szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kaszim-Zsomart Tokajev azt állítja, hogy külföldön kiképzett terroristák állnak az erőszakos megmozdulások mögött.

Zavargások Kazahsztánban
A gázárak elszabadulása miatt kezdődött, ám hamar rendszerellenes zavargássá fajult a Kazahsztánban 2022 első napjaiban kitört tüntetéssorozat. A konfliktusnak egyre több halálos áldozata van, és a politikai következmények is egyre súlyosabbak. A legfrissebb eseményeket cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök felhatalmazta a rendfenntartó erőket, hogy figyelmeztetés nélkül tüzelhetnek a kormányellenes megmozdulások résztvevőire – írja a BBC.

Tokajev péntek délelőtt azt is közölte, hogy 20 ezer „bandita” támadta meg Almati városát. Az elnök azt állítja, hogy külföldön kiképzett terroristák állnak az erőszakos megmozdulások mögött, ám erről semmilyen bizonyítékot nem mutatott fel. Csütörtökön Moszkva is kívülről szított kísérletről beszélt a kazah események kapcsán.

Az elnök irodája pénteken még arról tájékoztatta a nemzetközi sajtót, hogy az alkotmányos rend nagy vonalakban helyreállt az országban, azonban később a Reuters már arról számolt be, hogy Almatiban lövéseket lehetett hallani a központi tér közelében, ahol már csütörtökön is összecsaptak a tüntetők a rendfenntartó erőkkel.

A Reuters tudósítói páncélozott csapatszállítókat és katonákat láttak Almati főterén.

A diktátorok rémálma, ami Kazahsztánban zajlik

Lángba borult a Közép-Ázsia legstabilabb országának tartott Kazahsztán.

A csütörtöki utcai harcokban több tucat ember vesztette életét, a tüntetők több városban is felgyújtottak és kifosztottak középületeket.

Tokajev az Oroszország vezette, több volt szovjet köztársaságot tömörítő katonai szövetség (KBSZSZ) államfőinek segítségét kérte az országát fenyegető „terrorveszély” ellen csütörtökön, a kérés meghallgatásra talált, Moszkva bejelentette nem sokkal ezután, hogy csapatokat küld Kazahsztánba. Az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy több mint 70 repülőgéppel szállítottak katonákat az országba, és most segítenek ellenőrizni Almati fő repülőterét, amelyet csütörtökön foglaltak vissza a tüntetőktől.

Kazahsztánban azután kezdődtek meg a tömeges tüntetések és tiltakozások, hogy a kormány eltörölte az üzemanyagok árát szabályozó intézkedését, melynek következtében a népszerű autóüzemanyagnak számító LPG-gáz ára szinte azonnal megduplázódott. A tiltakozások, illetve az összecsapások hatására azonban az időközben újjáalakult kazah kormány visszaállította az ármaximumot nemcsak az LPG-re, de a benzinre és a dízelre is.

A diktátorok rémálma, ami Kazahsztánban zajlik

Lángba borult a Közép-Ázsia legstabilabb országának tartott Kazahsztán, ahol három nappal ezelőtt azért törtek ki zavargások, mert a hatalmas szénhidrogén-készletekkel rendelkező államban eltörölték az LPG-gáz árát kordában tartó ármaximumot. A tehetetlen Kaszim-Zsomart Tokajev államfő most külső katonai segítséget kért. "A kazahok türelmesek, de mostanra belefáradtunk abba, ami körülvesz bennünket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!