós tagságot szerzett Horvátország támogatni fogja szomszédját a csatlakozáshoz vezető úton. Horvátország felvételét az EU-ba a szlovák parlament már jóváhagyta. Klaus azt mondta, ezzel Csehországban sem lesz probléma.

"Szerbia nem fogja elismerni Koszovó függetlenségét, de mindent megtesz annak érdekében, hogy a régióban a helyzet stabilizálódjon" - reagált az elhangzottakra Tadic. Leszögezte: Belgrád számára az EU-tagság "politikai beruházás, amelynek ára van, de ennek ellenére hasznos". 

A kétnapos találkozó megrendezésében az államfők másfél éve az ENSZ közgyűlésén egyeztek meg. Václav Klaus szerint "ez a nem szokványos felállás egy kísérlet négy olyan ország baráti találkozójára, amelyeket sok dolog köt össze". Mind a négy elnök reményét fejezte ki, hogy a Klaus szerint "hasznos és termékeny" találkozónak lesz folytatása. "Kiderült, hogy nemcsak a múlt köt össze minket, de a jelen és a jövő problémáiról is sok tekintetben közös nézeteink vannak" - mutatott rá Klaus. Úgy vélte, ez a jövőben erősítheti a kis országok pozícióját az EU-ban-

A szombati eszmecserén elsősorban a Nyugat-Balkán és az EU viszonyát, illetve az európai integráció kérdését és az euróövezet mai problémáit vitatták meg a részvevők.  Gasparovic kifejtette: a nyugat-balkáni helyzetet elsősorban Szerbia és Horvátország határozza meg. "Az Európai Uniónak is érdeke, hogy a Nyugat-Balkánon a helyzet biztonságos és stabil legyen" - mondta a szlovák elnök.

Tadic a közös vacsora után még szombaton este visszautazik Belgrádba. Klaus, Gasparovic és Josipovic vasárnap délelőtt Lányban a találkozó befejezéseként megkoszorúzzák Tomás Garrique Masaryknak, Csehszlovákia első elnökének sírját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!